سلطانی فر: سیاست دولت برای توسعه تعامل منطقی با کشورها با جدیت دنبال می شود

به گزارش ایرنا، در دیدار روز سه شنبه «جرج کوستا اولیویرا» معاون امور بین الملل وزیر خارجه پرتغال با «مسعود سلطانی فر» معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دو طرف بر توسعه روابط و افزایش همکاری ها در زمینه گردشگری تأکید کردند.
معاون رئیس جمهوری کشورمان در این دیدار با اشاره به اینکه روابط ایران و پرتغال سابقه دیرینه ای دارد، گفت: این روابط فراز و نشیب هایی داشته و بر اثر تحریم های ناعادلانه ای که بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل شده بود، روابط به شکل محدودی دنبال می شد؛ امیدواریم پس از اجرای برجام و فضایی که امروز فراهم شده، شاهد روابط جدید بین دو کشور باشیم و استفاده از ظرفیت های متقابل ایران و پرتغال را در دستور کار قرار دهیم.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: سیاست دولت ایران، برای توسعه تعامل منطقی با کشورهای دنیا که از سه سال پیش آغاز شده با جدیت دنبال می شود و در عین حال، شرایط برای حضور سرمایه گذاران مختلف در بازار ایران وجود دارد.
سلطانی فر افزود: با توجه به جاذبه های گردشگری فراوانی که در حوزه های فرهنگی- تاریخی، طبیعی، زیارتی- مذهبی و گردشگری سلامت در ایران وجود دارد، ما در این بخش با رونق و خیز ویژه ای روبرو هستیم و در این زمینه استفاده از تجربیات کشورهای موفق در حوزه گردشگری در دستور کار قرار دارد.
وی گفت: سازمان میراث فرهنگی اقدامات و برنامه های خود را در زمینه ایجاد زیرساختها، تسهیلات صدور روادید، گسترش اماکن اقامتی، گسترش شبکه حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی و انجام آموزش های لازم به نیروی انسانی حوزه گردشگری آغاز کرده است.
معاون رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به امنیت موجود در جمهوری اسلامی ایران، یادآور شد: در منطقه ای که کشورهای بسیاری دچار ناامنی و خشونت هستند، ایران از امنیت بالا و پایدار برخوردار است؛ این در حالی است که امنیت، یکی از مهمترین زیرساختهای گردشگری به شمار می رود.
سلطانی فر ادامه داد: معرفی جاذبه های گردشگری ایران و پرتغال به مردم دو کشور، در توسعه صنعت گردشگری دو طرف و افزایش تعاملات فرهنگی بین ایران و پرتغال تأثیر بسزایی دارد.
وی تأکید کرد: زمینه افزایش همکاری ها در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی (در زمینه موزه ها و مرمت بناهای تاریخی) بین دو کشور ایران و پرتغال وجود دارد.
معاون رئیس جمهوری افزود: برقراری پروازهای بیشتر بین دو کشور، امکان و زمینه گسترش گردشگری ایران و پرتغال را فراهم می آورد.
سلطانی فر با بیان اینکه سرمایه گذاران خارجی از کشورهای مختلف برای حضور در بازار گردشگری ایران اعلام آمادگی کرده اند، تصریح کرد: با وجود قانون جامع و کامل حمایت از سرمایه گذاران خارجی، مانع و مشکلی برای حضور و فعالیت سرمایه گذاران در این حوزه وجود ندارد.
در ادامه این دیدار، «جرج کوستا اولیویرا» معاون امور بین الملل وزیر امور خارجه پرتغال با بیان اینکه پتانسیلهای بسیار مناسبی برای افزایش همکاری ها بین دو کشور وجود دارد، تأکید کرد: زمینه افزایش همکاری ها در تمامی بخش ها بین ایران و پرتغال موجود است اما گردشگری، حوزه ای است که می تواند در کوتاهترین زمان ممکن به رونق برسد.
وی با اشاره به اینکه بازار گردشگری ایران در حال رشد و رونق است، افزود: ما در زمینه آموزش نیروی انسانی، انتقال تجربیات، ایجاد زیرساختها و افزایش پروازهای دو کشور آمادگی داریم.
معاون وزیر امور خارجه پرتغال تصریح کرد: ایران سرزمین فرصت ها و پتانسیلهاست و امکان افزایش همکاری ها در تمامی زمینه ها بین دو کشور وجود دارد.
اولیویرا گفت: مردم پرتغال به تمدن و فرهنگ کشور ایران علاقه مند هستند و تأسیس مرکز فرهنگی ایران در پرتغال می تواند در معرفی زیبایی ها و جاذبه های کشور شما به مردم ما نقش بسزایی داشته باشد.
کشور پرتغال واقع در جنوب غربی اروپا دارای 10 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت است.
این کشور از اعضای اتحادیه اروپا و ناتو است و جزو کشورهای توسعه ‌یافته به ‌شمار می‌آید.
در سال 2008 میزان صادرات ایران به پرتغال 200 هزار دلار و واردات از این کشور 15 میلیون دلار بود.
در سال 2013 ایران 61 میلیون دلار صادرات به پرتغال و 59 میلیون دلار واردات از این کشور داشت و نخستین بار در سال‌های اخیر تراز تجاری ایران نسبت به پرتغال مثبت شد.
در سال 2014 نیز میزان صادرات ایران به پرتغال 41 میلیون دلار و واردات از این کشور 9 میلیون دلار بود.
شبد**1953**1504

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سلطانی فر: سیاست دولت برای توسعه تعامل منطقی با کشورها با جدیت دنبال می شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات