کاوه: فولاد مبارکه ورق را 430 دلار به ایرانی ها و 250 دلار به خارجی ها فروخت

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان در حالی دبیر انجمن فولاد مدعی شد، هر کس با رانت یک خط تولید لوله و پروفیل در کشور ایجاد کرده است، دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل هم گفت: فولاد مبارکه در سال ۹۴ ورق را ۴۳۰ دلار به تولیدکنندگان داخلی و ۲۵۰ تا ۲۷۰ دلار به خارجی ها فروخت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سید سلطان خلیفه سلطان دبیر انجمن فولاد در برنامه گفتگوی ویژه خبری افزود: صنایع فولاد کشور با 70 درصد ظرفیت فعالند.

وی با بیان اینکه هر کس با رانت یک خط تولید لوله و پروفیل در کشور ایجاد کرده است اضافه کرد: در سال 93 یک و هشت میلیون تن لوله و پروفیل در کشور تولید شده است.

خلیفه سلطان با اشاره به رشد 5،4 درصدی تولید فولاد کشور در سال گذشته گفت: پارسال 4،3 میلیون تن صادرات این محصول انجام شد.

وی افزود: امسال برای صادرات حدود شش میلیون تن فولاد برنامه ریزی شده است.

خلیفه سلطان اضافه کرد: این در حالی است که رشد میانگین تولید فولاد جهان دو و نیم درصد بود که آن نیز مرهون افزایش تولید چین است.

وی گفت: با توجه به رکود بازار فولاد و کاهش قیمت ها در سال 93 و 94 امسال قیمت فولاد به سال 92 بازگشته است.

خلیفه سلطان افزود: به علت افزایش تولید چین و پایین آمدن ارزش پول کشورهایی از جمله روسیه بازار صادرات برای این کشورها صرفه اقتصادی یافت و بر این اساس هجوم سنگینی به 43 کشور فولادساز شد.

وی گفت: به این دلیل کشورهای فولادساز تعرفه های واردات را به میزان قابل توجهی افزایش داده اند که نمونه آن تصمیم آمریکا برای وضع تعرفه 500 درصدی بر ورق سرد بود.

خلیفه سلطان افزود: دولت نیز تعرفه فولاد را در سال 94 و 95 به طور پلکانی افزایش داده است.

وی اضافه کرد: صنایع تولید لوله و پروفیل کشور اکنون 300 هزار تن مواد اولیه کمبود دارد.

امیرحسین کاوه دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل نیز در این برنامه با بیان اینکه ظرفیت اسمی تولید لوله  پروفیل در کشور 18 و نیم میلیون تن برآورد شده که حدود 20 درصد آن فعال است گفت: 200 کارخانه تولید پروفیل در کشور فعالند که می توانند نیاز منطقه را در این زمینه تأمین کنند.

وی افزود: فولاد مبارکه با توجه به کاهش قیمت جهانی فولاد در سال 94 ورق را 430 دلار به تولیدکنندگان داخلی فروخت اما همان ورق با قیمت 250 تا 270 دلار صادر شد.

کاوه گفت: تولیدکنندگان لوله و پروفیل سال گذشته دو میلیون تن واردات انجام دادند اما تعرفه واردات ورق فولاد که از سال 87 تا 93 چهار درصد بود اکنون 20 درصد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه تولید فولاد مبارکه پاسخگوی نیاز تولیدکنندگان لوله و پروفیل کشور نیست افزود: این صنایع سالانه به 4 میلیون تن ورق نیاز دارند.

کاوه اضافه کرد: دلیل واردات ورق فولاد کافی نبودن تولید داخلی و بالاتر بودن قیمت ورق داخلی از قیمت جهانی در بورس کالاست.

محمود اکبری معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه نیز در این برنامه گفت: قبل از ایجاد کارخانه فولاد مبارکه 20 شرکت لوله و پروفیل ساز در کشور فعال بودند که اکنون پس از 22 سال راه اندازی این کارخانه 200 کارخانه لوله و پروفیل ساز فعالند.

وی افزود: اکنون یک محصول گرم فولاد مبارکه با قیمت 480 دلار صادر می شود که این قیمت هفت تا 10 درصد کمتر از سال 93 است.

اکبری پاسخ مشخصی به این سؤال که چرا قیمت ورق فولاد صادراتی با قیمت ورقی که به تولیدکننده داخلی فروخته می شود یکسان نیست؟ نداد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کاوه: فولاد مبارکه ورق را 430 دلار به ایرانی ها و 250 دلار به خارجی ها فروخت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات