ولوو XC90 ، لوکس به سبک ولوو

عکس: بامداد صفائیان
آزمایش و نوشته: یاسین مشکوری

مقدمه

چند سالی و اگر بخواهم بهتر بگویم حدود 10 سال است که خودرو جزئی از زندگی مان شده است. در طول این سال ها همیشه به خودرو علاقه داشتیم، از زمانی که کوچک تر بودیم و برای گردهمایی ها، محافل خودرویی و افتتاحیه ها مدرسه را به قول معروف می پیچاندیم، تا امروز و این روزها که برای تست یک خودرو کلیه ی قرارها را کنسل می کنیم تا به مراد اصلی دل برسیم.
همه چیز حول محور خودرو می چرخید و می چرخد و قدرت این عشق و علاقه به میزانی بالاست که اولویت های کاری مان که غیر از ماشین بود در عرض چند ثانیه به تعویق می افتاد، یاد ندارم در طول این چند سال اگر زنگ یا پیغامی داشتم و از آن طرف تلفن صحبت از ماشین و قرار خودرویی باشد و کل کارهای روزمره را به روز دیگر موکول نکنم.
اما به آخرین داستان در این زمینه می رسیم، شب حدود ساعت 2 بود که به بنده اطلاع داده شد که شرایطی برای تست و بررسی آخرین محصول تولیدی کمپانی سوئدی میسر شده و نگارنده کما فی السابق تمامی قرارهای روز پیش رو را کنسل کرده تا با فراغ بال و تمرکز کامل به سراغ این زیباروی تازه وارد بروم. دوربین و تجهیزات آن را به همراه کاغذ و قلم که جزو جدایی ناپذیرم در روزهای تست است آماده و در هوای بهاری و زیبای پایتخت آماده ی چشم تو چشم شدن با شاسی بلند فول سایز ولوو شدیم.

نسل دوم ولوو XC90 که دست پخت طراح معروف توماس لیگنالت می باشد، در نمایشگاه ژنو 2015 در دو مدل بنزینی و هیبریدی با 3 نوع تجهیزات رفاهی از جمله R-Design، Momentum و Inscription به نمایش گذاشته شد و از شواهد و قرائن تغییرات بنیادین این نسل نسبت به نسل گذشته چه در نمای خارجی و چه در نمای داخلی مشخص بود که ولوو قصد رقابت و جدال جدی با 2 خودروساز لوکس ساز یکی از بریتانیا (رنجروور) و دیگری از آسیا (لکسوس) را دارد،هرچند به صورت مصداقی رقبای آن را می توان بی ام وX5، آئودی Q7 و رنجروور اسپرت قلمداد کرد.

طراحی خارجی

ولوو نیز همانند تویوتا در نسل های جدید خودروهای تولیدی خود توجه ویژه ای به مقوله ی زیبایی می کند و این موضوع را می توان با کنار هم قرار دادن عکس های نسل اول و دوم این خودروبه راحتی لمس کرد. تمامی خودروسازان فهمیده اند یکی از کلیدی ترین دلایل خرید یک خودرو، زیبایی ظاهری محصولات است به همین دلیل ولوو علاوه بر سرمایه گذاری های کلان در زمینه ی ایمنی، در خصوص طراحی هم در این اتاق حرف های زیادی برای گفتن دارد.
در نمای جلوی خودرو اولین نکته ای که جلب توجه می کند جلوپنجره ی مستطیل شکلی است که با 17 خط عمودی پوشانده شده و آرم زیبای ولوو در میانه ی آن جاخوش کرده است.

چراغ ها با فرمی چشم مانند که قسمت انتهایی آن تا روی گلگیر امتداد یافته اند به زیبایی طراحی شده اند، درون کاسه چراغ ها ضمن بهره بردن از چراغ های روشنایی در روز که به شکل T خوابیده می باشند از LED های متعددی برخوردارند که شب هنگام جلوه ای زیبا به نمای بیرونی خواهند داد.
پایین تر از چراغ ها ورودی هایی برای خنک کردن سیستم ترمز تعبیه شده اند که در مدل Inscription با خط افقی کرومی زیبایی تزئین شده اند که لوکس بودن این شاسی بلند را دو چندان جلوه می دهد. ورودی هوا در پایین ترین قسمت سپر با دو خط افقی جهت تامین هوای مورد نیاز برای توربوشارژر تعبیه شده اند.
چراغ های هالوژن نیز در کناره های ورودی هوا و در گوشه های دوطرف خودرو با فرمی قایق شکل درون سپر جایگذاری شده اند. کاپوت پف کرده با خطوط روی آن کمک شایانی در جذاب جلوه دادن نمای جلو کرده است.
به سراغ نمای جانبی می رویم که به شخصه معتقدم سخت ترین قسمت برای طراحی خودرو می باشد و نیاز به دقت و وسواس زیادی دارد. رینگ های 10 پره سفارشی آلومینیومی که نشان ولوو در میانه ی آن ها قرار دارد جذابیت زیادی به این قسمت هدیه کرده است، کروم کاری روی رکاب که مخصوص مدل Inscription طراحی شده لاکچری بودن خودرو را تشدید می کند، خط شانه ی برجسته از گلگیر جلو آغاز و پس از عبور از بالای دستگیره های درب به چراغ های عقب متصل می شود، همچنین خطی دیگر در پایین در موازی با خط شانه طراحی شده است، گلگیرها نیز عضلانی می باشند.

پایه ی آینه های جانبی درون درب های جلو فرو رفته اند و خود آینه با بهره مندی از چراغ راهنما زیباست. دور شیشه های جانبی با کروم تزئین شده است که نشان دهنده ی تاکید خودروساز به لوکس بودن محصول تولیدی است. به نمای عقب می رسیم، چراغ ها شباهت زیادی با ولوو XC60 دارد و از ستون های کناری آغاز و با فرمی خاص امتداد یافته اند، روشن شدن چراغ های عقب در شب جلوه ای زیبا به این قسمت می دهد و بسیار خاص است. پایین شیشه نوشته ی ولوو در میانه ی این قسمت با فواصل یکسان حروف این برند تداعی کننده ی عبارت پورشه در پشت پورشه 911 است.
پلاک در میانه ی قسمت عقب که عبارت XC90 و T6 را در دو طرف خود دارد در جای مناسبی قرار گرفته اند، همچنین در کناره ی عبارت T6 نوشته Inscription و AWD دیده می شود. درون سپر چراغی افقی که بیرون آن کروم کاری L شکلی موجود است در دو طرف ظرافت طراح را به رخ بیننده می کشد.
در پایین ترین قسمت سپر خروجی های اگزوز 4 ضلعی کرومی جلوه ای دوچندان به این قسمت داده است علاوه بر آن رنگ متفاوت پایین ترین قسمت سپر تقارن رنگ جالبی با رنگ سفید دارد.

در یک جمع بندی کلی می توان نمای جلوی خودرو را جذاب و زیبا ارزشیابی کرد اما نمای عقب با همه ی ریزه کاری ها و ظرافت های اعمال شده نمی توان در حد خودرویی 550 میلیون تومانی قلمداد کرد و شباهت زیاد آن با مدل ارزانتر XC60 چندان جذاب نیست هرچند نمره ی قبولی را کسب می کند.

طراحی و فضای داخلی

سوئیچ هوشمند را از مالک محترم تحویل گرفتم و اقدام به بازکردن درب خودرو نمودم، با بازکردن درب متوجه می شوید ولوو سورپرایزی بزرگ را برای شما تدارک دیده است، بوی چوب و چرم طبیعی و نویی خودرو به مشام می رسد، کیفیت کابین عالی است، استفاده ی گسترده از چوب و چرم فضایی مشابه سوئیت بسیار کوچکی در هتل هیلتون را به نگارنده القاء می کند!

رنگ چرم شتری با چوب کاری های متعدد و تقارن رنگ این دو به شدت جذاب است، صندلی ها نیز همانند مبل های راحتی گران قیمت چشم ها را نوازش می دهد، بدون اغراق می توان از کابین ولوو XC90 به عنوان یکی از بهترین و باکیفیت ترین خودروهایی که مجوز واردات به کشور را دارا هستند نام برد که قطعاً کابین S کلاس اتاق جدید ستاره ی همیشه پرفروغ مرسدس در مرتبه ای بالاتر از این خودرو قرار خواهد گرفت اما قطعاً نمای داخلی این ولوو جزو 5 تا از بهترین کابین های خودروهای وارداتی است.
فرمان سه شاخه با نشان ولوو در میانه ی آن و چوب اعلای استفاده شده حس خاصی را به راننده منتقل می کند، در دو طرف فرمان نیز کلیدهای قطع و وصل تلفن های ورودی، تنظیم سیستم صوتی، کروز کنترل، سیستم سیرو که مشابه آن در محصولات اپل قابل مشاهده است دیده می شود که به تمامی خواسته های راننده پاسخ می دهد.
صفحه کیلومتر شمار و دور شمار موتور با امکان تغییر حالت در پشت فرمان، قرار گرفته اند، همچنین در میانه ی آن ها تصویری کامپیوتری از نمای بالای خودرو نمایش داده می شود که به آن دوربین 360 درجه گفته می شود تا موارد ضروری را به راننده اطلاع دهد، در کنار این قسمت کلیدی برای تنظیم نور صفحه کیلومتر و دور شمار موتور در نظر گرفته شده است.

صفحه ی LCD لمسی 12.5 اینچی که برخلاف سایر خودروها به صورت عمودی است در میانه ی داشبورد قرار دارد که با قابلیت لمس آن می توان به تنظیمات سیستم صوتی، سیستم تهویه،سیستم ناوبری، تنظیم نوع رانندگی، تلفن و سایر امکانات پرشمار این مجلل سوئدی دست پیدا کرد، به عبارت ساده تر صفحه ی نمایش امکان برقراری ارتباط با اکثر سیستم های خودرو را داراست که تنظیمات صندلی و آینه ها در آن جایی ندارد. دریچه های سیستم تهویه مطبوع در کناره های صفحه LCD و در دو گوشه ی داشبورد با امکان تنظیم مستقل برای سرنشینان جلو و عقب فرمی عمودی دارند. پایین تر از صفحه LCD کلیدهای سیستم صوتی، فلاشر، گرم کن شیشه عقب و ... قرار گرفته است که به صورت خطی افقی که در میانه ی آن تنظیم ولووم می باشد مشابه ساعت مچی است.
دسته دنده با فرمی زیبا در دستان راننده به خوبی قرار می گیرد که در بالاترین قسمت آن شاسی کوچکی قرار گرفته که برای خارج کردن گیربکس از حالت دنده عقب به پارک نیامند است که آن را فشار دهید. بالاتر از دسته دنده کلید استارت خودرو با نوشته ی Engine روی آن همانند الماسی زیبا می درخشد، بالاتر از آن دکمه ی Drive Mode برای تنظیم حالت های مختلف رانندگی قرار گرفته، همچنین در این قسمت کلید ترمز دستی که مکانیزم الکترونیکی دارد و Auto Hold برای راحتی راننده در عبور از سربالایی و سرپایینی ها به شکلی زیبا طراحی شده است.

زیر آرنجی از جنس چرم اعلا با آرنج راننده سخنان ارزشمندی را رد و بدل خواهد کرد! صندلی ها راحت با قابلیت تنظیم 12 حالته با 3 حافظه ایده آل ترین شرایط را برای راننده و سرنشین کناری به ارمغان می آورد. روی دری راننده کلیدهای بالا و پایین آورنده ی شیشه ها، قفل و باز درب ها، تنظیمات آینه ها و حافظه ی صندلی تعبیه شده است.
به ردیف دوم صندلی ها می رویم در این قسمت فضای کافی برای 3 سرنشین موجود است اما تنظیمات سیستم تهویه دوگانه می باشد که 4 دریچه برای آن در نظر گرفته شده است که دوتای آن روی ستون های دوطرف و 2 تای دیگر در کنسول میانی قرار دارد.
هرچقدر جلوتر می رفتیم یاده حرفی می افتادم که چندین سال پیش به دلیل علاقه ی شخصیم به خودرو به پدرم میزدم و می گفتم خانه ی مان را بفروشیم و ماشینی گران قیمت بخریم و درونش زندگی کنیم که هر بار جواب او این بود خودرویی پیدا کن که بشود درونش زندگی کرد و نگارنده نیز هربار بی جواب می ماندم، اما امروز روزی بود که آن خودرو را پیدا کردم.
با بازکردن درب صندوق، با فضایی بزرگ مواجه شدیم که دو صندلی خوابیده نیز مشاهده می شد، با تلاش مالک و عکاس محترم صندلی ها را باز کردیم، ولوو XC90 دارای سه ردیف صندلی می باشد به عبارتی شما با خرید این خودرو می توانید 7 نفر مسافر را پذیرا باشید، البته صندلی های ردیف سوم برای کودکان و نوجوانان مناسب بوده زیرا فضای پا بسیار محدود است و مناسب افراد بالغ نیست، همچنین در این ردیف نیز برای سرنشینان دریچه های تهویه در نظر گرفته شده است، نکته ی جالب اینکه با بازکردن صندلی های ردیف سوم با اینکه فضای زیادی از حجم صندوق بار اشغال می شد اما باز هم فضای کافی برای قرار دادن وسایل سفر فراهم بود به همین دلیل می توان این ولوو را یکی از ایده آل ترین خودروهای این کلاس دانست که مناسب خانواده های پرجمعیت بوده که آخر هفته ها را به سفر اختصاص می دهند.

در خصوص فضای کابین باید گفت فضا برای راننده و سایر سرنشینان عالی است و هیچکدام احساس تنگی جا ندارند، حتی در ردیف دوم زمانی که صندلی راننده در بهترین حالت برای رانندگی تنظیم شده بود فضای کافی برای پا در این قسمت موجود بود و خبری از مماس شدن پا با صندلی جلو نبود، البته همان طور که پیش تر شرح آن رفت ردیف سوم برای نشستن افراد بالغ در نظر گرفته نشده است به همین دلیل نمی توان توقع جای پا و راحتی برای این گروه سنی داشت. لازم به ذکر است سوار و پیاده شدن برای ردیف سوم به سختی امکان پذیر بود.
در انتها و یک جمع بندی در خصوص کابین این خودرو به یاد یکی از دبیران سخت گیر دوران دبیرستان افتادم که در برگه های امتحانی دانش آموزان به قول معروف مو را از ماست می کشید و ما به او خورده می گرفتیم حالا و چندین سال بعد، نگارنده با کاغذ و قلم در جستجوی نقصی در کابین این خودرو بودم که به یک مورد برخوردم و آن این است که اگر فکر می کنید با یکبار نشستن پشت فرمان ولوو XC90 می توانید به تمام امکانات آن دسترسی پیدا کنید سخت در اشتباهید، تعدد آپشن ها، کار کردن با آن ها را مشکل کرده است و نیازمند تلاش و زمان است.

مشخصات فنی

برای ولوو XC90 یک پیشرانه 2 لیتری 4 سیلندر در نظر گرفته شده است که به سیستم های پرخوران موتور از جمله سوپر شارژر و توربوشارژر مجهز شده است تا توان حرکت این جثه ی 2 تنی را داشته باشد، با توجه به بهره مندی خودرو از توربو شارژر و سوپر شارژر توان خروجی خودرو به 320 اسب بخار در 5700 دور دقیقه رسیده است و همچنین قادر خواهد بود 400 نیوتن متر در 2200 دور در دقیقه نیرو تولید کند که با توجه به گیربکس 8 سرعته دو کلاچه که به هر چهارچرخ نیرو انتقال می دهد، شتاب صفر تا صد را طبق اعداد کاتالوگ در 6.9 ثانیه کسب کند، همچنین حداکثر سرعت این خودرو 250 کیلومتر بر ساعت تخمین زده شده است.

توضیحاتی که شرح آن رفت مربوط به مدل T6 می باشد که مجوز واردات به کشور را کسب کرده است اما ولوو مدل دیگری با نام T8 هم به بازارهای جهانی عرضه کرده است که مدلی است هیبریدی و از پیشرانه ای مشترک با T6 برخوردار بوده و از باتری لیتیوم یون کوچکی بهره می برد که توان خروجی آن را به 400 اسب بخار ارتقاء می دهد.

امکانات ایمنی و رفاهی

ولوو برای شاسی بلند اندازه بزرگ خود امکانات ویژه ای را تدارک دیده است، این کمپانی XC90 را با 3 نوع سطح تجهیزات به بازارهای جهانی عرضه کرده است که مدل مورد آزمایش با سطح تجهیزات اینسکریپشن فول ترین مدل موجود در بازار بود که امکانات رفاهی و ایمنی آن در ادامه می آید:
سیستم ترمز ABS ، EBD ، EBA و DSTC ، ترمز دستی الکترونیکی، کیسه هوای جانبی و پرده ای، کیسه هوای راننده و سایر سرنشینان، چراغ های هوشمند کمکی، سوئیچ خاموش نمودن کیسه هوای سرنشین، کمربند سه نقطه ای به همراه پیش کشنده، قفل کودک درب ها و شیشه های عقب، سیستم حفاظت داخل کابین، سیستم حفاظتی صندلی در تصادفات، سیستم محافظتی ضربه های جانبی، مانیتور رنگی 12.3 اینچی با قابلیت لمسی، نویگیشن، سیستم کروز کنترل هوشمند، آینه های جانبی هوشمند با تنظیم اتوماتیک و گرمکن، Head-up Display، سنسور دنده عقب، سنسور جلو، سنسور باران، سنسور نور، قابلیت چرخش چراغ های جلو در هنگام پیچیدن، صندلی های طبی، دوربین دنده عقب، بخارزدایی اتوماتیک شیشه های عقب برحسب دما، گرم کن صندلی های جلو،صندلی برقی 12 حالته با 3 حافظه برای راننده و سرنشین جلو، پشت سری های برقی، صندلی تاشوی عقب، صندلی ردیف سوم، سیستم استارت هوشمند، سیستم ورود بدون کلید، صفحه کیلومتر شمار دیجیتال با قابلیت تنظیم نور، چرم طبیعی صندلی ها، دست دنده با روکش چرم، فرمان چوبکاری شده به همراه چرم، پدال های اسپرت آلومینیومی، آینه های جانبی برقی تاشو، سیستم هشدار و ترمز اتوماتیک، سیستم هشدار خواب آلودگی راننده و انحراف از مسیر، سیستم هشدار موانع با قابلیت فاصله، رادار نقاط کور در رانندگی، سیستم هشدار رانندگی بین خطوط با آلارم، سیستم کنترل کشش و پایداری دینامیکی، سیستم کنترل سرعت در سراشیبی، سیستم پارک اتوماتیک، سیستم حفاظت داخل کابین در زمان واژگونی، سیستم تشخیص عابران پیاده، سیستم تشخیص گاردریل های کنار جاده و تنظیم خودکار فرمان، اتوهلد، سیستم صوتی با پشتیبانی از USB، کابل AUX و iPod و سی دی MP3 با 19 بلندگو با توان 300 وات، محافظ قسمت بار، اندازه گیری درجه حرارت بیرون، تنظیم اتوماتیک شعاع نور چراغ های جلو، آینه ی داخلی الکتروکرومیک، تنظیم حالت های مختلف رانندگی، سیستم تهویه 4 گانه با قابلیت تصفیه هوای اتوماتیک، سقف پانوراما، درب صندوق عقب برقی، چراغ های زنون، چراغ های روشنایی در روز، ریل سقفی، شیشه شور چراغ های جلو و ...
مواردی که ذکر شد فقط بخشی از امکانات این خودرو می باشد که به دلیل ضیق جا به همین میزان بسنده می کنیم.

[ منبع این خبر سایت خودروبانک می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ولوو XC90 ، لوکس به سبک ولوو» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات