چهار شهرستان خراسان جنوبی با شرایط سخت خشکسالی مواجهند

سید ابوالحسن میرجلیلی روز سه شنبه در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان طبس با اولویت خشکسالی افزود: چهار شهرستان یاد شده در سال آبی 95-94 شاهد بارندگی بسیار کمی در فصل بارش بوده اند.
وی افزود: در حالی استان با شرایط کم آبی و بی آبی مواجه است که خراسان جنوبی در آستانه هجدهمین سال ورود به خشکسالی در مهرماه قرار دارد.
مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری خراسان‌جنوبی با اشاره به کاهش 40 درصدی بارشها در سال آبی جاری، یادآور شد: بر اساس آمار سازمان مدیریت بحران و سازمان هواشناسی خراسان جنوبی از نظر خشکسالی در میان 31 استان در ردیف دوم قرار دارد.
وی از دستگاه های اجرایی طبس خواستار ارائه شاخص های خشکسالی فوق حاد در یک هفته آینده شد و افزود: همه مدیران شاخص ها را در اختیار مدیریت بحران استان قرار دهند تا بتوانیم با ارائه مستندات کامل به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بخشی از خسارت خشکسالی به استان را تأمین کنیم.
میرجلیلی با ابراز نگرانی از آثار ثانویه خشکسالی یادآور شد: در چند سال اخیر آثار ثانویه این پدیده خیلی بیشتر از خشکسالی خود را نشان داده است.
وی، شیوع آفات نباتی در باغ ها و مزارع، کاهش کیفیت آب شرب، خشک شدن بسیاری از قنات ها و چشمه‌ها به صورت تدریجی و ناگهانی، تخلیه برخی روستاهای مرزی بر اثر خشکسالی و نیز فرو نشست تعدادی از دشت های استان را از آثار ثانویه این پدیده ذکر کرد.
مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری خراسان‌ جنوبی ادامه داد: هرچند سال های قبل دولت اقدامات بسیار مناسبی در استفاده از فناوری های نوین در بخش کشاورزی نظیر تغییر الگوی کشت، جلوگیری از هدر رفت آب، جداسازی آب شرب از فضای سبز شهرداری‌ها انجام داده اما زیان خشکسالی بسیار فراتر از این است.
میرجلیلی افزود: خشکسالی در یک سال زراعی افزون بر 10 هزار میلیارد ریال خسارت به خراسان جنوبی وارد کرده است.
وی گفت: برنامه هایی که به صورت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت اجرا می شود شاید با توجه به حجم خشکسالی جوابگو نباشد.
او چندی قبل با اشاره به تغییر وضع خشکسالی خراسان جنوبی از هیدرولوژیکی به اجتماعی، گفته بود؛ با توجه به کاهش حدود 40 درصدی بارندگی نسبت به سال قبل، وضع منابع آبی استان چه به لحاظ کمی و چه از نظر کیفی مطلوب نیست.
وی با اشاره به آبرسانی سیار به 440 روستای استان، فقر پوشش گیاهی در مراتع و کوهپایه ها، وجود دام مازاد به علت تأمین نشدن علوفه در مراتع، کاهش آبدهی قنات ها و چاه های کشاورزی و قرار گرفتن بیشتر شهرهای استان در تنش آبی حاد، خواهان همکاری مردم در رعایت مصرف آب، نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاههای کشاورزی و استفاده از فناوری های نوین در کشاورزی شد.
شهر طبس در 270 کیلومتری غرب بیرجند واقع است؛ بشرویه در 295کیلومتری، فردوس در 194کیلومتری و سرایان در 162کیلومتری شمال بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارند.
شبد**2047**7217**1504

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چهار شهرستان خراسان جنوبی با شرایط سخت خشکسالی مواجهند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات