پرده‌برداری از چشم‌انداز آمریکایی‌ها علیه ایران

مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه گفت: پیش‌نویس قانونی در کنگره آمریکا مبنی بر منع کامل تجارت با ایران تهیه شده بود که کنگره آمریکا از این طریق به دنبال این بود که تمام واردات و صادرات به ایران ممنوع شود.

به گزارش تسنیم، حمید بعیدی نژاد عصر امروز در مراسم گزارش روند اجرایی برجام در سالن چمران دانشگاه بوعلی سینای همدان اظهار داشت: حضور در دانشگاه‌ها را فرصتی مغتنم می‌دانیم چون بسیاری از جنبه‌های مذاکرات هسته‌ای و تفاهمی که شکل گرفته برای دانشگاه‌ها و به ویژه دانشجویان علوم سیاسی و حقوق در راستای شناخت ابعاد حقوقی و سیاسی این تفاهم بسیار ضروری است.

وی افزود: در مجامع مختلف درباره جنبه‌های عمومی برجام صحبت شده ولی در محیط‌های دانشگاهی به جنبه‌های تخصصی برجام پرداخته می‌شود و جای خوشحالی دارد دانشجویان از نظر تخصصی به این متن مورد تفاهم توجه کنند چون می‌تواند دارای درس‌های مهمی برای آینده تحصیلی این افراد باشد.

بعیدی نژاد با اشاره به اینکه متنی که به عنوان برجام تدوین شده نزدیک به 170 تا 180 صفحه متن انگیلسی است که برای هر کلمه آن 100 ساعت مذاکره شده است، عنوان کرد: وقت بسیار زیادی روی متن برجام گذاشته شده و جا دارد از نظر علمی و تخصصی به آن توجه شده و تنها از نظر سیاسی برجام مورد بررسی قرار نگیرد.

برجام از نظر علمی مورد بررسی قرار گیرد

وی با اشاره به اینکه رسانه‌ها و شخصیت‌های سیاسی به سبب اهمیت بالا به برجام توجه دارند و جا دارد جدا از این فضای سیاسی از نظر جنبه‌های علمی نیز به برجام مورد بررسی قرار گیرد، گفت: بسیاری فکر می‌کنند که با برجام آشنا هستند ولی بدون شک می‌دانم که کسی تاکنون یک بار برجام را نخوانده است البته این امر طبیعی است چراکه متن برجام بسیار تخصصی و پیچیده است که نیاز به بررسی‌های عمیق علمی و تحقیقی دارد.

مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران با اشاره به اینکه متنی که روی هر کلمه آن 100 ساعت وقت گذاشته شده ارزش بررسی عمیق فنی دارد، بیان کرد: این نباید سبب شود که از جنبه‌های عمیق علمی و تحقیقاتی برجام غفلت کنیم.

وی تصریح کرد: در بسیاری از مواقع عمده سوالات و صحبت‌ها تکراری بوده و این ناشی از این است که کم پیدا می‌شوند کسانی که به دنبال حل سوالات خود باشند بلکه صرفا دیدگاه سیاسی دارند.

صحبت درباره برجام تنها مربوط به لایه نازکی از آن است

بعیدی‌نژاد بیان کرد: اعضای تیم مذاکره‌کننده ابایی ندارند در جلسات طولانی به بحث‌های عمیقی درباره برجام بپردازند چون بحث‌هایی که مطرح می‌شود لایه نازکی از برجام بوده و بیشتر جنبه‌های سیاسی را مورد توجه قرار داده  از مسائل تحقیقاتی و علمی غفلت است.

وی با اعلام اینکه این مذاکراتی که شکل گرفت در تاریخ معاصر بین‌المللی و تخصصی همه‌جانبه مذاکرات منحصر به فردی است، بیان کرد: مذاکره در خصوص بحث هسته‌ای بین کشورهای عضو دائم شورای امنیت و دارای سلاح هسته‌ای و ایران به عنوان غیردارنده سلاح هسته‌ای در خصوص دستیابی به تکنولوژی‌های پیشرفته هسته‌ای شکل گرفت.

رئیس تیم کارشناسی ایران در مذاکرات هسته‌ای با اشاره به اینکه پیچیدگی‌های موجود در روابط ایران و آمریکا این مذاکرات را حساس کرده بود، گفت: مذاکرات با هدف به رسیمت شناختن حقوق هسته‌ای ایران انجام شد و چانه‌زنی سیاسی برای واگذاری حقوق هسته‌ای در این بین شکل گرفت.

بعیدی‌نژاد با اعلام اینکه کشورهای غربی از جمله آمریکا و اروپایی‌ها حق غنی‌سازی را طی سه چهار دهه گذشته تاریخ معاصر برای هیچ کشوری نپذیرفتند، عنوان کرد: این در حالی بود که شروع مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 در راستای بحث غنی‌سازی بود.

وی درباره سابقه مذاکرات ایران با کشورهای غربی بر روی مسائل هسته‌ای نیز گفت: مذاکرات هسته‌ای ایران در سال 82 با سه کشور اروپایی آغاز شد که مایل بودند این موضوع را حل کرده و بحران وقت ادامه پیدا نکند، مذاکرات تا سال 84 طول کشید ولی به نتیجه نرسید چون طرف مقابل معتقد بودند ایران نباید در حوزه غنی‌سازی ورود پیدا کند بلکه تنها در زمینه اقتصادی، امنیتی، تجاری و بهداشتی مسیری باز شود ولی در آن زمان با این پیشنهادات مخالفت شد.

بعیدی‌نژاد افزود: پس از اینکه این مذاکرات به بن‌بست رسید سه کشور به ایران اعلام کردند تا دو سه ماه مهلت دهید تا پیش‌نویس قراردادی را تهیه کرده و سپس ارائه دهیم تا اگر تمایل در ایران وجود داشت بین دو طرف امضا شود در غیر این صورت اعلام می‌شود که مذاکرات به بن‌بست رسیده است.

رئیس تیم کارشناسی مذاکرات هسته‌ای ایران با اشاره به اینکه انگلیس، آلمان و فرانسه تفاهم‌نامه‌ای‌ را در قالب متن 40 تا 50 صفحه‌ای برای توافق ارائه دادند، گفت: در همان ابتدا تیم کارشناسی متن را مطالعه کرده و با مطلبی مبنی بر اینکه «ایران غنی‌سازی را متوقف می‌کند» مواجه شدیم.

وی با اعلام اینکه وجود این بند در این تفاهم‌ سبب رد آن از سوی ایران می‌شود، بیان کرد: پس از رد این متن تفاهم وارد درگیری شده و ایران تعلیق را متوقف کرده و غنی‌سازی را آغاز کرد ولی در این بین تحریم‌های شورای امنیت نیز وضع شد.

مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران با اعلام اینکه نخستین دوره مذاکرات جدید در سال 92 آغاز شد، عنوان کرد: در ابتدا با هیئت آمریکایی به صورت محرمانه مذاکراتی انجام و به آنها اعلام شد اگر دوباره حق غنی‌سازی ایران نادیده گرفته شود مذاکره ممکن نیست و بهتر است مذاکراتی آغاز نشود.

وی با بیان اینکه تاکید شد که آمریکا باید حق غنی‌سازی ایران را بپذیرد تا مذاکرات انجام شود، اظهار داشت: امروز این افتخار را داریم که ملت ایران برابر تهدید و تحریم مقاومت‌های بسیاری داشتند و وقتی اراده مردم ایران از سوی کشورهای مقابل دیده شد حاضر به مذاکره شدند.

برجام مگر دنبال مسائل اقتصادی بود؟/ نباید مردم را به سبب نداشتن دستاورد برجام تحقیر کرد

بعیدی نژاد عنوان کرد: اما برای ما عجیب است که برخی به سبب دیدگاه سیاسی اعلام می‌کنند برجام هیچ دستاوردی نداشته است، اگر کسی فکر می‌کند ایران به جز برای حق مسلم هسته‌ای مقاومت و پایداری کرده، اشتباه کرده است.

وی با تاکید بر اینکه حق غنی‌سازی ایران برای فروش نیست چراکه ملت ایران 12 سال بر روی این موضوع مقاومت کرده و امروز پایداری مردم سبب به دست آوردن حق مسلم هسته‌ای شده است، گفت: مگر دستاورد برجام مسائل اقتصادی بوده ‌و البته دنبال دستاوردهای اقتصادی هم هستیم ولی نباید راه را گم کرد.

رئیس تیم کارشناسی مذاکرات هسته‌ای ایران با بیان اینکه «12 سال مذاکره نکردیم که بگوییم بانک فلان چه شد، آنها نیز باید حل شود» اظهار داشت: امروز نباید ملت را تحقیر کنیم که برجام دستاوردی نداشته است، این مذاکرات دستاورد ملت ایران است و ما به نمایندگی از سوی مردم این درستاوردها را کسب کرده‌ایم.

وی با اعلام اینکه اگر توان تجاری، نظامی، اقتصادی و هسته‌ای کشور نبود مگر کاری از دست تیم مذاکره‌کننده برمی‌آمد، گفت: ایران حق غنی‌سازی را دارد و این موضوع به طرف مقابل اعلام شد که حق غنی‌سازی را از شما نمی‌خواهیم.

بعیدی‌نژاد با اعلام اینکه با بیان اینکه در مذاکرات ژنو که مرحله نخست مذاکرات بود حق غنی‌سازی به عنوان آخرین مسئله مورد بررسی قرار گرفت، گفت: این آمادگی وجود داشت که اگر طرف مقابل نظر ایران درباره حق غنی‌سازی را نپذیرد دست خالی از ژنو بازگردم.

پایداری مردم سبب پذیرش حق اجرای غنی‌سازی بود

وی با تاکید بر اینکه آمریکا و متحدانش برای شاه که متحد آمریکا در منطقه بود حق غنی‌سازی را نپذیرفتند و این موضوع توسط وزیر خارجه وقت آمریکا نقل شده است، بیان کرد: موضع غنی‌سازی خط قرمز غرب است و اگر برای ما پذیرفتند برای رضای خدا نبوده و پایداری مردم سبب شد تا این موضوع پذیرفته شود.

بعیدی‌نژاد به نمونه دیگری در تاریخ معاصر درباره پیرش حق غنی‌سازی اشاره کرد و گفت: کره جنوبی کشوری است که نیروگاه هسته‌ای احداث می‌کند و از نظر هسته‌ای بسیار پیشرفت کرده ‌ولی سال‌هاست که به دنبال گرفتن حق غنی‌سازی است اما آمریکا نپذیرفته است.

وی افزود: دو سال پیش آژانس بین‌المللی اتمی که از تاسیسات هسته‌ای کره‌جنوبی آزمایشاتی انجام داده بود متوجه شدند غنی‌سازی در حد آزمایشگاهی انجام شده که گزارش آن اعلام شد و در مدت 24 ساعت کره جنوبی بابت این موضوع عذرخواهی کرده و دانشمندان خود را برکنار کرد، همچنین متعهد شد که دیگر این کار تکرار نمی‌شود.

بعیدی‌نژاد بیان کرد: امروز همه آن کشورهایی که به خاطر مسئله غنی‌سازی 6 قطعنامه شورای امنیت و تحریم‌های مالی، بانکی، تسلیحاتی و اقتصادی وضع کردند، لغو کرده و به انجام غنی‌سازی ایران تن می‌دهند که مسئله ساده‌ای نیست که نادیده گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه در همه عرصه‌های تکنولوژی هسته‌ای توانستیم به راه‌حل‌هایی برسیم که توسعه برنامه هسته‌ای ایران را بیش از گذشته تضمین می‌کند، عنوان کرد: آنها خواستار این بودند که در تمام عرصه‌های انرژی هسته‌ای برنامه‌ها را تعطیل یا محدود کنند ولی با مقاومت مردم هیچ برنامه هسته‌ای در ایران تعطیل یا محدود نشده است.

رئیس تیم کارشناسی مذاکرات هسته‌ای ایران با اشاره به اینکه روز به روز به توانایی‌های ایران در این زمینه افزوده شد تا ایران به یکی از قدرت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای تبدیل شود، گفت: این امر به پشتبانی ملت ایران بوده است.

آمریکا به توان علمی ایران در راکتور تحقیقاتی اراک اعتراف کرد

وی درباره رآکتور تحقیقاتی اراک گفت: طرف مقابل معتقد بود به دلیل اینکه در این مرکز می‌توان پلوتونیم تولید کرد و این ماده در سلاح هسته‌ای استفاده می‌شود باید تعطیل شود ولی پس از آنکه با مقاومت ایران در برابر تعطیلی آن مواجه شدند خواستار تغییر ماهیت آن شدند.

وی افزود: از ابتدا براساس دستورالعملی که نظام جمهوری اسلامی ایران در این زمینه داشت پیشنهاد کردیم طرحی خواهیم داد که راکتور اراک ضمن حفظ ماهیت آب سنگین، تولید پلوتونیم را نیز کاهش دهد و نگرانی‌ها در این زمینه برطرف شود.

بعیدی‌نژاد تاکید کرد: در زمان مذاکرات به طرف مذکره اعلام شد به سبب اینکه برنامه هسته‌ای ایران غیرنظامی بوده و هست و این موضع اصولی نظام محسوب می‌شود حاضر هستیم تعییراتی در راکتور اراک ایجاد کنیم که ضمن حفظ ماهیت آب سنگین تولید پلوتونیم نیز کاهش یابد.

وی عنوان کرد: کشورهای 1+5 بهترین دانشمندان خود را از بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین لابراتورها و مراکز تحقیقاتی هسته‌ای دور هم جمع کردند تا ثابت کنند ایران نمی‌تواند طرحی مبنی بر حفظ ماهیت آب سنگین اراک و کاهش تولید پلوتونیم ارائه دهد اما اعلام کردیم که از نظر علمی ثابت این ادعا را ثابت کنیم و پس از آن جنگ علمی شکل گرفت.

مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران اظهار داشت: نزدیک به دو سال و چهار ماه روی این موضوع درگیری و جنگ شکل گرفت و خوشبختانه نتیجه آن افتخاری علمی است که دانشگاه‌های کشور باید به آن ببالند.

وی با اشاره به اینکه طرف آمریکایی به درست بودن ادعای ایران مبنی بر حفظ ماهیت آب سنگین راکتور اراک و کاهش تولید پلوتونیم اعتراف کرد، تصریح کرد: این طرح بخشی از برجام است و شاهد خواهیم بود که راکتور تحقیقاتی اراک ضمن اینکه خصوصیات راکتوری خود را از نظر علمی و فنی حفظ می‌کند در زمینه‌های دیگر با تجهیزات نوین دنیا تکمیل می‌شود.

بعیدی‌نژاد با بیان اینکه عده‌ای اعلام می‌کنند راکتور تحقیقاتی اراک با سیمان پر شده و برخی این افتخار را با استیضاح قرار دادن یکی از افتخارات علمی کشور تحت‌الشعاع قرار می‌دهند، اظهار داشت: محفظه اصلی راکتور اراک با طرح ایران باید خارج شده و محفظه جدید طراحی شده در داخل آن قرار گیرد و طرف‌های مقابل ابهام داشتند که این محفظه خارج شده کجا قرار می‌گیرد.

وی افزود: آنها اعلام می‌کردند که این محفظه در صورت خروج باید از ایران خارج شود چون ترس داشتند از این محفظه در جای دیگری استفاده شده و تولید پلوتونیم آغاز شود اما موضع ایران این بود که هیچ دستاورد دانش ایرانی نباید به خارج از کشور منتقل شود.

بعیدی‌نژاد با اشاره به اینکه این موضوع به یکی از مسائل اساسی در مذاکرات تبدیل شده بود، اظهار داشت: باید راه حلی برای این موضوع پیدا می‌کردیم تا این مسئله مذاکرات را تحت تاثیر قرار ندهد، ایران قصد استفاده غیرصلح‌آمیز از این محفظه را نداشت بلکه به دنبال روشی بودیم که این محفظه را حفظ کرده و به خارج نفرستیم.

رئیس تیم کارشناسی مذاکرات هسته‌ای ایران عنوان کرد: بحث این بود که اگر ایران این محفظه را به خارج از کشور منتقل نمی‌کند باید اقدامی کند تا کارایی این سیستم از بین برود که طرح‌های مختلفی برای این اقدام ارائه شد ولی زمان‌بر بود ولی در نهایت پیشنهاد شد روی برخی شیارهای این محفظه با بتن پر شود تا به صورت کامل در دسترس نباشد.

مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران عنوان کرد: تیم علمی ایران توانستند در هماورد علمی طرف مقابل را قانع کنند اما به جای اینکه این موضوع مورد حمایت قرار گیرد برخی دکتر صالحی را مورد اهانت قرار دادند.‌

وی با بیان اینکه آیا در این تفاهم صورت گرفته چیزی جز اقتدار علمی، سیاسی و فنی می‌بینید، اظهار داشت: محفظه‌ای که باید به خارج منتقل می‌شد با تلاش دانشمندان داخلی راهکاری پیدا شد تا در ایران بماند و برای استفاده غیرصلح آمیز با سیمان پر شد اما آیا برخی باید قهرمان ملی را مورد اهانت قرار دهند.

بعیدی‌نژاد با اعلام اینکه از روز نخست مذاکرات تا روز آخر به پشتوانه ملت، دانشگاهیان و جوانان جز عزت، اقتدار و احترام چیزی وجود نداشت، گفت: آنها می دانستند اگر تفاهمی باشد باید مبتنی بر به رسمیت دانستن حق غنی‌سازی و احترام به عملیاتی شدن حق ایران باشد.

وی با اشاره به اینکه آنهایی که این قطعنامه‌ها را علیه ایران وضع کرده بودند به دست خود لغو کردند، بیان کرد: کجا سراغ دارید تحریم‌ها و قطعنامه‌های شورای امنیت بدون اجرا لغو شود، اقتدار شورای امنیت این است که برای اجرای مصوبات، کشورها را تحریم کرده و برای اجرای آنها وارد جنگ شود.

زمان آغاز مذاکرات به عمق فاجعه ایجاد شده برای کشور پی بردیم

رئیس تیم کارشناسی مذاکرات هسته‌ای ایران با بیان اینکه در همین قطعنامه‌های شورای امنیت علیه ایران زمینه‌های حقوقی جنگ را در نظر گرفته بودند، تصریح کرد: تمام خواسته‌های شورای امنیت بدون اینکه اجرا شده باشند تمامی لغو شدند که در تاریخ روابط معاصر بین‌المللی نمونه ندارد و این موارد افتخار ملت ایران محسوب می‌شود.

وی با اشاه به اینکه برخی می‌گویند دستاورهای برجام کجا بوده است، اظهار داشت: وقتی وارد مذاکرات شدیم بیشتر به عمق فاجعه‌ای که برای کشور پیش آمده بود پی بردیم، می‌دانستیم علیه کشور تحریم تصویب شده ولی از عمق این فاجعه مطلع نبودیم.

آمریکا به دنبال تکرار الگوی نفت در برابر غذای عراق در ایران بود

بعیدی‌نژاد با اشاره به اینکه آمریکا از وابستگی ایران به درآمدهای نفتی اطلاع داشته و هدف اصلی و محوری را روی ضربه به درآمدهای نفتی گذاشته بودند، گفت: قبل از تحریم‌ها ایران روزانه دو و نیم میلیون بشکه نفت صادر می‌کرد که در پروسه دو ساله تلاش کردند مانع خرید نفت از ایران توسط مشتریان شوند که در این راستا اروپا توقف خرید نفت از ایران را آغاز کرد و بعد سایر کشورها با فشار، تطمیع و تهدید خرید نفت از ایران را متوقف کردند.

وی با بیان اینکه صادرات نفت ایران در ابتدای ورود به ژنو 800 هزار تا یک میلیون بشکه نفت بود، گفت: تنها کشورهای ژاپن، چین، ترکیه، هند و کره جنوبی نفت ایران را خریداری می‌کردند که آمریکا به آنها نیز اعلام کرده بود در بازه زمانی 6 ماهه باید خرید خود را به نصف رسانده و در مدت یک سال خرید را متوقف کنند.

مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران بیان کرد: نفتی که از ایران به این پنج کشور صادر می‌شد سبب ورود ارز به کشور نمی‌شد بلکه تمام درآمدهای نفتی در حسابی به نام «حساب‌های مسدود شده» واریز می‌شد و پول آن در اختیار ایران قرار نمی‌گرفت بلکه تنها این اجازه بود که 50 درصد میزان این حساب به ارز محلی تبدیل شده و از بازار آن کشور کالا خریداری کنیم.

وی با اشاره به اینکه آمریکا به دنبال تکرار الگوی نفت در برابر غذای عراق در ایران بود، گفت: به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده بود که درآمدهای نفتی ایران محدود شده و تنها بخشی برای کالاهای اساسی غذایی و دارو هزینه شود.

بعیدی‌نژاد با اشاره به اینکه بخشی از پول حاصل از فروش نفت از طریق خرید کالا یا به صورت غیرمستقیم وارد ایران می‌شد، گفت: برای نخستین بار یک سیستم تحریم بانکی در دنیا وضع و در مورد ایران اجرا کردند که در روزهای آخر نمی‌توانستیم 100 دلار از مسیر سیستم بانکی ارز به خارج کشور منتقل کنیم و تنها از روش‌های غیرمعمول استفاده می‌شد.

مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران بیان کرد: اگر امروز جوانان میلیاردری می‌بینیم که حاضر نیستند اموال مردم را بازگرداند از این مسیر به این جایگاه رسیده‌اند.

وی از چشم‌انداز آمریکایی‌ها در برابر ایران نیز پرده برداشت و گفت: پیش‌نویس قانونی در کنگره آمریکا مبنی بر منع کامل تجارت با ایران تهیه شده بود که کنگره آمریکا از این طریق به دنبال این بود که تمام واردات و صادرات به ایران ممنوع شود و 17 سناتور پای آن را امضا کرده بودند.

بعیدی‌نژاد بیان کرد: این سناتورها اعلام کردند که دنیا باید بین ایران و آمریکا یکی را انتخاب کند و هر کسی می‌خواهد با آمریکا ارتباط داشته باشد باید تجارت خود با ایران را قطع کند، این برنامه آمریکایی‌ها بود که قدم به قدم به آن نزدیک شده بودند.

وی با اشاره به عصبانیت نتانیاهو گفت: اینجاست که به عصبانیت نتانیاهو پی می‌برید که به آمریکایی‌ها فشار می‌آورد مذاکره با ایران را قطع کرده و به فشارهای خود ادامه دهد چون در آستانه رسیدن به اهداف خود بودند اما آمریکا این موضوع را قبول نکرده و در برابر عربستان، نتانیاهو و کشورهای حاشیه خلیج فارس ایستاد و امروز نزدیک به سه چهار ماه از اجرای برجام نگذاشته ‌که صنعت نفت و مدیران این بخش قادر می‌شوند سریع خود را بازسازی کرده و کشور را به درجه‌ای برسانند که حدود دو و نیم میلیون بشکه نفت صادر کرده و سهم خود را از بازار نفت بگیرد.

[ منبع این خبر سایت تابناک-پربازدیدها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پرده‌برداری از چشم‌انداز آمریکایی‌ها علیه ایران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات