ماه رمضان فرصتی برای ترویج شعائردینی/اخلاق نیکو یکی از اصول تبلیغ

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محمود ترابی ظهر سه شنبه در خلال گردهمایی توجیهی روحانیان و مبلغان اعزامی و طرح هجرت استان سمنان در آستانه ماه مبارک رمضان به میزبانی سالن جلسات راه آهن شمالشرق(۱)، با اشاره به به نقش هدایتگری و تبلیغی روحانیان مستقر در روستاها، افزود: رمضان فرصتی طلایی برای اشاعه شعائر دینی به خصوص در مناطق محروم است و روحانیان می بایست به این موضوع توجه خاص داشته باشند.

وی افزود: یکی از مورادی که روحانیان را در اجرای ماموریت تبلیغی خود به خصوص در مناطق محروم موفق می سازد، میزان نفوذ و تاثیرگذاری آن ها در منطقه است که این اصل، با سه سرفصل خلاقی شامل خود داری و دوری از طمع، مردمی بودن و داشتن مهارت های ارتباط برقرار کردن به دست می آید.

اخلاق نیکو یکی از اصول تبلیغ است

امام جمعه شاهرود همچنین خطاب به روحانیان مستقر در روستاهای شاهرود، گفت: قدر زمان تبلیغ خود را بدانید چرا که بهترین خاطرات شما از باب احساس بندگی خداوند متعال در این ایام رقم می خورد امروز ما تبلیغ در راه شعائر دینی را ماموریت خود می دانیم پس سعی کنیم اگر سرباز خوبی هم در این راه نیستیم، حداقل در جبهه تبلیغ حضور داشته باشیم.

ترابی با اشاره به نخستین سرفصل اخلاقی مورد نیاز برای برقراری ارتباط ویژه با مردم از سوی مبلغان، توضیح داد: خداوند در آیه ای می فرماید، عَلَیکُم اَنفُسَکُم، که علامه طباطبایی در وصف آن می نویسد هیچ کاری ضروری تر از خودسازی نیست لذا مبلغان نیز در آستانه ماه مبارک رمضان هم خود باید از این ماه بهره مند شوند و هم دیگران را به فیض برسانند اما در این راه باید بدانند که رکن مهم خودسازی، اخلاق مداری است.

وی ادامه داد: امید است در زندگی اسلامی هیچ گاه طمع پیدا نشود چرا که وظیفه ما، جامعه روحانیت است تا با رعایت سجایای اخلاقی الگویی برای سایر مردم باشیم از سوی دیگر باید گفت روحانی برای موفقیت در تبلیغ باید در دل مردم جای داشته باشد تا اثرگذاری سخنان و تبلیغش برهمگان آشکار شود.

مهارت برقراری ارتباط لازمه تبلیغ است

امام جمعه شاهرود درباره دیگر سرفصل های اخلاقی که مبلغان دینی می بایست آنها را مد نظر قرار دهند نیز گفت: کسب مهارت های ارتباط برقرار کردن با مردم و اقشار مختلف جامعه از دیگر توصیه های ما به مبلغان است که این مهارت ها فقط با هوشیاری به دست نمی آید لذا باید بسیار مطالعه کرد.

ترابی افزود: روحانی می تواند تاثیرگذاری تبلیغ خود را افزایش دهد که مهارت برقراری ارتباط با مردم در محلات، کوی و برزن، جوانان، نوجوانان، سالمندان و ... را به خوبی بداند و این علم پیدا کردن به مهارت های رفتاری و روانشاسی جز در سایه مطالعه کتب معتبر این حوزه به دست نمی آید.

وی درباره دیگر لازمه رسالت مبلغان در جامعه، ادامه داد: علاوه بر سجایای اخلاقی، مبلغان امروز باید بدانند که کارشان نبرد در عرصه جهاد فرهنگی است که مقام معظم رهبری بارها با عباراتی نظیر شبیخون فرهنگی از آن یاد کرده اند پس باید در این زمینه نیز هوشیار بود از سوی دیگر باید بدانیم که جهاد با حضور نستوهانه تفاوت دارد و تلاش نستوهانه تنها زمانی رنگ جهاد به خود می گیرد که برای کشور و اسلام باشد و بدون مزد و با تلاشی وافر صورت بگیرد.

مبلغان نسبت به مراسم مذهبی بی تفاوت نباشند

امام جمعه شاهرود درباره رسالت های مبلغان به خصوص در روستاها نیز، توضیح داد: مبغان نباید نسبت به مناسبت های ملی و مذهبی بی تفاوت باشند و بعضا می توان با اقداماتی که هیچ خرجی نیز در بر ندارند یاد و خاطر شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و یا با نوشتن احادیثی بر روی کاغذ، سیره ائمه اطهار(ع) را در روز شهادت و یا تولدشان یادآورشد.

ترابی با بیان اینکه این قبیل اقدامات موجب افزایش دلگرمی مردم به روحانیان می شود، بیان داشت: در روزهایی که مناسبت های ملی نظیر شهادت صیاد شیرازی، ولادت شهدای روستا و یا سالروز شهادت عزیزی مطرح می شود شایسته است تا روحانیان با نصب یک برگ کاغذ، چند سطر سخنرانی، مسابقات فرهنگی، معرفی کتاب، قرائت حدیث و ... هم چراغ مسجد را روشن نگهدارند و هم در جذب هرچه بیشتر جوانان و اقشار مختلف موفق عمل کنند.

وی افزود: امروز روحانی نقش فراتر از پیش نمازی در مساجد دارد لذا باید پیش از همه به مسجد آمده و پس از همه آنجا را ترک کند همچنین توصیه من به مبلغان این است که نماز جماعت صبح را نیز بسیار جدی بگیرند.

در این گردهمایی ۴۰نفر از مبلغان طرح هجرت و مستقر اداره کل تبلیغات اسلامی استان سمنان حضور داشتند.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ماه رمضان فرصتی برای ترویج شعائردینی/اخلاق نیکو یکی از اصول تبلیغ» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات