هشدار ژاپن کشتی‌های چینی را وادار به عقب نشینی کرد

به گزارش ایرنا، این اتفاق به تازگی در آبهای پیرامونی جزایر دیائویو افتاده است که چین و ژاپن می گویند بر آن حق تملکت دارند.
این جزایر اصلی ترین عامل اختلاف طرفین در دریای شرقی است و بارها موجب تشدید مناقشات میان دو کشور شده است.
خبرگزاری کیودو ژاپن در گزارشی اعلام کرد که فقط در سال جاری میلادی گشت های چینی 14 بار وارد این محدوده آبی شده اند که آخرین بار آن در روز 30 می (10 خرداد ماه جاری) بود که چهار فروند کشتی گشت ساحلی چین وارد محدوده 12 مایلی آبهای جزایر دیائویو می شوند.
اگرچه این خبرگزاری اشاره ای به هشدارها نکرده ولی تارنمای «خوانگ چیو» در چین امروز چهارشنبه تایید کرد که به گشت های چینی هشدار داده شده و آنان هم مجبور به ترک منطقه شده اند.
بر اساس گزارشی که گارد ساحلی ژاپن پیشتر منتشر کرد، در سال 2015 میلادی تعداد کشتی های چینی که به آب های ژاپن در دریای شرقی چین وارد شده اند به 22 مورد رسید در حالیکه این رقم در سال 2014 میلادی 9 مورد گزارش شده بود.
مقامات گارد ساحلی ژاپن همچنین از افزایش ورود کشتی های دولتی چین به آب های جزایر سنکاکو در دریای شرقی چین در سال 2015 به 35 مورد گزارش دادند.
این تعداد در سال 2014 میلادی، 32 و در سال قبل از آن 52 مورد گزارش شده بود.
ژاپن اواسط فروردین ماه سالجاری اعلام کرد که به منظور کنترل بیشتر منطقه کار استقرار 12 فروند کشتی برای گشت زنی‌های دریایی در اطراف جزایر مورد مناقشه با چین در دریای شرقی را به پایان رسانده است.
سال 2012 میلادی زمانی که ژاپن اعلام کرد دولت این جزایر را از مالک خصوصی آن خریداری و جزایر را ملی اعلام کرده است، روابط چین و ژاپن به سمت تیرگی پیش رفت و به دنبال آن در همان سال چندین تظاهرات بزرگ علیه اقدام ژاپن در شهرهای چین برگزار شد.
در جریان آن تظاهرات مردم در شهر پکن یک هفته متوالی تظاهرات می کردند و بارها به سمت سفارت ژاپن در چین سنگ و اشیایی چون بطری های آب پرتاب کردند که نهایتا پلیس ضد شورش چین مجبور به استقرار نیروهای خود و محصور کردن اطراف سفارت شد.
علاوه بر پکن، توکیو نیز مدعی مالکیت سه جزیره (مجمع الجزایر) در این منطقه است که در چین به نام دیائویو و در ژاپن به نام سنکاکو شناخته می شود.
پکن می گوید نام این جزیره در اسناد تاریخی به قدمت 600 سال در چین موجود است و چینی ها مالکیت جزایر را تنها پس از شکست به ژاپن در سال 1895 به توکیو واگذار کرده اند.
این جزایر در دریای شرقی چین و در مجاورت جزیره تایوان واقع شده و شامل هشت جزیره سنگی - صخره ای به مساحت هفت کیلومتر مربع است که یکی از مراکز مهم ماهیگیری در منطقه محسوب می شود.
منطقه تایوان نیز که این جزایر را «تیایوتای» می نامد در برخی موارد ادعای مالکیت بر این جزایر را مطرح می کند.
چین و ژاپن علاوه بر مسائل مورد اختلاف ارضی در دریای شرقی، دارای مناقشات تاریخی مربوط به دوران جنگ جهانی دوم نیز هستند که موارد یاد شده تاثیرات زیادی در تیرگی روابط میان آنان داشته است.
آساق**231**1597

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هشدار ژاپن کشتی‌های چینی را وادار به عقب نشینی کرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات