سردی روابط آمریکا و عربستان به قطع روابط نرسیده است

اوباما سلمان روابط واشنگتن و ریاض مانند گذشته نیست و سردی حاکم بر این روابط به گونه ای است که می‌توان آن را به دوستی دو نفر تشبیه کرد که از هم دور شده اند اما هنوز ارتباط را قطع نکرده اند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری العهد، روابط واشنگتن و ریاض دیگر مانند گذشته نیست و سردی حاکم بر این روابط به گونه ای است که می‌توان وضعیت بین این دو را به دوستی بین دو نفر تشبیه کرد که از هم دور شده اند، اما هنوز ارتباط را قطع نکرده اند.

پایان روزهای گذشته بین عربستان و آمریکا

اظهارات «ترکی الفیصل» رئیس سابق اطلاعات سعودی مبنی بر اینکه روزهای گذشته بین آمریکا و عربستان برای همیشه تمام شده است، از حجم بحران بین این دو کشور متحد حکایت دارد، زیرا اظهارات فیصل به مثابه موضع واقعی ریاض در قبال باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا است که حضور او در عربستان مانند یک میهمان عادی بود و درخشش سفرهای قبلی به عربستان را نداشت.

سرزنش عربستان به دلیل سیاست های منطقه ای

نکته قابل توجه اینکه حملات 11 سپتامبر سال 2001 موجب متزلزل شدن روابط عربستان و آمریکا نشده است زیرا نهایت چیزی که واشنگتن از گشایش  این پرونده در نظر دارد، زخم زبان زدن به عربستان به دلیل پافشاری بر سیاست های خصمانه در چند کشور منطقه و نیز بحران آفرینی در سطح منطقه است حال آنکه موضع آمریکا با دیپلماتیک و نرمی و انعطاف همراه است.

عربستان می‌ داند که خروج از زیر چتر آمریکا به نفعش نیست

با وجود گزارش 28 صفحه ای  آمریکا در ارتباط با حوادث 11 ستامبر 2001 که پیش بینی می شود به زودی منتشر شود، نه آمریکا در صدد محاکمه آل سعود به دلیل ارتباط با عوامل حملات مزبور است و نه به نفع ریاض است که از زیر چتر آمریکا خارج شود زیرا در آینده ای نزدیک جایگزینی برای آن پیدا نخواهد کرد.

اوباما از نظر عربستان دیگر متحد قدیمی نیست

در مقابل، استقبال ساده از اوباما در فرودگاه ریاض واقعیت موضع رسمی عربستان در قبال وی را برملا کرد، زیرا صرف نظر از اینکه اوباما در چند ماه آینده کاخ سفید را ترک خواهد کرد، دیگر از نظر عربستان وی آن متحد قدیمی نیست که بتوان در مشکلات منطقه ای بر آن تکیه کرد.

حرکت عربستان در جهت خلاف آمریکا

اختلاف دو طرف مدتی است که علنی شده است و در این خصوص شواهد زیادی وجود دارد از جمله اینکه بحران در سوریه برای عربستان ماجراجویی پرسودی است در حالی که اوباما معتقد است روسیه موازنه را به ضرر متحد سعودی زیرو رو کرده است و دیگر پس از حضور روسیه در خاک سوریه فروپاشی نظام حاکم آن امکان پذیر نیست، در نتیجه واشنگتن در تلاش است ریاض را متقاعد کند که روند سیاسی حل و فصل بحران سوریه را بپذیرد اما عربستان همچنان بر خلاف مسیر تعدیل شده آمریکا که با روسیه به یک نقطه رسیده اند، حرکت میکند.

اما در مورد یمن آمریکا و عربستان به طور مشترک به ناکامی رسیده اند زیرا بارها گفته شد که آمریکا ناظر بر جنگ علیه یمن است و ائتلاف عربی به رهبری سعودی نیز نقشه ها را اجرا می کند، اما این جنگ ناکام مانده است و هیچ دورنمای روشنی ندارد حال آنکه دولت آمریکا همچنان در طراحی نقشه ها فعال است و عملکرد عربستان نیز در یمن با سردرگمی همراه است بدون اینکه در جبهه های نبرد علیه یمن پیروزی را به ثمر رسانده باشد.

عربستان به حل و فصل سیاسی بحران یمن تمایلی ندارد

از سوی دیگر گفت وگوهای کویت در مورد یمن حالی کلید خورد که عربستان تمایل صادقانه ای برای دستیابی به حل و فصل سیاسی نشان نداد زیرا از یک سو نمی خواهد در باتلاق یمن غرق شود و در عین حال نمی خواهد شکست بخورد زیرا عقل و منطق حاکم در عربستان در چند سال اخیر نشان داده است که به هر قیمتی به دنبال ویرانی است بر خلاف موضع آمریکا که به دنبال حل و فصل سیاسی در یمن است حتی اگر این اقدام به ضرر متحد سعودی اش تمام شود.

اختلاف در دل ائتلاف عربی علیه یمن

علاوه بر این در بین ائتلاف علیه یمن به رهبری سعودی نیز نوعی کشمکش و اختلاف داخلی بروز یافته است.

به عبارت بهتر عربستان و امارات متحده عربی هر یک با محاسبات متفاوت و تنگ نظری به دنبال تسلط بر یمن و تعیین برخی شخصیت‌های مورد نظر در مناطق مختلف این کشور هستند.

در این شرایط می توان گفت که وضعیت حاکم بر روابط آمریکا و عربستان شبیه دو دوستی است که از هم دور بوده اما در بدترین شرایط به قطع روابط نرسیده اند.

به هر حال معلوم نیست که روابط دو طرف در زمان مرد بعدی کاخ سفید چگونه خواهد بود آن هم در حالی که ضعف تسلط ملک سلمان بر مسائل کشور، خاندان حاکم سعودی را در معرض تغییرات قرار داده است و کشمکش محمد بن سلمان و محمد بن نایف و رویکردهای قبییله ای در برخورد با تحولات منطقه ای رو شده است.

ادامه دارد...
انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سردی روابط آمریکا و عربستان به قطع روابط نرسیده است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات