پاکستان تولید برق هسته ای را افزایش می دهد

رسانه های پاکستان روز چهارشنبه به نقل از سخنگوی 'شرکت ملی هسته ای چین' نوشتند که واحد سوم نیروگاه هسته ای کراچی (Kanupp 3) با استفاده از راکتور پیشرفته از نوع نسل سوم ساخته خواهد شد.
'پن جیان مینگ' سخنگوی شرکت ملی هسته ای چین گفته است که این دومین نیروگاه هسته ای است که چین با استفاده از راکتورهای نسل سوم در پاکستان می سازد و سال گذشته نیز از این نوع راکتور برای ساخت واحد دوم نیروگاه کراچی استفاده شد.
در این گزارش ها به ظرفیت تولید برق فاز جدید نیروگاه کراچی اشاره نشده است.
این سخنگو با بیان اینکه راکتور نسل سوم که قرار است در واحد سوم نیروگاه کراچی مورد استفاده قرار گیرد، با استفاده از فناوری های بسیار پیشرفته ساخته شده و چین به دنبال آن است که تا این فناوری را به سایر کشورها نیز بفروشد.
شرکت ملی هسته ای چین در زمان حاضر 14 راکتور فعال و آماده به کار دارد و 11 راکتور دیگر را نیز در دست ساخت دارد.
طرح احداث دو فاز جدید نیروگاه هسته ای 'کانوپ' Kanupp در منطقه ای واقع در نزدیک کراچی بعنوان پرجمعیت ترین شهر پاکستان، طرح تازه ای نیست و اجرای این دو طرح از قبل از سال 2009 آغاز شده بود اما بنا به دلالی از جمله نگرانی های مردم نسبت به عواقب زیست محیطی آن، از سال 2009 متوقف شد.
فاز نخست این نیروگاه که هم اکنون با ظرفیت تولید حدود 140 مگاوات فعال است، در سال 1972 از سوی یک شرکت کانادایی احداث شد.
کراچی، مرکز ایالت سند پاکستان، با جمعیتی حدود 24 میلیون نفر، پرجمعیت ترین شهر پاکستان و بعد از شهر شانگهای چین، دومین شهر پرجمعیت جهان است.
اگرچه سازمان حفاظت از محیط زیست ایالت سند مجوزهای لازم را برای احداث این دو نیروگاه هسته ای صادر کرده است، اما مردم و نمایندگان جامعه مدنی ایالت سند، همچنان نگران اجرای این طرح عظیم هسته ای در نزدیک شهری با 24 میلیون جمعیت هستند.

** پاکستان امیدوار به تولید 40 هزار مگاوات برق هسته ای تا سال 2050
'عنصر پرویز' رئیس وقت کمیسیون انرژی اتمی پاکستان سال گذشته اعلام کرد با اجرای طرح های توسعه و ایجاد نیروگاه های جدید هسته ای در این کشور، میزان برق هسته ای پاکستان تا سال 2050 به 40 هزار مگاوات افزایش خواهد یافت
وی با اشاره به برنامه های بلند مدت پاکستان در زمینه تولید برق هسته ای با هدف جبران کمبود برق این کشور گفت: بعد از سال 2021، تقریبا هرسال عملیات ساخت یک نیروگاه هسته ای در پاکستان آغاز خواهد شد (در مجموع چهار نیروگاه هسته ای جدید) تا بتوانیم به نقطه هدف برسیم.
وی گفت: پاکستان برای غلبه بر بحران شدید کمبود انرژی، پاسخگویی به نیاز روز افزون کشور به برق و کمک به اقتصاد کشور نیاز به احداث نیروگاه های جدید اتمی دارد.
پاکستان هم اکنون سه نیروگاه هسته ای فعال دارد اما این نیروگاه های نسبتا قدیمی، از ظرفیت تولید بالایی برخوردار نیستند.
این کشور قراردادهای زیادی با چین امضا کرده است که بخشی از آن مربوط به احداث نیروگاه های هسته ای است.
پاکستان با کمبود شدید انرژی روبرو است و سعی دارد تا از هر طریق ممکن، این بحران را کاهش دهد.
افزایش واردات برق از ایران و تلاش برای اجرای طرح خط لوله گاز ایران-پاکستان و وارد کردن گاز طبیعی از ایران، از جمله مهم ترین طرح های پاکستان برای جبران کمبود انرژی در این کشور است که تاکنون گام عملی از سوی پاکستان برای اجرای آن برداشته نشده است.
آساق**1723

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پاکستان تولید برق هسته ای را افزایش می دهد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات