مزایا و معایب صفحه نمایش «AMOLED» در آیفون

در ماه‌های اخیر شایعات مختلفی در مورد آیفونی که قرار است اپل آن را در سال ۲۰۱۷ عرضه کند، منتشر شده. این طور که پیداست، شرکت مذکور تصمیم دارد در جشن ۱۰ سالگی تولد آیفون، آن را دگرگون ساخته و یکی از راه های انجام این کار نیز، بهره گیری از پنل نمایشگر AMOLED است. به گزارش نامه نیوز،  داستان در ظاهر بسیار ساده به نظر می رسد: اپل تصمیم می‌گیرد به جای LCD از AMOLED استفاده کند و نوع سفارشات خود را از حالا برای سال آینده تغییر می دهد.
 
در گزارشات آمده که احتمالاً سامسونگ با تولید بیش از ۱۰۰ میلیون پنل نمایشگر برای اپل، بزرگترین تامین کننده نمایشگر آیفون شود در حالی که سایر شرکت های توسعه دهنده پنل های OLED نیز سهمی نامشخص اما ناچیز از این تغییر روش اپل خواهند داشت، با این حال، سامسونگ است که بزرگترین تامین کننده پنل AMOLED برای آیفون می شود.
 
در گزارش عملکرد مالی اپل در سه ماهه نخست ۲۰۱۶، این شرکت بیان نمود که برای اولین بار، سود حاصل شده از فروش آیفون در مقایسه با سال قبلترش، رشد نداشته. حال به نظر می رسد که اپل استفاده از نمایشگرهای خوش آب و رنگ تر AMOLED را به عنوان راهکاری برای بالا بردن ِدوباره ی فروش موبایل خود دیده. اما آیا چنین حرکتی به نفع اپل است؟ به نفع سامسونگ چطور؟ در ادامه می خواهیم همین مسائل را بررسی کنیم.
راهکاری که موجب فروش بالاتر آیفون می شود؟
 
اپل در سه ماهه نخست سال میلادی جاری، برای اولین بار طعم کاهش تقاضا برای آیفون را چشید. بدیهی است که عصر طلایی پرفروش ترین محصول اپل، تقریبا به سر آمده و این گجت چند سالی می شود که به یک بلوغ نسبی دست یافته و دیگر مشکلی در آن باقی نمانده که شرکت سازنده بخواهد حلش کند.
 
آیفون در مقطع کنونی، یک موبایل کامل است که به خوبی تمام وظایفش را انجام می دهد. بله، طراحی را همواره می توان بهبود داد، دوربین را می شود بهتر کرد و سرعت پردازنده هم همیشه چند درصدی بالاتر می رود. اما دیگر آیفون به مرحله ای رسیده که کاربران حرفه ای هم نیازشان با نسل کنونی آن برآورده می شود و مشکل اپل، متقاعد کردن کاربران عادی و حرفه ای برای بروز رسانی موبایلشان است.

حقیقت این است که این مشکل صرفا در دنیای اپل وجود ندارد و سازندگان نامدار محصولات اندرویدی نیز اکنون دستگاه هایی معرفی می کنند که دیگر آن هیجان سابق در آنها یافت نمی شود و تفاوت خاصی با نمونه های سال ۲۰۱۵ ندارند. مشخصاً سخت افزار اندکی بهبود داشته اما نمی توان گفت کاربری که از گلکسی اس ۶ استفاده می کرده و حالا گلکسی اس ۷ خریداری نموده، از تغییرات به وجود آمده در آن شگفت زده شده است.

این مسئله، دست کم برای ما کاربران یک مشکل نیست، اما نشان می دهد که توسعه موبایلی جدید و آوردن نوآوری های تازه به آن تا چه در دنیای امروزی تلفن های هوشمند، دشورا قلمداد می شود. دنیای کامپیوترهای شخصی یا حتی خودروها را در نظر بگیرید. توسعه دهندگان این ابزارها، برای چند سال از یک پلتفرم یا یک زبان طراحی با تغییرات جزئی استفاده می کنند و محصولات نوی خود را به فروش می رسانند اما سرعت ساخته شده و فروش تلفن های هوشمند و البته تقاضا برای آنها در سال های اخیر به حدی بالا بوده که نمی توان چنین شرایطی را برایش در نظر گرفت و هر سال، باید تکنولوژی های تازه ای به آن وارد شوند.

با این شرایط، آیا آمدن نمایشگر AMOLED به آیفون می تواند برخی مشکلات آن را حل کند؟ اپل می تواند در خصوص کنتراست بهتر تصاویر و نمایش داده شدن رنگ ها به شکلی جذاب تر سخن سر دهد اما بعید به نظر می رسد برای جمعیت گسترده ای از کاربران، صرفا چنین تغییری موجب گردد تا اقدام به آپدیت موبایل های خود کنند.

در میان کاربران اندرویدی، استفاده از چنین راهکاری برای افزایش فروش موثر است چرا که کاربر تا کنون از محصول شرکتی دیگر استفاده کرده که کیفیت نمایشگر پایین تری داشته، و حالا می تواند به سراغ موبایل بهتری برود. اما اپل، صرفا اپل است و در زمینه موبایل های مبتنی بر iOS، رقابتی برایش وجود ندارد.
پارادوکسی گیج کننده

کاربران محصولات اپل معمولا دوست دارند اعلام کنند که به شکل های مختلف، ابزارهایشان بهتر از گجت های اندرویدی است. بعضی دیگر از آنها ادعا دارند که محصولات اپل، برای کاربران حرفه ای توسعه یافته اند. به همین دلیل شاید عده ای از طرفداران این برند، چندان به ایده استفاده از نمایشگرهای AMOLED علاقه نشان ندهند چرا که هنوز هم این نوع پنل ها رنگ ها را به شکل حقیقی به نمایش نکشیده و اندکی اشباع رنگ و اغراق برای جذابیت بخشیدن به تصاویر در آنها وجود دارد.

اگر به خاطر داشته باشید، در مراسم ماه مارس، اپل از آیپد پرو ۹.۷ اینچی پرده برداشت که قابلیت «True Tone» در نمایشگر آن به کار گرفته شده بود؛ نوعی ویژگی که شیوه به نمایش کشیدن تصاویر در محیط های داخلی و خارجی را تغییر می داد تا بهترین تصویر در اختیار کاربران قرار گیرد.

حال تصور کنید طرفدارانی که به رنگ هایی واقعی و چنین ویژگی هایی عادت کرده اند، به یک باره با موبایلی مواجه شوند که از پنل AMOLED در نمایشگر خود استفاده می کند و رنگ هایش چندان حقیقی نیستند.

از سوی دیگر، اکنون سال هاست که سامسونگ در پرچمداران خود از چنین پنل هایی استفاده می کند و اپل با آوردن این تکنولوژی به موبایل خود، دقیقاً در پی اضافه کردن چه نقطه تمایزی به موبایل هایش در رقابت با شرکت کره ای است؟ سامسونگ مدت هاست که این تکنولوژی را بهبود داده و از آن در موبایل هایش بهره می گیرد و به طور کلی فناوری OLED در تلفن های هوشمند موضوع جدیدی نیست.

اما بیایید یک احتمال دیگر را نیز در نظر بگیریم. کاربران عادی بدون آنکه آگاهی چندانی نسبت به تکنولوژی نمایشگر داشته باشند، معمولاً صفحه نمایش به کار رفته در موبایل های سامسونگ را بهتر می دانند. پنل های Super AMOLED که در پرچمداران و برخی میان رده های برند کره ای یافت می شوند، همواره یکی از دلایل اصلی خرید موبایل های سامسونگ از سوی مشتریان بوده اند.

اگر اپل نیز موبایل خود را به این تکنولوژی مجهز کند، محصولات سامسونگ دیگر مانند سابق خاص و یکتا نخواهند بود.

به احتمال زیاد، سامسونگ از اقدام مورد بحث استقبال هم کرده و با کمال میل محصولات یاد شده را به اپل می فروشد، چرا که از این طریق، می تواند کسب درآمد بیشتری داشته باشد. با توجه به حجم آیفون هایی که از سوی اپل به فروش می رسد، حتی اگر سامسونگ بتواند ۱۰ درصد از سفارشات را به خود اختصاص دهد، برد بزرگی داشته است. این در حالیست که شرکت کره ای، به احتمال زیاد می تواند تا ۷۰ درصد و یا حتی بیشتر از سفارشات مورد نظر را به دست آورد.

البته نمی توان همواره متصور بود که سامسونگ تامین کننده اصلی پنل های AMOLED برای اپل باقی خواهد ماند. در حال حاضر شرکت هایی هستند که می توانند با سامسونگ در این زمینه به رقابت بپردازند، و مشخصاً اگر اپل ناگهان درخواست صدها میلیون پنل نمایشگر را داشته باشد، پیشنهادهای مختلفی از سوی سازندگان نیز دریافت خواهد کرد و به طور کلی، علاقه عمومی سازندگان پنل ها به تولید این فناوری بیشتر خواهد شد.

موسسه آماری IHS پیشبینی می کند که فروش گسترده پنل های OLED که در سال ۲۰۱۵، تعداد ۲۵۰ میلیون واحد بوده، در سال ۲۰۱۹ به ۶۳۰ میلیون واحد می رسد. این در حالیست که رشد فروش نمایشگرهای LCD قرار نیست افزایش چندانی داشته باشد و در همین مطقع زمانی سه ساله، گردش مالی آن از ۱.۲۹ میلیارد دلار به ۱.۳۴ میلیارد دلار می رسد.

جالب است که در ماه های اخیر، بیشتر توجه و شایعات در خصوص آیفونی که در سال ۲۰۱۷ عرضه می شود بوده تا محصولی که چهار ماه تا معرفی اش باقی مانده است. دلیل این موضوع، تغییرات بسیار اندکی است که در آیفون ۷ رخ خواهد داد و بعید به نظر می رسد که این تغییرات جزیی، برای کاربران نسل های قبلی این تلفن هوشمند چندان جذاب باشند و برای دست یافتن به یک بروز رسانی بزرگ، باید تا سال ۲۰۱۷ صبر کرد.

منبع: دیجیاتو برچسب ها: آیفون ، صفحه نمایش ، سامسونگ چندرسانه‌ای ‫گپ عارف و مطهری در مجلس/ عکس‬‎ عکس جدیدی از سردار سلیمانی در عراق تصویری از شناسنامه رضا عطاران خالکوبی روی دست ترانه علیدوستی/ عکس مطهری و پزشکیان در یک قاب/ عکس عکس جالب از کواکبیان در کنار نواب رییس روحانی در جمع مردم مهاباد/ عکس علی کریمی در کنار خودروهای کلاسیک/ عکس نظر شمانام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید های ورزشی رقم عجیب خلیل زاده برای قرارداد ۶ ماهه با پرسپولیس شرط سیدجلال برای پرسپولیسی شدن جنجال در رختکن استقلال پس از ناکامی در جام حذفی؛ مظلومی: مگر من پنالتی خراب کردم؟! دومین گزینه پرسپولیس، مد نظر استقلال امیری در انتظار مشخص شدن تکلیف عالیشاه/ گزینه پرسپولیس به استقلال نزدیک شد! افشاگری بی سابقه مظلومی ؛ ماجرای جلسه مسئول و بازیکن استقلال با مجیدی و مذاکرات با اسکوچیچ و منصوریان واکنش فردوسی پور به ماجرای حذف ستاره از آرم استقلال اختلاف در هیات مدیره؛ آبی ها هم مربی خارجی می خواهند/ اسکوچیچ دوباره رقیب منصوریان شد معرفی تیم منتخب لیگ برتر؛ سه پرسپولیسی، دو استقلالی و دو نماینده از قهرمان طارمی: اسپانیا نروم هم در پرسپولیس نمی مانم! پربازدید های کل اخبار فتحی: رهبری نظر نهایی درباره مینوخالقی را اعلام کردند واکنش مطهری به شوخی لاریجانی در مجلس عکس جدیدی از سردار سلیمانی در عراق دومین گزینه پرسپولیس، مد نظر استقلال ‫گپ عارف و مطهری در مجلس/ عکس‬‎ نایب رییسی علی مطهری؛ این دیگر حباب نیست! ‫واکنش عارف به نامزدی کواکبیان: تصمیم فردی بود/ به کمیسیون آموزش می‌روم‬‎ 8 کرسی بلاتکلیف مجلس دهم سرباز شدن من دروغ محض است/ پرسپولیس صحبتی با من نکرده، اهل بازارگرمی هم نیستم در فلوجه چه خبر است؟/ از حضور نیروهای مردمی و عشائری تا ایران و ائتلاف آمریکا در جنگ علیه داعش پربازدید ها پربحث ترین عناوین زندگی میان میلیون‌ها چوب کبریت+تصاویر مشروح نشست مطبوعاتی اصغر فرهادی و تیم «فروشنده» / جایزه‌ها برای فیلم‌ها خوب است، برای فیلمساز خظرناک! مراسم 14 خرداد با سخنرانی رهبر معظم انقلاب برگزار می‌شود / رئیس‌جمهوری سخنران شب رحلت امام خمینی (ره) مدیر عامل زیباسازی به انتقادها به طرح «نگارخانه‌ای به وسعت شهر» پاسخ داد جوان مدعی شد؛ فیلم «دونده زمين» از «50 كيلو آلبالو» سیاه‌تر است 15 ماده غذایی که نباید در یخچال نگهداری کرد کارت ماشین هم هوشمند شد مافياي قاچاق چوب در ايران / برخي جنگل‌ها به‌ عمد رها شده‌اند؛ چون منافع خصوصي در كار است احمد پورنجاتی: آسیب به سرمایه اجتماعی جدی گرفته نمی‌شود اجرای عمومی «دا» در تهران / توجه به آئین بومی دلیل برگزیده شدن این نمایش بود شاید این مرد خود "ابلیس" باشد!/تصاویر+13  (۶۱ نظر) زن و شوهری که شیطان شدند/تصاویر+13  (۸ نظر) محبوب ترین شخصیت های رزیدنت اویل+تصاویر  (۴ نظر) کشور جنازه های تنها و بد بو!+تصاویر  (۴ نظر) 20 غذای چندش آور در دنیا+تصاویر  (۳ نظر) رازهای ناگفته از مثلت شیطانی برمودا+تصاویر  (۲ نظر) قیمت تمام هدفون های بازار از 10 هزار تا 7 میلیون تومان  (۲ نظر) سمی که از 30 سال قبل تا امروز هزاران هندی را کشت+تصاویر  (۲ نظر) بیزینسِ بد!  (۲ نظر)

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-خواندنیها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مزایا و معایب صفحه نمایش «AMOLED» در آیفون» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات