پایان رایزنی‌های ظریف در هلسینکی +عکس

به گزارش مشرق، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در دومین مقصد از سفر دوره‌ای خود به قاره سبز پس از اجرایی شدن برجام امروز (سه‌شنبه) با مقامات فنلاندی دیدار و رایزنی کرد و در ادامه این سفر و به منظور رایزنی با مقامات سوئدی دقایقی قبل هلسینکی را به مقصد استکهلم ترک کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان که به همراه حسین جابری‌انصاری سخنگوی وزارت خارجه و یک هیأت اقتصادی 60 نفره به فنلاند سفر کرده است، عصر روز گذشته به وقت محلی وارد هلسینکی شد.

«ارکی تیومیویا» وزیر خارجه وقت فنلاند نهم شهریور ماه 1393 به تهران سفر و با ظریف دیدار و گفت‌وگو کرد.


ورود ظریف به فنلاند

وزیر خارجه کشورمان برنامه کاری خود در فنلاند را با سخنرانی و پرسش و پاسخ در نشست بسته و غیر رسانه‌ای انجمن هلسینکی درباره فرصت‌ها و چالش‌های فراروی امنیت خاورمیانه آغاز و سپس با «مارتی آنتیساری» رئیس‌جمهور اسبق فنلاند دیدار کرد.

طرفین در این ملاقات در خصوص بحران‌های منطقه غرب آسیا و راه‌های پایان آن گفت‌‌وگو کردند.


دیدار ظریف با رئیس‌جمهور اسبق فنلاند

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در سومین برنامه کاری خود در هلسینکی با «تیمو سوئینی» همتای فنلاندی خود در محل وزارت خارجه این کشور دیدار و در خصوص روابط و همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، بانکی و پارلمانی گفت‌وگو و رایزنی کرد.

ظریف در این ملاقات ضمن تشریح ظرفیت‌های انسانی و اقتصادی گسترده ایران ابراز امیدواری کرد در مرحله پسابرجام زمینه گسترش همکاری‌های دو کشور فراهم شود.


دیدار وزرای خارجه ایران و فنلاند

وزیر امور خارجه با اشاره به ترکیب و سطح هیأت اقتصادی همراه و همایش مشترک اقتصادی ایران و فنلاند که توسط اتاق‌های بازرگانی دو کشور در حال برگزاری در هلسینکی است، آینده روابط دو کشور را امیدبخش دانست.

وزیر خارجه فنلاند نیز با تشکر از ظریف به‌خاطر سخنرانی صبح امروز در انجمن (فروم) هلسینکی و ابراز خشنودی از حضور هیأت اقتصادی همراه وزیر خارجه در سفر به فنلاند گفت: همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف از جمله ارتباطات و آموزش می‌تواند گسترش یابد.

وزرای خارجه دو کشور همچنین در خصوص بحران‌های موجود در منطقه غرب آسیا و راه‌های حل آن رایزنی و تبادل نظر کردند.


ظریف در دیدار با وزیرخارجه فنلاند

دیدار وزرای خارجه دو کشور با ضیافت رسمی ناهار وزیر خارجه فنلاند به افتخار وزیر امور خارجه کشورمان ادامه یافت.

ظریف در ادامه ملاقات‌های خود در هلسینکی با خانم «ماریا لوهلا» رئیس پارلمان فنلاند دیدار و در خصوص تقویت روابط دو کشور به ویژه در حوزه همکاری‌های پارلمانی گفت‌وگو و رایزنی کرد.

ظریف با اعلام اینکه روابط دو کشور در هر سه سطح دولت‌ها، پارلمان‌ها و تجار و بازرگانان در مسیر صحیح در حال حرکت است و با اشاره به شروع به کار دهمین دوره مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد روابط پارلمانی دو کشور در مرحله جدید تقویت شود.

رئیس پارلمان فنلاند نیز با تاکید بر آمادگی پارلمان فنلاند برای گسترش همکاری‌های پارلمانی با ایران، ابراز امیدواری کرد که گروه دوستی پارلمانی با فنلاند در مجلس جدید ایران هر چه سریع‌تر تشکیل شود.

در این ملاقات که رئیس و اعضای گروه دوستی پارلمانی فنلاند و ایران در پارلمان این کشور نیز حضور داشتند «سالو لاینن» رئیس گروه دوستی پارلمانی با ایران با مثبت و موفقیت‌آمیز خواندن دیدار اخیر خود از ایران، بر آمادگی گروه دوستی پارلمان این کشور برای گسترش همکاری‌های پارلمانی با ایران تاکید کرد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در آخرین برنامه رسمی دیدار خود از فنلاند، عصر سه‌شنبه با «سائولی نینیستو» رئیس‌جمهور فنلاند در اقامتگاه رسمی وی دیدار و گفت‌وگو کرد.

ظریف در ابتدای این دیدار دعوتنامه رسمی حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران از رئیس‌جمهور فنلاند برای دیدار از ایران را تقدیم وی کرد.

رئیس‌جمهور فنلاند نیز ضمن تشکر از این دعوت ابراز امیدواری کرد دیدارش از ایران در فرصت مناسب انجام شود.

طرفین در این ملاقات در خصوص روابط دوجانبه و همچنین تحولات منطقه غرب آسیا و روش حل بحران‌های موجود در این منطقه گفت‌وگو و رایزنی کردند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در ادامه حضورش در هلسینکی عصر سه‌شنبه در همایش اقتصادی فنلاند - ایران حضور یافت.

در این همایش که توسط اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران با همکاری اتاق بازرگانی فنلاند برگزار شد بیش از 60 بازرگان ایرانی حاضر در هیأت اقتصادی همراه ظریف در سفر به چهار کشور اروپایی و تعداد زیادی از بازرگانان و نمایندگان شرکت‌های فنلاندی مشارکت داشتند.

ظریف طی سخنانی در این همایش گفت: هیأت‌های تجاری بر اساس اهداف سیاسی با یکدیگر مرتبط نمی‌شوند. حضور شما بازرگانان در این همایش نشانگر فرصت‌های موجود در همکاری اقتصادی دو کشور است. نیازی نیست من به شما بگویم چه فرصت‌هایی هست، وظیفه ما رفع موانع موجود از جمله در زمینه بانکی است.

وی عنوان کرد: سرمایه‌گذاری در ایران و تجارت با ایران، ایمن، سودبخش و با چشم انداز و آینده روشن است.

وزیر خارجه در ادامه سخنانش با بیان اینکه قوت و قدرت ما از تعداد سلاح‌ها و تجهیزات ما نمی‌آید بلکه ناشی از مردم ماست، اظهار داشت: امنیت ما بومی و متکی بر مقاومت و خلاقیت مردم ایران است.

ظریف با ذکر این نکته که ملت ما در برابر تحریم مقاوم و برای ابراز نظرات و انتقادات خود به جای سر بریدن، در پای صندوق‌های رای حاضر می‌شود و در بخش‌های اقتصادی فعال است، گفت: ما به بخش خصوصی خود اعتماد و اتکا می‌کنیم؛ ما به نسل جوان تحصیلکرده خود اتکا می‌کنیم.

وی عنوان کرد: خوشحالم که صنایع دانش محور با مدیریت جوان‌ها در کشورم رو به گسترش است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: ایران کشوری توانا است و بر موانع بانکی موجود نیز فائق می‌آید. ایرانیان با قوت و عزم راسخ وارد حوزه اقتصاد و سرمایه گذاری شده‌اند و این به نفع دنیا و همسایگان است.

وی با بیان اینکه امنیت، اقتصاد، علم و تکنولوژی ما بومی بوده و این البته به معنای محروم کردنمان از زنجیره ارزش جهانی نیست. گفت: یا با هم برنده می‌شویم یا با هم می ‌بازیم.

ظریف افزود:‌ مطمئنم همه ما آینده روشن و مثبت را انتخاب می‌کنیم.

ظریف که اولین سفر دوره‌ای خود به قاره سبز را یکشنبه شب از لهستان آغاز کرده است، پس از سفر به سوئد به لتونی خواهد رفت.

«کارل بیلد» وزیر خارجه سوئد دومین وزیر اروپایی بود که در دولت یازدهم به تهران آمد. او که 14 بهمن 92 وارد ایران شد، سفری یک روزه به اصفهان داشت و سپس به تهران بازگشت و با همتای ایرانی خود و دیگر مقامات کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.این اولین سفر کارل بیلد وزیر خارجه سوئد به ایران بعد از 13 سال بود.

سوم اردیبهشت ماه سال 1393 نیز ظریف میزبان «ادگار رینکویچ» وزیر خارجه لتونی در تهران بود و 2 طرف پس از انجام رایزنی‌های دوجانبه در نشست خبری مشترک به تشریح گفت‌وگوها پرداختند.

وزیر خارجه ایران در اولین مرحله سفر دوره‌ایش پس از اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) به 6 کشور در آسیای جنوب شرقی و اقیانوسیه (اندونزی، سنگاپور، تایلند، برونئی، نیوزیلند و استرالیا) سفر کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران قرار بود اواسط اردیبهشت ماه به چند کشور آمریکای لاتین سفر کند که به دلیل تحولات داخلی یکی از این کشورها این سفر به تعویق افتاد.

آنگونه که سخنگوی وزارت خارجه ایران پیش از این اعلام کرد، ظریف قرار است سفر دیگری نیز به فاصله کوتاهی به چند کشور اروپایی داشته باشد.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پایان رایزنی‌های ظریف در هلسینکی +عکس» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات