چهار شهرستان خراسان جنوبی در وضعیت خشکسالی سخت قرار دارند

سید ابوالحسن میرجلیلی روز سه شنبه در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان طبس با اولویت خشکسالی افزود: چهار شهرستان یاد شده در سال آبی 95-94 شاهد بارندگی بسیار کمی در فصل بارش بود.
وی افزود: در حالی استان با شرایط کم آبی و بی آبی رو به روست که خراسان جنوبی در آستانه هجدهمین سال ورود به خشکسالی قرار دارد.
مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری خراسان‌جنوبی با اشاره به کاهش 40 درصدی بارشها در سال آبی جاری یادآور شد: بر اساس آمار سازمان مدیریت بحران و سازمان هواشناسی خراسان جنوبی از نظر خشکسالی از میان 31استان در ردیف دوم قرار دارد.
وی از دستگاه های اجرایی طبس خواستار ارائه شاخص های خشکسالی فوق حاد در یک هفته آینده شد و افزود: همه مدیران شاخص ها را در اختیار مدیریت بحران استان قرار دهند تا بتوانیم با ارائه مستندات کامل به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بخشی از خسارت خشکسالی به استان را تامین کنیم.
میرجلیلی با ابراز نگرانی از آثار ثانویه خشکسالی یادآور شد: در چند سال اخیر آثار ثانویه این پدیده خیلی بیشتر از خشکسالی خود را نشان داده است.
وی شیوع آفات نباتی در باغ ها و مزارع، کاهش کیفیت آب شرب، خشک شدن بسیاری از قنات ها و چشمه‌ها به صورت تدریجی و نیز ناگهانی، تخلیه بعضی روستاهای مرزی در اثر خشکسالی و نیز فرونشست تعدادی از دشت های استان را از آثار ثانویه این پدیده ذکر کرد.
مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری خراسان‌ جنوبی ادامه داد: هرچند سال های قبل دولت اقدامات بسیار مناسبی در استفاده از فناوری های نوین در بخش کشاورزی نظیر تغییر الگوی کشت ، جلوگیری از هدر رفت آب، جداسازی آب شرب از فضای سبز شهرداری‌ها انجام داده اما زیان خشکسالی بسیار فراتر از این است.
میرجلیلی افزود: خشکسالی در یک سال زراعی افزون بر 10هزار میلیارد ریال خسارت به خراسان جنوبی وارد کرده است.
وی گفت: برنامه هایی که به صورت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت اجرا می شود شاید با توجه به حجم خشکسالی جوابگو نباشد.
وی چندی قبل با اشاره به تغییر وضعیت خشکسالی خراسان جنوبی از هیدرولوژیکی به اجتماعی گفته بود، با توجه به کاهش حدود 40درصد بارندگی نسبت به سال قبل وضعیت منابع آبی استان چه از لحاظ کمیت و چه کیفیت مطلوب نیست.
وی با اشاره به آبرسانی سیار به ۴۴۰ روستای استان،فقر پوشش گیاهی در مراتع و کوهپایه ها ، وجود دام مازاد به علت تامین نشدن علوفه در مراتع ، کاهش آبدهی قنات ها و چاه های کشاورزی و قرار گرفتن بیشتر شهرهای استان در تنش آبی حاد، خواهان همکاری مردم در رعایت مصرف آب ، نصب کنتورهای هوشمند و استفاده از فناوری های نوین در کشاورزی شد.
2047//7217/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چهار شهرستان خراسان جنوبی در وضعیت خشکسالی سخت قرار دارند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات