خمین به قطب قرآنی در استان مرکزی تبدیل می‌شود/باید سپاسگذار خیران قرآنی بود

موسسه قرآنی مسئولان استان مرکزی و شهرخمین درحالی از تبدیل زادگاه امام خمینی(ره) به قطب قرآنی استان سخن می‌گویند که رفتار برخی افراد و رسانه‌های مصداق تخریب‌ها، کارشکنی در مسیر ترویج قرآنی شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خمین، رهبر معظم انقلاب اسلامی، از شخصیت‌های برجسته اسلامی است که ضمن انس با قرآن بر علوم مختلف قرآنی تسلط دارند و این درحالیست که معظم له در مناسبت‌های مختلف، رهنمودهای ارزشمندی را درخصوص نشر و گسترش معارف قرآنی تبیین فرموده اند.

مقام معظم رهبری در دیدار با قاریان در سال1389 فرمودند: "من بازهم به جوانان عزیزمان توصیه مى‌‏کنم که با قرآن انس بگیرید، با قرآن مجالست کنید، «و ما جالس هذا القرآن أحد الّا قام عنه بزیادة او نقصان، زیادة فی هدى او نقصان من عمى»، هر بارى که شما با قرآن نشست و برخاست کنید، یک پرده از پرده‏هاى جهالت شما برداشته مى‌‏شود، یک چشمه از چشمه‏هاى نورانیت در دل شما گشایش پیدا مى‌‏کند و جارى مى‌‏شود، انس با قرآن، مجالست با قرآن، تفهم قرآن، تدبر در قرآن، این‏ها لازم است.

مقدمه‏ این کار این است که بتوانیم قرآن را بخوانیم، بتوانیم قرآن را حفظ کنیم، حفظ قرآن خیلى مؤثر است. جوان‌ها، دوره جوانى را، قدرت حفظ را قدر بدانند، خانواده‌‏ها به کودکان خودشان حفظ قرآن را تشویق کنند، آن‏ها را وادار کنند.

حفظ قرآن خیلى باارزش است، حفظ قرآن این فرصت را به حافظ خواهد داد که با تکرار آیات، در قرآن قدرت تدبر پیدا کند و این فرصت است، این توفیق است و این را از دست ندهید، آن‏هائى که حافظند، این نعمت بسیار بزرگ الهى را قدر بدانند و نگذارند حفظشان ضعیف بشود یا خداى نکرده از دست برود."

در این راستا و به منظور گسترش و نشر فرهنگ دینی و قرآنی، همین چند هفته گذشته بود که زادگاه حضرت امام راحل(ره) میزبان یک اتفاق بزرگ قرآنی بود و همایش بزرگ قرآنی در این شهر که چون نگین انگشتری ایران اسلامی می‌درخشد بود.

پس از برگزاری این همایش، بر عزم مسئولان بیش از پیش بر توسعه فرهنگ قرآنی با کمک گرفتن از خیران قرآنی افزوده شده است هرچند برخی افراد باهر دلیلی و در نگاهی جهت‌دار و تک بعدی از تخطئه کارهای فرهنگی بزرگ شهرستان تا حمایت خیران قرآنی که سرمایه فرهنگ قرآنی هستند بذر سوتفاهم و دلسردی پاشیدند اما این روزها و در آستانه ماه نزول قرآن مسئولان شهرستان با برنامه ریزی و انسجام بیشتر شهر هزار شهید خمین را آماده برگزاری مراسم معنوی و قرآنی در ماه رمضان می کنند.

این امری اصلی در اراده مسئولان خمین به شمار می رود که باید باتلاش بسیار شهر 1000شهید خمین، 1000حافظ قرآن کریم تربیت کرده و همانطور که نگین انگشتری ایران اسلامی است بتواند قطب قرآنی استان مرکزی و کشور نیز باشد.

رسانه ها در بیان مطالب صادق و امین باشند

امام جمعه خمین بااشاره به اهمیت و جایگاه توجه به فرهنگ قرآنی در جامعه به خبرنگار تسنیم گفت: برای فهم اهمیت قرآن کریم و جایگاه مهم و ارزشمند این کتاب مقدس آسمانی باید گفت، بانگاهی به تاریخ و مطالعه زندگی اهل بیت عصمت و طهارت(ع) متوجه می‌شوم که ائمه اطهار(ع) برای ماندگاری قرآن و دین خدا خود را فداکردند.

حجت الاسلام سیدعلی حسینی افزود: حافظان قرآن باید به دنبال این باشند که به دلدادگان قرآنی تبدیل شوند نه اینکه فقط به حفظ، قرائت و معنی کردن آیات کفایت کنند.
وی با اشاره به اینکه حفظ قرآن سرمایه بوده و عملی پسندیده است، تصریح کرد: علاوه بر حفظ آیات با تدبر در آیات قرآنی افراد دارای چهره‌ای نورانی می‌شوند.

امام جمعه خمین وضعیت فعالیت قرآنی در خمین را برخلاف برخی شانتاژهای خبری جهت‌دار رسانه‌ای مغرض مطلوب ارزیابی کرد و گفت: باتوکل به خدا خمین دارای ظرفیت خوبی در حوزه قرآنی است و چه مجموعه های کوچک و چه مجموعه های بزرگ قرآنی خمین با موفقیت عمل کرده و شاهد تربیت حافظان و قاریان رده های مختلف سنی در خمین هستیم.

وی بااشاره به اینکه رسانه‌ای با رفتار غیراخلاقی و غیرکارشناسی فعالیت قرآنی در خمین را زیرسوال برده افزود: ما به خبرنگاران توصیه می‌کنیم صادق و امانت‌دار باشند و تنها واقعیت را منتشر کرده و در بیان مطالب باصداقت چیزی از اصل محتوا کم یا زیاد نکنند و کار خود را با مطالب جهت دار مغرضانه بی ثواب نکنند.

رسانه ها با مطالب جهت دار سبب دلسردی خیران قرآنی نشوند

فرماندار خمین بااشاره به اهمیت کار قرآنی در شهرستان خمین به خبرنگار تسنیم گفت: خمین پایگاه نشر فرهنگ قرآنی در استان مرکزی و نگین انگشتری ایران اسلامی به سبب پرورش امام امت حضرت امام خمینی(ره) است.

سیدمهدی ساداتی افزود: وجودحافظان، قاریان و علاقمندان به فرهنگ قرآنی و وجود ده‌ها کانون و موسسه قرآنی در شهرستان خمین موید این موضوع است که خمین می‌تواند به‌عنوان قطب قرآنی کشور مطرح شود.

وی بااشاره به رفتار غیرحرفه ای برخی رسانه ها در نشر مظلبی یکجانبه درخصوص برنامه های قرآنی خمین گفت: امروز تنها خیرقرآنی کشور که به‌صورت رسمی فرهنگ کمک به امور قرآنی رانهادینه کرده درخمین است که البته نظرات افراد فاقد اطلاعات صحیح و قانونی هیچگونه سندیتی ندارد.

ساداتی افزود: باید دست خیران قرآنی را به گرمی فشرد که مروج فرهنگ هویت اسلامی و قرآنی در جامعه هستند نه با برخی گزارشها و مطالب غیرتخصصی و یکجانبه این خیران را دلسرد کرد.

فرماندار خمین باتاکید برضرورت حمایت از فعالیتهای قرآنی و برگزاری مراسم قوی و موثر در این شهرستان گفت: برگزاری همایشهای قرانی و میزبانی مسابقات قرآنی در سطح شهر، مسابقات قرآنی اداره اوقاف، اداره ورزش و جوانان و موسسات قرانی نشان دهنده توجه ویژه مسولان به فرهنگ قرانی است  که همواره مورد حمایت و احترام هستند.

وی ادامه داد: امروز شهر 1000شهید خمین ظرفیت تربیت 1000حافظ قرآنی رادارد.

کسی برای پول و مادیات به دنبال فرهنک قرآنی نیست

مدیر موسسه قرآنی والفجر خمین که از جمله مجموعه های قرآنی موفق خمین به شمار می رود بااشاره به اقدامات قرآنی در خمین به خبرنگار تسنیم گفت: همه  اساتید و مربیان قرآن که در موسسات قرآنی فعالیت می‌کنند خدمتی با دید خیرخواهانه دارند.

رضا کوچکی افزود: قطعا بااین دیدگاه هیچوقت خستگی سراغ ما نمی‌آید و هرچه بیشتر کار می‌کنیم به آرامش بیشتری می‌رسیم و حتی در امورات مادی زندگیمان گشایش بیشتری حاصل می‌شود.

وی تصریح کرد: لکن با شرایط مدیریت فرهنگی فعلی کشور باید خانواده ها برای پیشبرد نیازهای معنوی خود بویژه فرزندان "سبدفرهنگی" تعریف کنند.

باید سپاسگذار خیران قرآنی بود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی باتاکید بر انجام فعالیتهای قرآنی در جامعه به خبرنگار تسنیم گفت: موضوع قرآن موضوع کوچکی نیست چراکه این موضوع سرلوحه همه فعالیتهای فرهنگی مسئولان کشور در رده های مختلف اجرایی و برنامه ریزی قرار دارد.

مهدی حقیقی افزود: شهرخمین شهری بیش از 600حافظ و قاری دارد و این بیانگر اینست که ابتکار عمل خمین در این زمینه نسبت به شهرهای استان مرکزی در جایگاهی بالاتر قرار دارد. 

وی افزود: خیران فقط منحصر به به مدرسه سازی نیست در هر زمینه‌ای ورود خیر مایه خیر و برکت است و در واقع موضوع خیر یک موضوع عام است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی اضافه کرد: این درحالیست که خیر و کار خیر او به گروه خاصی تعلق ندارد و ما ازخیران قرانی که دراین زمینه واردمی شوند و سبب خیر در قران می شوند باید سپاسگذار باشیم.

به گزارش تسنیم، اکنون که با همراهی مسئولان و خیران قرآنی حوزه فرهنگ عمومی شهر خمین به سمت توسعه فعالیت های قرآنی ریل گذاری شده، بهتر است با کنارگذاشتن کج سلیقگی‌ها و تک بعدی نگری ها به جای وبال بودن بر دوش فرهنگ استان و کشور، باری از دوش فرهنگ عمومی برداشته و بجای سنگ اندازی سنگ های پیش روی این مسیر را به عنوان خادمان قرآن کریم برداریم.

گزارش از: ساناز حبیبی، مریم السادات بهشتی

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خمین به قطب قرآنی در استان مرکزی تبدیل می‌شود/باید سپاسگذار خیران قرآنی بود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات