راهکارهای عملی شاد زیستن از منظر روایات معصومین(ع)

راهکارهای عملی شاد زیستن از منظر روایات معصومین(ع)شیعه نیوز: در کتاب شریف اصول کافی روایتی از امام صادق(علیه السلام) نقل شده است که به حدیث جنود عقل و جهل معروف است و در آن حدیث حضرت جنود(سربازان) عقل و جهل را بر می‌شمارد . نکته قابل تأمل این جاست که ایشان در این حدیث معروف در بیان سربازان عقل و ضد آن سربازان جهل اشاره می‌کند ( النَّشَاطُ وَ ضِدَّهُ الْکَسَلَ وَ الْفَرَحُ وَ ضِدَّهُ الْحَزَنَ نشاط و ضد آن کسلی و فرح و شادی و ضد آن حزن) .

و یا در جایی دیگر در روایات رسیده از معصومین(علیهم السلام) از جمله ویژگی‌های مؤمنان برمی‌شمارند که شادی مؤمن در چهره‌اش و غم او در قلبش است. و در حقیقت فرد با ایمان همواره باید چهره‌ای بشاش و خنده رو داشته باشند.

آری این نگاه روایات ما به مقوله شاد زیستن و ضرورت سرزندگی جامعه اسلامی اما ممکن است عده‌ای این سؤال را بپرسند که با توجه تأکید دین به شاد زیستن و سر زنده بوده چه راهکارهای عملی در دین برای شادی وجود دارد.

توجه به ورزش شنا

در کلام ائمه معصومین(علیهم السلام) راهکارهای عملی نیز د زمینه چگونگی شاد زیستن وجود دارد که با بررسی آن و اجرای آن در زندگی می‌توان زندگی مؤمنانه و البته همراه با نشاط و سرزندگی داشته که به برخی از آنان اشاره می‌کنیم.

یکی از مؤلفه‌های شاد زیستن بی‌شک ورزش است. اگر کسی با ورزشکاران حشر و نشر داشته باشد در می‌یابد یکی از سرزنده‌ترین اقشار جامعه ورزشکاران هستند. این موضوع در روایات اسلامی مورد توجه قرار گرفته و به تعلیم ورزش‌های خاصی به فرزندان تأکید دارد که علاوه بر افزایش توان رزمی باعث سرزندگی می‌شود.

در کتاب نهج الفصاحه صفحه ۴۷۳ از رسول الله(صلی الله علیه و آله) نقل شده است که بهترین سرگرمی مؤمن شنا است و یا در صفحه ۴۷۷ کتاب نهج الفصاحه حضرت محمد(ص) آموختن شنا به فرزند را از جمله حقوق پدر بر فرزند برمی‌شمارد و می‌فرماید:( حق فرزند بر پدر آنست كه نوشتن، شنا كردن و تیر انداختن به او بیاموزد و جز غذاى حلال به او نخوراند و وقتی که بالغ شد برای او همسر اختیار کند.)

استفاده از رنگ‌های روشن

یکی دیگر از توصیه‌های دین برای شاد زیستن استفاده از رنگ‌های روشن به ویژه در منزل و برای اهل خانه است که علاوه بر سرزندگی، پیوندهای خانوادگی را تقویت می‌کند و در کلام معصومین(علیهم السلام) نیز به این موضوع بسیار اشاره شده است.

به عنوان مثال از امام محمد باقر(علیه السلام) در کتاب وسائل الشیعة، ج ۳، ص ۳۵۸ نقل شده است که ما در منزل لباس زد می‌پوشیم و یا البته در برخى از روایات مى‌بینیم كه حتى اهل بیت (علیه السلام) در خارج از منزل از پوشش‌‌هاى زرد رنگ استفاده مى‌كرده اند. زراره گوید دیدم امام باقر(علیه السلام) در حالى كه جُبّه و عمامه و ردایى زرد رنگ بر تن داشت از منزل خارج شد که این موضوع در کتاب حلیة المتقین، ص ۷ اشاره شده است.

از دیگر رنگ‌هایی که در روایات اسلامی به آن اشاره شده است استفاده از رنگ سبز و رنگ سفید( به ویژه در هنگام نماز) است که مورد توجه شخص پیامبر(صلی الله علیه و آله) بود و در تاریخ نقل شده که ایشان لباس سفید و ردایی سبز داشتند.

استفاده از برخی خوراکی‌ها مانند عسل و زیتون

پزشکان و کارشناسان تغذیه همیشه توصیه می‌کنند به جای شکر از عسل استفاده کنید. عسل حاوی کامفرول و کوئرستین است؛ موادی که از افسردگی جلوگیری می‌کنند و با کاهش التهاب مغز، آن را سالم نگه می‌دارند. وقتی عسل می‌خورید سطح قند خون هم تنظیم می‌شود و بدن به چه چیزی بیشتر از این برای رضایت و خوشحالی احتیاج دارد.

از این جهت است که در روایات اسلامی تأکید بر استفاده از عسل شده و آن را شفاء دردها نامیده‌اند به عنوان مثال از حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) نقل شده که عسل درمان است و خداوند در آن برکت قرار داده است و یا درباره روغن زیتون از امام رضا(علیه السلام) نقل شده که دهان را خوشبو و بلغم را برطرف می‌سازد، صورت را صفا و طراوت می‌بخشد, اعصاب را تقویت کرده و بیماری و درد را از میان می‌برد، آتش خشم و خضب را فرو می‌نشاند.

پس در مقوله شاد زیستن خوراکی‌هایی که انسان مصرف می‌کند نیز نقش مؤثری دارد و هر خوراکی که توان و نیرو به انسان ببخشد و قدرت جسمی او را افزایش داده و کسلی جسمی او را بر طرف کند زمینه نشاط او را فراهم می‌آورد.

ازدواج به موقع، ساده و صحیح و فرزندار شدن

این روزها اگر از جوانان سرزمینمان سؤال کنیم، درمی‌یابیم یکی از عواملی که سبب افسردگی آنان شده موانعی است که در مسیر ازدواج آنان وجود دارد در حالی که ازدواج با شخصی که هم شأن و هم هدف انسان است نقش مؤثری در سرزندگی انسان ایفا می‌کند و از طرف دیگر پاسخ به نیاز جنسی نیز موجب نشاط آدمی است.

از همین جهت است که در اسلام بر ازدواج به موقع تأکید شده و آن را از عوامل سلامت انسان ذکر می‌کند. علاوه بر ازدواج و داشتن همسری همراه فرزند دارشدن نیز از عوامل شادی است و بی‌شک این مهم را کسانی که تجربه رسیدن به مقام مادری و پدری را دارند درک می‌کنند.

از همین جهت است که از حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) در کتاب جواهر الکلام نقل شده رحمت خداوند از درهای آسمان در چهار زمان گشوده می‌شود. هنگام نزول باران، هنگام نگاه کردن فرزند به صورت پدر و مادر، هنگام گشوده شدن در کعبه و هنگام ازدواج.


انتهای پیام/654

[ منبع این خبر سایت شیعه نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «راهکارهای عملی شاد زیستن از منظر روایات معصومین(ع)» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات