سال 2015 اوج سرمایه‌گذاری درانرژی‌های نوین

به گزارش گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی بی بی سی ورلد، گزارش 'وضعیت جهانی تجدیدپذیرها' نشان می دهد که سرمایه گذاری در انرژی های نوین در سال 2015 بیش از دو برابر سرمایه گذاری در نیروگاه‌های جدید زغالی و گازی بود.
به علاوه برای اولین بار اقتصادهای در حال ظهور بیش از کشورهای ثروتمند روی انرژی ها و سوخت های نوین سرمایه گذاری کردند.
بیش از 8 میلیون نفر اکنون در جهان در صنایع انرژی های تجدیدپذیر کار می کنند.این گزارش می گوید که میزان سرمایه گذاری جهانی در این صنایع برای چند سال در حال افزایش بود و در سال 2015 به نقطه اوج تازه ای رسید.

***کلید اصلی : کاهش هزینه
مجموعا حدود 147 گیگاوات ظرفیت برق در سال 2015 افزوده شد که تقریبا معادل میزان تولید برق آفریقا از همه منابع است.چین، آمریکا،‌ ژاپن، انگلیس و هند کشورهایی بودند که بیشترین سهم را از افزایش انرژی های سبز داشتند که علیرغم افت قابل توجه بهای نفت اتفاق افتاد.
اما نویسندگان این گزارش اشاره می کنند که همزمان هزینه نصب انرژی های تجدیدپذیر کاهش یافته است.کریستین لینز دبیر اجرایی آر‌ای‌ان21 که یک نهاد بین المللی از کارشناسان انرژی، نمایندگان دولت ها و گروه های غیردولتی است که این گزارش را تهیه کرده گفت:‌ 'این واقعیت که 147 گیگاوات برق، عمدتا از باد و خورشید تولید شده نشانه روشنی است که این فناوری‌ها از نظر هزینه با سوخت های فسیلی رقابت دارند.'
این فناوری ها برای بسیاری از کشورها، و شرکت های برق و سرمایه‌گذاران بیشتر و بیشتری در اولویت هستند که خیلی نشانه مثبتی است.سرمایه گذاری در انرژی های تجدیدپذیر در سال 2015 به 286 میلیارد دلار رسید.
بیش از یک سوم این میزان به چین اختصاص داشت و برای اولین بار کشورهای درحال توسعه بیش از کشورهای ثروتمند صرف این انرژی ها کردند.
موریتانی، هندوراس، اوروگوئه و جامائیکا بیشترین سرمایه گذاری را نسبت به تولید ناخالص ملی داشتند.کریستین لینز گفت:‌ 'این به روشنی نشان می دهد که هزینه‌ها آنقدر کاهش پیدا کرده که اقتصادهای درحال ظهور اکنون واقعا بر تجدیدپذیرها تمرکز دارند.'
'این اقتصادها شاهد بیشترین افزایش تقاضا در زمینه انرژی هستند، و این که شاهد این نقطه عطف بودیم واقعا نشان دهنده به صرفه بودن این فناوری هاست و این تحولی فوق العاده است.'
علیرغم افت قابل توجه سرمایه گذاری اروپا در انرژی های نوین - 21 درصد کمتر - انرژی های سبز اکنون بزرگترین منبع تولید برق در اروپا هستند یعنی 44 درصد کل ظرفیت تولید برق سال 2015 اتحادیه اروپا از آنها می آمد.در آمریکا هم حدود 154 شرکت با 11 میلیون کارمند 100 درصد به انرژی های تجدیدپذیر متعهد هستند.
البته براساس این گزارش بخش هایی مثل حمل و نقل، گرمازایی و خنک‌کنندگی هنوز در برابر انرژی های نوین مقاومت نشان می دهند. قیمت پایین نفت به کمبود پیشرفت در جهت استفاده از فناوری های سبز در این بخش ها دامن زده است.
کریستین لینز به بی بی سی گفت که علیرغم این ضعف ها جهت حرکت آینده روشن است.او می گوید:‌ 'بهترین روزها هنوز در پیش است.'
علمی **1311**1440

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سال 2015 اوج سرمایه‌گذاری درانرژی‌های نوین» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات