حال شاهکار معماری جهان خوب نیست

به گزارش جهان به نقل از مهر، وسط شهر از بالا که نگاه کنی مقتدر و از پایین که چشم بیندازی مستحکم ایستاده است، سال‌هاست همین‌طور بالای تپه‌ای بلند نگاهبانی می‌دهد و نگاهداری می‌کند، نگاهبان امنیت این دیار بوده و نگاهدار میراث فرهنگی چندین هزارساله‌اش.
 


فلک الافلاک شاهکار معماری دنیا
 
قلعه باستانی فلک الافلاک یکی از شاخص‌ترین آثار تاریخی ایران و جهان است، بنای عظیم آجری مربوط به دوره ساسانی که همچنان استوار بر روی تپه‌ای باستانی در مرکز شهر خرم‌آباد میزبان دوستداران میراث فرهنگی این مرزوبوم است.
 
زیبایی و معماری شگفت‌انگیز قلعه فلک الافلاک موجب شده که این قلعه تاریخی و باستانی لرستان از سوی بسیاری از کارشناسان به‌عنوان یکی از شاهکارهای مهندسی و معماری دنیا لقب گیرد.
 
این قلعه به لحاظ موقعیت استراتژیک خود در قرن چهارم هجری قمری به‌عنوان مقر حکومت آل حسنویه و گنجور در زمان آل‌بویه درآمد و از قرن ششم هجری پس از ساخته‌شدن شهر جدید خرم‌آباد این قلعه نیز بنام خرم‌آباد معروف شد و احتمالاً نام فلک الافلاک در دوره قاجار به آن اطلاق شده است.
 
این بنای کم‌نظیر مربوط به دوره ساسانی است و به شماره ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 
فلک الافلاک در فهرست ثبت موقت خاک می‌خورد
 
طی سال‌های گذشته همواره موضوع ثبت جهانی فلک الافلاک به‌عنوان شاهکار معماری جهان مطرح بوده است تا این اثر تاریخی در فهرست موقت ثبت جهانی قرار گیرد ولی به‌رغم گذشت سال‌ها با فراهم نشدن زمینه ثبت جهانی، فلک الافلاک در فهرست موقت خاک می‌خورد.
 
به نظر می‌رسد موارد مختلفی در عدم ثبت جهانی قلعه تاریخی فلک الافلاک مؤثر باشد، عواملی که شاید تنها بخشی از آن به عدم آزادسازی حریم این بنای تاریخ بازگردد و عوامل دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند روند ثبت جهانی این اثر تاریخی را تحت تأثیر قرار دهد.
 
بخش عمده‌ای از حریم بنای باستانی فلک الافلاک طی سال‌های گذشته آزادسازی شده است ولی متأسفانه بعد از آزادسازی، ساماندهی این حریم از سوی متولیان امر مورد غفلت قرارگرفته تا تبدیل حریم این بنای تاریخی به یک سایت گردشگری مغفول واقع شود.
 


واگذاری امارت «سربازخانه» و احتمال جلوگیری از ثبت جهانی قلعه
 
اما این روزها تهدید دیگری در حریم قلعه فلک الافلاک پرسه می‌زند و آن‌هم  طرح موضوع واگذاری عمارت «سربازخانه» این قلعه از سوی مدیریت ارشد لرستان برای ایجاد هتل است.
 
این امر موجب انتقادات فراوانی از سوی کارشناسان این حوزه و همچنین برخی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی شد، تا هوشنگ بازوند استاندار لرستان در واکنش به این انتقادات بگوید: سربازخانه نزدیک قلعه فلک الافلاک خرم‌آباد برای تبدیل به هتل آماده واگذاری به بخش خصوصی بوده و سرمایه‌گذاری از دبی آماده سرمایه‌گذاری است.
 
وی در پاسخ به انتقادات در این زمینه گفته است: افرادی با نوشتن نامه به وزیر اعلام می‌کنند که استاندار لرستان خود شریک سرمایه‌گذار است و برخی دیگر مخالف تبدیل آن به هتل هستند و می‌گویند یک بنای تاریخی نمی‌تواند به هتل تبدیل شود درصورتی‌که این نظرات غیرتخصصی است.
 
این سخنان در حالی مطرح می‌شود که باید دید که واگذاری عمارت سربازخانه به بخش خصوصی برای ایجاد هتل آیا مانعی بر سر راه ثبت جهانی قلعه فلک الافلاک نیست؟ که برای روشن شدن این موضوع به سراغ معاون گردشگری میراث فرهنگی لرستان رفتیم تا وی سخنان قابل‌تأملی را بیان کند.
 
پیشنهاد واگذاری سربازخانه برای ایجاد هتل داده‌شده است
 
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان در رابطه با وضعیت قلعه فلک الافلاک و موضوع ساخت‌وساز در حریم این قلعه باستانی به خبرنگار مهر می‌گوید: ساخت و سازی در حریم قلعه فلک الافلاک صورت نگرفته است.
 
اسدی بابیان اینکه هیچ عنوانی دال بر اینکه ساخت‌وساز در حریم این قلعه وجود ندارد عنوان کرد: در حال حاضر پیشنهاد واگذاری عمارت «سربازخانه» تحت عنوان واگذاری برای ایجاد هتل مطرح است.
 
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان در ادامه سخنان خود بابیان اینکه این امر نیز نیازمند یک سری مجوزها است می‌گوید: در این راستا اداره کلی وابسته به میراث فرهنگی تحت عنوان «صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی» وجود دارد که پیشنهاد واگذاری سربازخانه به آنجا ارائه می‌شود.
 
واگذاری سربازخانه اگر با ثبت جهانی مغایرت داشته باشد منتفی است
 
اسدی بابیان اینکه این اداره کل باید واگذاری عمارت سربازخانه را تصویب کند ادامه می‌دهد: برای واگذاری این سربازخانه سیکل ویژه‌ای وجود دارد و این واگذاری و موضوع مغایرت آن با ثبت جهانی قلعه فلک الافلاک در حال بررسی است.
 
وی با اشاره به اینکه مکاتباتی با معاونت سازمان میراث فرهنگی کشور صورت گرفته است که این بررسی‌ها انجام شود عنوان می‌کند: اگر شرایط مهیا شود و این واگذاری مغایرتی با ثبت جهانی قلعه فلک الافلاک نداشته باشد صورت می‌گیرد.
 
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان با اشاره به سخنان مدیریت ارشد لرستان در رابطه با واگذاری عمارت سربازخانه بیان می‌کند: باید همه جنبه‌ها بررسی شود چراکه پیش‌ازاین مصوبه ایجاد امکانات خدماتی و رفاهی در نزدیک قلعه فلک الافلاک گرفته‌شده اما بااین‌وجود باید ماحصل موضوع این باشد که مشکلی برای طرح جامع قلعه ایجاد نشود بلکه مشکلی از مشکلات آن را رفع کند.
 
اسدی بابیان اینکه قلعه فلک الافلاک یکی از بناهای تاریخی شاخص لرستان است ادامه می‌دهد: اگر این واگذاری در راستای خدمات‌دهی بهتر، جذب گردشگر باشد و مغایرتی با ثبت جهانی قلعه نداشته باشد عملیاتی می‌شود در غیر این صورت این موضوع منتفی می‌شود.
 
وی با تأکید بر اینکه سیاستی دولت در حوزه میراث فرهنگی دارد که باید از اماکن تاریخی و فرهنگی استفاده بهینه کنیم می‌افزاید: این امر در راستای اشتغال، توسعه گردشگری و ... باید صورت گیرد اما ما در این زمینه اصل را فدای فرع نمی‌کنیم و اگر با این هدف صورت گیرد و ثبت جهانی و مابقی آزادسازی قلعه فلک الافلاک زیر سؤال نبرد امکان موافقت و عملیاتی شدن واگذاری سربازخانه برای ایجاد هتل وجود دارد.
 
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان بابیان اینکه تاکنون نیز اقدامی در رابطه با واگذاری سربازخانه برای ایجاد هتل صورت نگرفته است ادامه می‌دهد: ما اگر نگرانی‌هایمان برطرف شود و بدانیم این امر محدودیت‌های ویژه‌ای ایجاد نمی‌کند و در راستای ساماندهی قلعه صورت می‌گیرد این کار را انجام می‌دهیم.
 
هیچ دولتی نتوانسته قفل آزاد دسازی حریم فلک الافلاک را باز کند
 
و اما قانون آزادسازی حریم این بنای تاریخی در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی مورخ نوزدهم آذرماه سال ۱۳۸۲ تصویب و در ۲۶ آذرماه به تایید شورای نگهبان رسید، شاید نخستین کسی که دغدغه آزادسازی حریم این بنای تاریخی را مطرح کرد رهبر معظم انقلاب اسلامی بود که در سال ۱۳۷۰ خواستار توجه به این امر شد.
 
این در حالی است که تاکنون مسئولان متعددی در سفر به لرستان بر ضرورت آزادسازی حریم این بنای تاریخی تأکید کرده‌اند که رئیس‌جمهوری، وزیر کشور، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، مسئولان دیوان محاسبات و... ازجمله این شخصیت‌ها بوده‌اند.   
 
پس از وعده‌های رئیس دولت نهم و دهم برای آزادسازی بنای تاریخی فلک الافلاک، رئیس دولت یازدهم نیز در سفر خود به لرستان در پاسخ به سؤال خبرنگاران در رابطه با آزادسازی حریم این بنای تاریخی گفت: در این زمینه با نهادهای مربوطه صحبت می‌کنیم تا راه‌حلی را پیدا کنیم که مورد رضایت مردم باشد.
 
این در حالی است که همه این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که هنوز کلید هیچ دولتی نتوانسته قفل آزادسازی حریم این بنای تاریخی را باز کند.
 
آزادسازی حریم فلک الافلاک در پیچ کمبود اعتبار
 
معاون گردشگری میراث فرهنگی لرستان در ادامه گفتگوی خود با خبرنگار مهر آزادسازی حریم قلعه فلک الافلاک را یکی از فاکتورها برای ثبت قطعی جهانی اعلام کرده و عنوان می‌کند: تاکنون بالای ۳۰ درصد حریم این قلعه آزادسازی شده است.
 
وی می‌گوید: حریمی که باید آزادسازی شود حدود ۱۲ هکتار بوده و تمام مجموعه‌های پیرامون قلعه باید آزاد سای شود.
 
اسدی به سفر معاون اول رئیس‌جمهور به لرستان اشاره می‌کند و می‌گوید: در این سفر مصوب شد که ۴۰ میلیارد تومان برای آزادسازی حریم قلعه فلک الافلاک از محل‌های مختلف در نظر گرفته شود.
 
وی بابیان اینکه مقرر شد که این اعتبار

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حال شاهکار معماری جهان خوب نیست» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات