دینانی: مباحث کتاب «پرسش از هستی» دغدغه‌های ذهنی من است

دینانی مباحث این کتاب همان مباحث ساده‌ای است که انسان ها به صورت روزمره با آنها درگیرند اما پیرامون آنها فکر نمی کنند. تمام فلسفه یعنی پرسش از هستی.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ مراسم رونمایی از جدیدترین اثر فیلسوف معاصر کنونی، دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی با حضور دکتر شهین اعوانی، دکتر اجاقی و جمعی از پژوهشگران و اندیشمندان، عصر دیروز در اندیشگاه فرهنگی ساختمان کتابخانه ملی برگزار شد.
در ابتدای این مراسم دکتر اجاقی که از شاگردان دکتر دینانی است، در پاسخ به نقدهای اخیری که به دکتر دینانی شده است، گفت: اخیرا نقدهایی به استاد دینانی شده مبنی بر اینکه کتابهای ایشان ساختارمند نیستند یعنی در واقع یک تعریفی برای کتاب قائل اند که براساس نظام آموزشی ما هست و آن را در کتب ایشان نمی بینند فلذا این را ضعف ایشان می دانند.

وی افزود: برای مثال می‌گویند که ایشان به منابع کمتر ارجاع می‌دهند. در پاسخ باید گفت که اگر ما آثار ایشان را نگاه کنیم می بینم که اولین کتاب ایشان یعنی قواعد کلی فلسفه است که ساختار دانشگاهی دارد و پر است از منابع و مآخذ. اگر حیات علمی آقای دینانی را بخواهیم تقسیم کنیم به دینانی متقدم، دینانی متوسط و دینانی متأخر، آثار ایشان بر اساس این ادوار و دغدغه هایشان است یعنی اینگونه نیست که در ذهن ایشان یک ساختاری باشد و بخواهند بر اساس آن پیش بروند.

اجاقی توضیح داد: معمولا ساختار را از کتبی باید توقع داشت که جنبه گزارشی دارند و بدون نوآوری باشند اما اگر کسی بخواهد یک حرف جدیدی بزند که سابقه و پیشینه‌ای نداشته و حاصل ذهن خودش است به کجا جز خودش می تواند ارجاع دهد؟ از کتاب قواعد کلی ایشان به بعد تا الان هرچه پیش میرویم ، آثار ایشان مملو از نکات تازه و نو است که حاصل ذهن سیال ایشان است. اساسا از کسانی که از یک استعداد ذهنی برخوردارند نمی توان یک ساختار ذهنی را توقع داشت بلکه آن ها ذهنشان ساختارشکن است.

این استاد فلسفه درباره انتقادات دیگری که به آثار دینانی نسبت می‌دهند، تصریح کرد: اشکال دومی که وارد می کنند این است که رشته ایشان فلسفه است پس چرا در حوزه ادبیات وارد می شوند؟ اولا خود این مطلب که رشته ایشان فلسفه است، مطلب غلطی است زیرا ایشان صاحب نظر در عرصه‌های فقهی، کلامی و... هستند اما جنبه کاریشان چون عقلایی است بیشتر به فلسفه شناخته می شوند، ثانیا رشته ادبیات به فرم و صورت می پردازد و شاعر از شعر به عنوان یک قالب استفاده می کند اما درون مایه ادبیات ما از فلسفه و عرفان موج می زند و چه کسی شایستگی این را خواهد داشت که در این حوزه وارد شود به جز کسانی که صاحب نظر در عرصه فلسفه و عرفان اند؟

در ادامه این نشست، غلامحسین ابراهیمی دینانی به توضیحاتی پیرامون کلیت اثرش پرداخت و گفت: دنیای امروز از بعد از دکارت، دنیای فرم است. دکارت مفهوم متد و متدولوژی را مطرح کرد. امروز انسانها به اندازه دریا اطلاعات دارند اما عمقی ندارند. همه چیز فرم نیست. این کتاب 14 فصل است که هر فصلش به روزمره ترین و ساده ترین مباحث روزانه‌ای که تمام انسانها با آن درگیرند می‌پردازد اما در عین حال نشان می‌دهد که این به مسائل به‌ظاهر ساده، سخت ترین مسائل هستند.
وی بعد از گفتن هر سرفصل کتابش، سوالاتی را پیرامون هر موضوع و سرفصل مطرح کرد و گفت: مباحث این کتاب دغدغه‌های ذهنی اخیر من بوده است و این مسائل، مسائلی بوده‌اند که انسانها غالبا پیرامونشان تفکر عمیق صورت نمی دهند و سطحی از کنار آنها می گذرند.
این استاد برجسته فلسفه در انتهای سخنان خود گفت: پرسش از هستی را هیچ علمی نمی تواند پاسخ دهد و تنها منبع معرفتی پاسخ دهنده آن، فلسفه است. مهم ترین پرسش فلسفه پرسش از هستی و وجود است. پرسش از هستی آخرین پرسش بزگترین فیلسوف متأخر مغرب زمین یعنی مارتین هایدگر است. من هایدگری نیستم و پاسخهای من به این سؤال هم پاسخ هایدگر نیست و اساسا راه من راه هایدگر نیست اما دغدغه من با او یکی است.
انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دینانی: مباحث کتاب «پرسش از هستی» دغدغه‌های ذهنی من است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات