افزایش کمیسیون خرید و فروش املاک در تهران

به گزارش مشرق، انتخاب فرمولی سخت برای تعیین کمیسیونی که بنگاههای املاک از طرفین معامله در بخش خرید و فروش مسکن می گرفتند، یکی از مواردی بود که همواره محل بحث و جدل مشاوران املاک و مشتریان قرار می گرفت و اگرچه این تعرفه، سالها بود که در این بنگاهها نصب می شد اما بسیاری از مشاوران به آن عمل نمی کردند.

افزایش کمیسیون خرید و فروش املاک در تهران
فرمول قدیم محاسبه کمیسیون

به گزارش صبحانه، خلاصه این فرمول آن بود که بخشنامه آن مربوط به سال 1380 است، اعلام شده بود برای معاملات املاک تا 30 میلیون تومان از هر طرف معامله نیم درصد مبلغ مورد معامله. برای معاملات املاک از 30 میلیون تومان تا 50 میلیون تومان ، برای تا 30 میلیون تومان اول نیم درصد و برای مازاد آن نسبت به مبلغ مازاد از هر طرف معامله 75 صدم درصد. برای معاملات املاک از 50 میلیون تومان تا 100 میلیون تومان، برای تا 30 میلیون اول نیم درصد و مازاد آن تا 50 میلیون تومان 75 صدم درصد و برای مازاد آن نیم درصد از هر طرف معامله و برای معاملات املاک بیش از 100 میلیون تومان ، برای تا 100 میلیون تومان آن طبق بند های 1 و 2 و 3 مصوبه مذکور و برای مازاد آن میزان 25 صدم درصد بعنوان کارمزد از هر طرف معامله اخذ گردد.

براساس این نرخ نامه برای معامله یک ملک 200 میلیون تومانی باید رقمی معادل 800 هزار تومان حق المشاوره پرداخته شود، یعنی حدود 0.4 درصد قیمت ملک.

اما پس از گذشت سالها، چند هفته ای است مشاوران املاک در تهران، بر اساس نرخ نامه جدیدی که خبر خاصی نیز از ابلاغ آن در رسانه ها زده نشده، اقدام به عقد قرارداد می کنند. طبق بخشنامه حسام عقبائی رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران اعلام شده است که با موافقت کمیسیون نظارت شهرستان تهران، نرخ جدید خدمات کارمزد مشاوران املاک تهران ابلاغ می شود.

طبق این نرخ نامه جدید، برای معاملات املاک تا سقف 500 میلیون تومان، نیم درصد مبلغ مورد معامله از هر طرف اخذ می شود و برای معاملات بالاتر از 500 میلیون، تا سقف 500 میلیون آن طبق بند بالا و نسبت به مازاد آن، 25 صدم درصد از هر طرف معامله گرفته می شود.

البته بخش مربوط به اجاره و رهن تغییر نکرده و همچنان بابت کارمزد اجاره، یک چهارم اجاره ماهیانه از هر طرف معامله و در معاملات رهن، کارمزد دریافتی بر مبنای یک چهارم میزان اجاره بهای ماهیانه از هر طرف معامله اخذ می شود.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افزایش کمیسیون خرید و فروش املاک در تهران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات