ندای یا لیتنا کنا معکم آیت الله العظمی سیستانی خطاب به رزمندگان عراقی

به گزارش «شیعه نیوز»، خبرگزاری «نون» نوشت: قلم ها یارای بیان مقاصد مرجعیت را ندارد، بلکه چه بسا اهل دانش نیازمند تفسیر برخی مفاهیم آن باشند، ولی آب دریا را اگر نتوان کشید، هم به قدر تشنگی باید چشید. در ادامه در حد توان به برخی مفاهیم مورد نظر آیت الله العظمی سیستانی مرجعیت عالی قدر دینی اشاره می کنیم:

1- «سید احمد صافی» در آغاز خطبه، مردم مؤمن را به دقت و توجه به مضامین خطبه دعوت کردند و این نخستین باری بود که در طول 12 سال حضور من در خطبه نماز جمعه مرجعیت رسمی، یکی از نمایندگان ایشان چنین درخواستی داشتند.

2- مرجعیت دینی، روزهای کنونی و آینده را به روزهای بزرگ توصیف نمودند.  ایشان فرمودند: «نیروهای عزیز ما در نیروهای مسلح و پلیس و دیگر قهرمانان داوطلب و عشایر غیور در این روزها پا به عرصه شکست تروریسم داعش می گذارند».

3- ایشان همچنان تأکید می کنند که دفاع مقدس در برابر داعش، همان دفاع از وطن و ملت و مقدسات است.

4- مرجعیت عالی قدر همواره، مدافعین و پیروزهای آنان را ستوده و همگان را به تحسین و تکریم این قهرمانان دعوت می کنند.

5- ایشان این بار بر ستایش و تجلیل از سازندگان پیروزی عراق،ا فزوده و فرمودند: ما توان ارج نهادن شما را نداشته و بهترین منزلت ها و پاداش ها از آن شما خواهد بود.

6- ایشان پس از چنین تمجیدی عبارتی بس شگفت تر بیان کرده و حدیث امام صادق (علیه السلام) را قرائت کردند که : «یا لیتنا کنا معکم فنفوز فوزا عظیما: ای کاش ما با شما بودیم تا به رستگاری بزرگ نائل می شدیم». آیا ستایشی بالاتر از این وجود دارد که مدافعان و نیروهای مسلح را مصداق شهدای زیارت امام صادق(علیه السلام) قرار می دهد.

7- ایشان پس از بیان ثواب پاداش آنان، وظایف ما را به عنوان یک تکلیف شرعی در قبالشان یادآور می شوند که حق آنها را در برابر خانواده های ایشان و تخفیف درد فراق عزیزانشان بدین صورت ادا کنیم:

أ) مراقبت از خانواده های مجروحان و تامین نیازهای آنها

ب) توجه و مراقبت از بیوه ها و یتیمان و دیگر بستگان شهداء.

8- مرجعیت عالی قدر در این خطبه، بخشی از تاریخ این دوره را نوشته و در تدوین آن تاکید می کنند که:

أ-­ صبر مردم عراق در این شرایط سخت، نامحدود بوده و با گذشت دو سال از طوفان حمله «داعش»، هزاران شهید و مجروح در دفاع از کشور و مردم تقدیم کرده اند، اما دچار ضعف و خستگی نشده بلکه بر پاکسازی میهن از شر وجود ناپلیدی ها مصمم تر عمل می کنند.

ب). هیچ صبر و مقاومتی به پای صبر مردم عراق نمی رسد، زن و مرد، پیر و جوان و کودک، همگی در این رویارویی بزرگ چه با حضور در جبهه های نبرد و چه یا اهدای اموال خود سهیم بوده اند.

ایشان در پایان با بیان زیباترین عبارت، لبخند را به لب های این ملت فداکار ارزانی داشتند: «سلام بر شما ملت استوار و صبور که جهانیان را با صبر و استقامت خود متحیر کرده اید».

آیا می توان در زمینه نوشتن تاریخ فوق، سخنرانی علامه سید صافی یک روز قبل ازخطبه های نماز جمعه در مراسم افتتاح جشنواره دفاع مقدس در مورد خطرات تحریف و سرقت تاریخ این دوره را تصادفی برشمرد؟

آیا کلام ایشان با تدوین تاریخ فوق از سوی مرجعیت دینی و هشدار ایشان در گذشته نسبت به تحریف تاریخ این دوره ارتباط دارد؟

علامه سید صافی نیز تأکید کرد: باید تمام رویدادهای این جنگ و این دوره از تاریخ کشور مستند سازی شوند. این فتوی از سوی مرجعیت عالی قدر نجف اشرف صادر شده است.

نخستین کسانی که از سرزمین عراق در برابر داعش با بذل جان و مال خود دفاع کردند، فرزندان سرزمین عراق بوند و باید این حقایق تاریخی ثبت شود تا دستاوردهای آن به سرقت نرود.

10- مرجعیت عالی قدر دینی بر رعایت جوانب انسانی از سوی مبارزان به ویژه در برخورد با غیر نظامیان فلوجه و دیگر مناطق در دست آزادی تاکید کردند و بر اساس قاعده اهم و مهم، دفع مفسده را از جذب منفعت مقدمتر دانستند. وظایف قهرمانان مبارز:

أ-­  ضرورت حفاظت ازغیرنظامیان بی گناه.

ب- نجات آنها از شر دشمن  با تمام ابزار موجود. بدانید که نجات یک انسان بی گناه از خطرات، مهم تر و بزرگتر از حمله به دشمن و نابودی آن است.

انتهای پیام/ 852

[ منبع این خبر سایت شیعه نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ندای یا لیتنا کنا معکم آیت الله العظمی سیستانی خطاب به رزمندگان عراقی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات