واشنگتن: از تلاش دولت عراق برای شکست داعش و از یکپارچگی عراق حمایت می کنیم

به گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، «جان کربی» روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگاران، در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا آمریکا با حضور نیروهای بسیج مردمی (الحشد الشعبی) در عملیات آزادسازی فلوجه مخالف است، گفت: ما از تلاش های حیدر العبادی نخست وزیر عراق، از استراتژی او برای شکست دادن داعش در عراق حمایت می کنیم.
وی افزود: من درباره عملیات نظامی صحبتی نمی کنم اما همچنین از تلاش نخست وزیر عراق برای فراگیری تلاش هایش علیه داعش حمایت می کنیم. تصمیم درباره ترکیب نیروها برای مبارزه با داعش بر عهده نخست وزیر عراق است.
کربی گفت: تا جایی که اطلاع داریم، ترتیباتی که نخست وزیر عراق دارد این است که نیروهای امنیتی عراق وارد شهر فلوجه شوند و نیروهای شبه نظامی شیعه در خارج شهر بمانند و به گمان ما العبادی این تصمیم را بر اساس دلایل درستی گرفته است.

** سیاست آمریکا درباره یکپارچگی و وحدت عراق تغییر نکرده است
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره «اعزام هیاتی از سوی کردهای عراق به بغداد برای مذاکره درباره همه پرسی استقلال کردها»، گفت: موضع ما درباره عراق تغییر نکرده است؛ ما همچنان به یک عراق فدرال، تکثرگرا و یکپارچه اعتقاد داریم و چیزی در این ارتباط تغییر نکرده است.
کربی در واکنش به اصرار خبرنگار درباره مذاکره ادعایی بین بغداد و اربیل، افزود: این یک موضوع داخلی مربوط به سیاستمداران عراق است اما آنچه من می توانم بگویم این است که موضوع آمریکا درباره عراق به عنوان یک کشور متحد ، یکپارچه و مستقل و دارای حاکمیت ملی تغییری نکرده است.
کربی در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره ادعاهای مطرح شده در روزنامه الشرق الاوسط مبنی بر اینکه ایران قصد ساخت یک پایگاه موشکی در کردستان عراق را دارد، گفت: من از چنین چیزی آگاه نیستم و نخستین بار است که می شنوم؛ در این باره بهتر است از مقام های تهران سوال کنید.
کربی در ادامه گفت: می دانیم که همسایگان عراق منافعی در تحولات این کشور دارند اما مداخله همسایگان در عراق باید با همکاری و هماهنگی و اجازه دولت این کشور باشد. عراق یک کشور مستقل و دارای حق حاکمیت است.
کربی گفت: ما نمی خواهیم شاهد این باشیم که حتی نزدیک ترین همسایگان به نوعی در عراق فعالیت کند که موجب افزایش تنش های فرقه ای شود.

** از توقف فروش آب سنگین بی اطلاعم/ از فروش اس-300 نگرانیم
جان کربی در بخش دیگری از گفت وگو با خبرنگاران، در پاسخ به اینکه آیا خرید آب سنگین آمریکا از ایران تکمیل شده است با توجه به اینکه آقای (علی اکبر) صالحی گفته ایران در واکنش به حکم توقیف دارایی ها ، فروش آب سنگین را متوقف کرده است ، اظهار کرد: باید این موضوع را بررسی کنم.
وی در پاسخ به این سوال که آیا فروش اس-300 روسیه به ایران با معیارهای اعمال تحریم مطابقت دارد، گفت: ما همواره نگرانی خود را درباره فروش اس -300 به ایران ابراز کرده ایم. چنانکه گفته ایم اگر مناسب بدانیم این موضوع را در سازمان ملل مطرح می کنیم اما پاسخ مشخص این سوال را نمی دانم.
شبد**1078**1504

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «واشنگتن: از تلاش دولت عراق برای شکست داعش و از یکپارچگی عراق حمایت می کنیم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات