نیم نگاهی به تجربیات دیگر کشورها و فرهنگ ها

ادامه مطلب به این شرح است: غالب مردم جوانی را مهمترین مرحله در زندگی می‌دانند که هر فرد طی آن، مسیر زندگی خود را انتخاب کرده و آینده را می‌سازد.
بر همین اساس است که کانون همه توجهات به سمت جوانی و تغییرات شخصیتی، اجتماعی و فردی این دوره است.
اما جوانی خود حاصل گذر از مرحله‌ای است که بلوغ نام دارد و اگرچه غالبا آن را با تغییرات جسمی می‌شناسند، اما مسئله‌ای فراتر از آن است.
به طور کلی، همان‌طور که پی‌ریزی یک ساختمان، نقش مهمی در استحکام آن دارد، چگونگی برخورد با مسئله بلوغ نیز در کنش جوانی فرد تاثیری اساسی دارد.
در این مقاله، قصد داریم تا به بررسی بلوغ و اثرات آن بر نوجوانان پرداخته و راهکارهایی را به منظور برخورد بهتر با آن بیان نماییم.
علائم بلوغ: علائم بلوغ را می‌توان به دو گروه جسمی که برخی از علائم آن میان دختران و پسران مشترک و برخی دیگر اختصاصی هستند و روانی تقسیم‌بندی کرد.
افزایش اعتماد به نفس، حس کنجکاوی، تمایل به برقراری روابط اجتماعی، افزایش احساسات، بی‌ثباتی عاطفی، گرایش به جنس مخالف و رشد سطح فکری، از جمله علائم بلوغ هستند که از نظر روانی در نوجوان حاصل می‌شوند.
این دگرگونی روانی موجب تغییر در علایق و نگرش‌ها شده و در نتیجه رفتار نوجوان را نیز متحول می‌کند.
اما این تغییرات (به ویژه فکری) چه وضعیتی را موجب می‌شوند؟
چالش‌های بلوغ: روانشناسان معتقدند بلوغ منجر به ایجاد حس هویت و ارزشمندی در نوجوان می‌شود.
به دنبال این حس، نیازها و خواسته‌هایی از سوی او مطرح خواهد شد،این خواسته‌ها ممکن است با خواسته‌های خانواده در تضاد باشد و در صورت عدم توجه به آن‌ها، حتی احتمال سرکشی نوجوان دور از ذهن نیست.
در نتیجه این تعارضات، ممکن است پدر و مادر کنترل خود را از دست بدهند و در مقابل نیز رفتارهای پرخاشگرایانه و تهاجمی از سوی نوجوان صورت گیرد.
بدین‌سان در صورت عدم توجه به مسائل مطرح شده، بحران شکل گرفته و در ابتدا خانواده و در مقیاس بزرگتر، جامعه دچار آسیب می‌شوند.
آسیب دیگر بلوغ در جامعه ما از دیدگاه دکتر عسکری، روانشناس بالینی نوجوان، از جایی آغاز می‌شود که رواج فرزندسالاری و آزادی‌های افراطی نوجوانان موجب شکل ‌گیری رفتار سلطه‌جویانه در نوجوان می‌شود.
او معتقد است فرزندسالاری باعث زیاده‌طلب شدن نوجوانان می‌شود، به شکلی که آن‌ها برای رسیدن به خواسته‌های خود دست به هر کاری بزنند.
از دیگر چالش‌های بلوغ می‌توان به بروز خواهش‌های متضاد در رفتار نوجوان اشاره کرد، که خود ناشی از بی‌ثباتی عاطفی ایجاد شده در دوره بلوغ است.
در این حالت رفتارهای سریع و حتی خشن در نوجوان ظاهر شده و انتخاب‌های قطعی و با طمانینۀ او کاهش می‌یابند.
نمود دیگر خواهش‌های متضاد که در واقع در مخالفت با الگوهای رایج و با نیروی استقلال‌طلبی شکل گرفته، نوگرایی است که خود را در نحوۀ لباس پوشیدن، آرایش مو و... نشان می‌دهد.
2047/3215/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نیم نگاهی به تجربیات دیگر کشورها و فرهنگ ها» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات