بررسی گفتمان نقد منصفانه و تحمل نظر مخالف در میزگرد ایرنا

اشاعه فرهنگ نقد پذیری و تحمل صدای مخالف در چارچوب قانون، مقوله ای مهم در توسعه سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و تسهیل امور جامعه است که عصبیت های کور را مهار کرده و خردورزی و همگرایی را بسط می دهد.
ایران اسلامی، بیش از هرچیز به تربیت نسل نواندیش با هویت مستقل، عزتمند، دین مدار و همراه با شاخصه های ممتاز و جریان ساز نیاز دارد که خمیرمایه دستیابی به این مولفه های حیاتی، تکیه بر اخلاق، تعهد و داشتن روحیه نقادی است.
پیشرفت معرفتی هر جامعه، از تضارب آرا برمی خیزد و پدیده تحمل مخالف باید در ابعاد روانشناختی فردی و جمعی، جامعه شناسی، اجتماعی و سیاسی واکاوی و مساله شناسی شود تا با حرکت های آگاهانه جامعه از قید تندروی و کندروی، سیاست زدگی، بی برنامگی، رفتارهای نابهنجار و سلیقه ای رها شده و بر پایه اخلاق و توانمندی به صورت همگرا رشد کند.
مصلحت های عمومی زائیده حاکمیت چندصدایی و تکثر ایده و اندیشه در جامعه است که بر قانون گریزی و تک روی خط بطلان می کشد و پیوست های بین فردی را در چارچوب ساختارمند و قانونی در مسیر هدایت شده، برای اهداف خاص هدایتگری می کند که جامعه امروز ایران به شدت نیازمند آن است.
رسانه های جمعی، احزاب و تشکل های سیاسی به عنوان پایگاه و مرجع مهم در تقویت فرهنگ نقدپذیری و اشاعه تحمل نظر مخالف در جامعه مطرح هستند و به به دلیل اهمیت موضوع میزگردی با حضور نمایندگان احزاب و تشکل های اصولگرا و اصلاح طلب استان مرکزی برگزار شد.
اسدالله امینی رئیس شورای اصلاحات استان مرکزی، عبدالرحیم علیپور رییس ائتلاف اصولگرایان استان، محمد براتی دبیر جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی، عباس لعل بار دبیر حزب کارگزاران سازندگی استان مرکزی، حجت الله شایان پور فعال اصولگرا، علی حیدر شاه حسینی و مژگان حیدری رئیس و دبیر خبرگزاری ایرنا استان مرکزی مشارکت جویان این میزگرد بودند.

*** قانون امر به معروف و نهی از منکر محملی برای رشد فرهنگ نقد پذیری
رییس ائتلاف اصولگرایان استان مرکزی در این میزگرد گفت: بحث و نظر در حیطه نقد و تحمل صدای مخالف، بدون چارچوب قانونی چالش برانگیز است و می طلبد در این خصوص قانون امر به معروف و نهی از منکر که به تازگی به تایید شورای نگهبان رسیده ملاک عمل قرار گیرد.
عبدالرحیم علیپور افزود: امر به معروف و نهی از منکر از دستورات دینی برای تمامی مسلمانان و شیعیان است که در قرآن مجید و سخنان اهل بیت عصمت و طهارت ( ع ) بر آن تاکید ویژه شده و در قانون اساسی نیز تکلیف شده است.
وی توضیح داد: امر به معروف و نهی از منکر در 67 آیه قرآن و صدها روایت دینی مورد تاکید قرار گرفته و بهترین روش مصلحت جویانه در اصلاح امور است.
رییس ائتلاف اصولگرایان استان مرکزی بیان کرد: امام علی (ع) تمامی امور خوب و جهاد در راه خدا را در برابر امر به معروف و نهی از منکر مانند قطره ای در برابر دریای عمیق عنوان کرده است و در اصل 8 قانون اساسی نیز به صراحت به این مساله پرداخته شده و اگر این مهم عملی شود، نقد منصفانه و اصلاحات در چارچوب قانون موجب رشد جامعه می شود.
علیپور اظهار کرد: قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان منکر در قالب طرح دو فوریتی با 24 ماده و 9 تبصره در فروردین ماه سال 94 در مجلس به تصویب رسید و در شورای نگهبان تایید شد و اکنون به عنوان ظرفیتی در گسترش نقدپذیری در خدمت جامعه است.
وی عنوان کرد: در ماده 6 این قانون تاکید شده که هیچ شخص یا گروهی حق ندارد به عنوان امر به معروف و نهی از منکر به اعمال مجرمانه از قبیل توهین، افترا، ضرب و شتم و قتل مبادرت کند و عاملان خودسر مشمول قانون مجازات اسلامی می شوند که این مساله خود بستری قانونی در افزایش آستانه تحمل مخالف و اشاعه نقد و نظر اصلاحی در جامعه است.
رییس ائتلاف اصولگرایان استان مرکزی ادامه داد: در ماده 5 این قانون نیز آمده که در اجرای امر به معروف و نهی از منکر نباید متعرض حیثیت، جان، مال، مسکن، شغل و حریم خصوصی و حقوق اشخاص شد و این مهم نیز رفتارهای بهنجار را در ارتباط با مخالف مشخص کرده که سرمایه مهمی است.
علیپور گفت: در ماده چهارم این قانون مراتب امر به معروف و نهی از منکر قلبی، زبانی، نوشتاری و عملی عنوان شده و انجام آن را تکلیف همگانی دانسته اما مرتبه عملی آن در موارد و حدود برای حوزه دولت تعیین شده است.
وی عنوان کرد: هر چند انتقاداتی از سوی دولت به این قانون وجود داشته ولی هیات سه نفره حل اختلاف قوا و شورای نگهبان آن را تایید کرده اند و اکنون باید این قانون در تمامی شاهرگ های جامعه ساری جاری شود.
رییس ائتلاف اصولگرایان استان مرکزی بیان کرد: اگر در تحمل صدای مخالف مبنا داشته باشیم اختلافات به حداقل می رسد و خبرگزاری ایرنا با برگزاری میزگردهای تخصصی کار پسندیده ای انجام می دهد که مشکلات در تمامی زوایا مطرح می شود و ظرفیت ها و قالب های قانونی برای حل و سامان امور مطرح می شود و آحاد جامعه می توانند از ماحصل این نشست های کارشناسی بهره مند شوند.

*** برداشت های سلیقه ای آفت سلامت نقد است
رییس شورای اصلاحات استان مرکزی نیز در این میزگرد تخصصی گفت: کلیت و مباحث متون مقدس در تمامی ادیان صامت و ساکن است و به وسیله افراد به صدا در می آید، برای مثال قرآن کریم متنی ناب و متعالی است که ما به عنوان شیعه و گروه دیگر به عنوان اهل تسنن برداشت و تفسیر خاص از آن را داریم.
اسدالله امینی افزود: در موضوعات دینی نقد به متن دین باز نمی گردد و باید این مقوله در موضوعات و تفسیرها جاری شود، چرا که اگر ماهیت نقد و نظر را به اصل دین ببریم دچار مشکل و چالش می شویم و این اشتباه است.
وی گفت: نقد در محتوا و معنی امری پسندیده و لازم است که متاسفانه به دلیل پایین بودن آستانه تحمل معمولا از چارچوب انصاف خارج شده و دستمایه دعوا و چالش قرار می گیرد درحالی که امام علی (ع) به مالک سفارش می کردند که نقد سازنده است و میدان نقد را باز بگذا، اما این مساله را در جلسه ای بدون حضور عوامل حکومتی انجام بده تا افراد جسارت بیان نظراتشان را بیابند.
رییس شورای اصلاحات استان مرکزی افزود: در مقوله قانونی دامنه نقدپذیری به صورت شفاف مشخص نیست و اگر از لایه های مختلف جامعه ایران سئوال شود که برای مثال خط قرمزها در نقد حاکمیت و ارکان آن کجاست پاسخ جامعی وجود ندارد .
امینی عنوان کرد: امیرالمومنین (ع) در نهج البلاغه مطرح کرده اند که من برتر از آن نیستم که نیازی به نقد و نصیحت در غیاب و ظاهر نداشته باشم اما، عامه مردم در حال حاضر چون تعریف نقد و نقادی شفاف نیست ، نگران می شوند که در این عرصه گام بگذارند و ارکان اصلی نظام را نقد کنند.
وی گفت: مسئولان در نظام جمهوری اسلامی که یکی از ارکان مهم آن مردم هستند، باید اجازه بدهند بدون هیچ محدودیتی نقد انجام بگیرد و البته نقد منصفانه جدای از توهین و تخریب است و اگر بستر بیان سخن سازنده و اصلاح گر از مسئولان کلان تا پایین دستی در چارچوب مشخصی فراهم شود و شهروند ایرانی محل و حیطه نقد را بداند و عمل کند، تسهیل امور و نشاط اجتماعی حاصل می شود.
رییس شورای اصلاحات استان مرکزی بیان کرد: رسانه های جمعی و ساختار هدفمند و خاص نقد در بدنه حاکمیت دو روش موثر در نهادینه کردن نقدپذیری و اشاعه تحمل مخالف هستند.

***نقد سازنده با پذیرش اصول میسر است
یک فعال سیاسی اصولگرا در استان مرکزی هم گفت:شالوده نقد سازنده بر پذیرش اصول استوار است و اگر از قوانین و اصول عدول کنیم نتیجه ای حاصل نمی شود.
حجت الله شایان فرافزود: یکی از مبانی مهم که باید امروز در بوته نقد قرار گیرد انحراف خزنده در مفاهیم و ادبیات انقلاب اسلامی است برای مثال تا چندی پیش نیمه شعبان عید مستضعفان خوانده می شد که واژه مستضعف در برابر مستکبر در ادبیات انقلاب اسلامی مفهوم بنیادی و کلیدی دارد، اما جریاناتی در کار است که عید مستضعفان دستکاری شده قرائت منهای مستضعفان اشاعه شود.
وی گفت: انقلاب اسلامی مبانی و چارچوب مشخص دینی و ارزشی دارد که نقدپذیری باید بر اساس این اصول حاکم شود و مبانی ریشه ای را خدشه دار نکند.
این فعال اصولگرا بیان کرد: افراد جامعه با یک دین واحد و قبله واحد برای نماز باید بتوانند ظرفیت های صحبت منصفانه را ایجاد کنند و دولت نباید تفکر خود را بر تکثر صداها در جامعه حاکم کند.
شایان بیان کرد: وقتی نقد منصفانه در جامعه نباشد در دولت ها چالش های اساسی برمی خیزد برای مثال حقوق های چند صد میلیونی در دولت های مختلف اتفاق افتاده و وقتی اصل 8 قانون اساسی در نقد دولت ها به خوبی عملی نشده و تنوانستیم گریبان دولت ها بگیریم و آن ها را وادار به پاسخگویی کنیم، این مسائل محتمل است.
وی ادامه داد: تفرق جریان های سیاسی در جامعه و سایش بیهوده بر مبنای تخریب و تحمل نکردن همدیگر، موجب می شود جریان سوم بهره اش را ببرد و همچنان زنجیره ای از مشکل در جامعه وجود داشته باشد.
این فعال اصولگرا عنوان کرد: باید بر مبنا و اصول قانونی و دینی بتوانیم نقد را در جامعه حاکم کنیم به عنوان مثال تا انتخابات خرداد 96 زمان کمی مانده است، نباید به سرعت فضای جامعه انتخاباتی شود بلکه اکنون رسالت احزاب و تشکل های سیاسی است که دامنه سئوال از عملکرد دولت را باز کنند تا در پاسخگویی به اشکالات گرفته شده زمینه برای انتخاب و قضاوت مردم در صحت عملکرد مهیا باشد.
شایان فرعنوان کرد: رسانه ها موضوع نقدپذیری را نباید خلاصه به میزگرد کنند بلکه تدارک جلساتی با حضور دولتمردان، فرهیختگان دانشگاهی و تشکل های سیاسی و اجتماعی از مردم باید انجام بگیرد تا موضوعات کارشناسی و حلاجی شوند و قضاوت های شفاف برمبنای قانون ، اصول و مبانی مطرح شوند.
وی عنوان کرد: مراد از تحمل صدای مخالف این است که بتوانیم دولت ها و ارکان مهم نظام را در هر رده و سطحی پاسخگو کنیم و ملت بهره آن را ببرند و مردم باید در سایه طرح مسائل بدانند که جریان های فکری هستند که مطالبات عمومی مردم را پیگیری می کنند و کارویژه و فلسفه وجودی احزاب و تشکل های سیاسی در جامعه همین است.
این فعال اصولگرا گفت: اگر می خواهیم تشکل های سیاسی جایگاه واقعی و کارکرد حقیقی خود را در جامعه پیدا کنند باید نمایندگی تفکر و جریان فکری خود را به شایستگی انجام دهند و در راستای منافع استانی و کشوری مطالبه گری هدفمند را پیشه کنند، نقش نظارتی بر بودجه و تکالیف مسئولان را به درستی پی گرفته و اجازه ندهند در سایه اختلافات فکری عده ای منفعت طلبی کنند.
شایان فر بیان کرد: جریان های اصولگرا و اصلاح طلب دو بال رشد و بلوغ سیاسی جامعه اند نباید سایش آنان باعث شود که جامعه از اهداف توسعه ای باز بماند یا ضعیف شود بلکه به عکس باید مسئولان، نمایندگان مجلس و سایر بخش ها در سایه همگرایی و ظرفیت تحمل پذیری که احزاب ایجاد می کنند بیشترین منفعت را برای استان پی بگیرند.

*** تمیز نقد و توهین گمشده ای در حوزه گفتمان تحمل مخالف
رییس خبرگزاری ایرنا در استان مرکزی گفت: بین نقد سازنده و توهین تفاوت بارزی وجود دارد و شناخت این اختلاف مفهومی است که به عنوان گمشده گفتمان تحمل مخالف از آن یاد می شود.
علی حیدر شاه حسینی افزود: نقد سازنده بر مبنای اصول و قانون حرکت می کند و اخلاق یکی از شاخصه های اصلی آن است که در مورد یک جریان به تحلیل محتوای اصلاحی می پردازد و می کوشد جراحات و کاستی ها را بر مبنای واقع هویدا کرده و برای ترمیم و رفع آن راه چاره می دهد.
وی اظهار کرد: توهین و تخریب نقطه مقابل نقد سازنده است و اخلاق را نادیده گرفته و در خدمت منفعت طلبی و افراطی گری است و این شیوه هر جا و در هر حوزه ای حاکم شود خانمان برانداز است.
رییس خبرگزاری ایرنا افزود: نقد سازنده یکی از مهمترین ابزار حرفه روزنامه نگاری اخلاق گراست و قلمی متعهد و خبرنگاری آگاه و قانونمدار در این راه گام برمی دارد و ضمن روشنگری، همگرایی جمعی را به مدد حل مشکلات فرا می خواند و به نشاط و سازندگی بال و پر می دهد.
شاه حسینی بیان کرد: شاید یکی از ارکان مهم در نهادینه کردن اخلاق رسانه ای و حاکیت نقد سازنده رسانه های جمعی باشند که باید همگام با تشکل های غیردولتی و احزاب در این حوزه بیشگامی کنند.
وی اظهار کرد: مسائل جاری باید در بوته نقد سازنده قرار گیرند و هر فردی باید ابتدا آستانه تحمل خود را بالا ببرد و فضا را برای طرح انتقاد باز بگذارد تا با گفتن موضوعات تلنگر لازم زده شود و بستر مناسب برای تضارب آرا و خرد جمعی در بهترین چاره آن حاصل آید.
رییس خبرگزاری ایرنا خاطرنشان کرد: نقد منصفانه مفاهمه ای از اصول هدفمند برای نیل به مقصود است و خبرگزاری ایرنا با میزگرد تخصصی تحمل مخالف در صدد آن است که فتح بابی در این موضوع داشته باشد و بنای گفت و گو در بین کانون های جمعیتی به جای تخریب یا انزوا را بگشاید.

***نقد سازنده الزامی برای توسعه یافتگی
دبیر حزب کارگزاران سازندگی استان مرکزی نیز در این میزگرد گفت: نقد سازنده الزامی برای توسعه یافتگی است و نشاط و پویایی جامعه از آن برمی خیزد و در سایه نقد سازنده است که بهبودیافتگی در امور و امید در همراهی با مردم حاصل می شود.
عباس لعل بار افزود: نقد درون گروهی در احزاب و نقد عمومی در موضوعات اساسی جامعه هر دو لازم است چرا که اگر جریان های سیاسی نقد درون گروهی نداشته باشند اصول و ارکان و مسیر رشد ممکن است که در سکون مانده و یا به بیراهه برود و از طرفی نیز نمایندگان جریان های سیاسی تکلیف دارند که اصلاح امور جامعه را از مسیر نقد و واگویی امور و پیشنهادات سازنده دنبال کنند.
وی گفت: به عنوان جوان اصلاح طلب نقد را سرلوحه کار خود قرار داده ام و رفتار و منش حزبی خود را آمیخته با انتقاد توام با احترام می دانم و معتقدم که تعهد در اخلاق در نمایندگان حزبی، گروه های مرجع و فرهیختگان است که نقد سازنده را در لایه های هرم جمعیتی رواج داده و تثبیت می کند.
دبیر حزب کارگزاران سازندگی استان مرکزی خاطرنشان کرد: مسئولان و مدیران باید اجازه نقد سازنده را بدهند و این مهم را ممارست کنند چرا که تشخیص سره از ناسره از نقد برمی خیزد و تنها کسانی در مقابل نقد سازنده سد می گذارند که ترس از عملکرد دارند و یا اندیشه ای انحصارگرا را جستجو می کنند.
لعل بار گفت: در جامعه کنونی ایران متاسفانه نقد کردن هزینه دارد و اگر حرف صحیح برای اصلاح زده شود ممکن است دلیل اینکه به مذاق مخالف خوش نیامده و پایه های قدرت افراطی و انحصارطلب برخی افراد را به خطر انداخته، با عواقب جدی برای نقاد همراه باشد.
وی عنوان کرد: جوانان جامعه صاحب ایده و تفکر هستند و باید برای آنان فضای نقد را باز گذاشت و در جریان اصلاحات این مهم تاحدودی از سوی هرم تشکیلات در حال شکل گیری است که به جوانان بها داده شود.
دبیر حزب کارگزاران سازندگی استان مرکزی خاطر نشان کرد: نقد سازنده با خود شکوفایی اندیشه ها، تقویت ارتباطات اجتماعی و فرهنگی، تسریع آهنگ توسعه و پیشرفت را به همراه دارد.
لعل بار گفت: به عنوان یک فعال سیاسی نقد اصولی به عملکرد احزاب ، صاحب نظران، سکاندار ارشد اجرائی و تمامی مسئولان دولتی و حاکمیتی را حق خود می داند چرا که پوست اندازی به سمت رشد و سازندگی با صراحت لهجه و جسارت اخلاقمدار حاصل می شود.
وی عنوان کرد: کسانی که با حمایت اصلاح طلبان امروز در مسئولیت های مختلف نشسته اند باید به کانون های مردمی پاسخگو باشند و ضعف پاسخگویی را باید در تمرین مدنی برطرف کنیم.
امینی رییس شورای اصلاحات استان مرکزی در این خصوص گفت: نقد احزاب از همدیگر و شفاف سازی ایده ها و اندیشه های حاکم بر دو جریان اصولگرایی و اصلاح طلبی به عنوان نمایندگان شاخص تفکر مردمی بسیار کمک کننده است و عادت به بیان مسائل در سایه اخلاق و تحمل مخالف را در بخش های دیگر نیز سرایت می دهد.
دبیر حزب کارگزاران سازندگی استان مرکزی در ادامه گفت: متاسفانه دروغ ، منفعت طلبی و مسائل غیرواقع مثل خوره ای است که روند توسعه را با چالش مواجه کرده و فعال سیاسی و هر کس که بر سکوی مدیریت و خدمت تکیه داده باید نقادی را به جان بخرد تاناخالصی ها زدوده شوند و فضای تخریب و تهدید به حاشیه رانده شود.
لعل بار گفت: به عنوان جزئی از جریان اصلاحات هر جایگاه و مسئولی که نیاز بدانم در تیررس نقد سازنده و اخلاقمدار قرار می دهم و امید دارم که فرد یا جریان نقد شونده آگاهانه ارتقای آستانه تحمل و پاسخگویی را در قبال رفتار نقادانه داشته باشد.

*** حساب تفسیر به رای با نقد سازنده جداست
دبیر جمعیت ایثار گران انقلاب اسلامی استان مرکزی هم گفت:تفسیر به رای آفتی برای نقد سازنده است و زمانی که برداشت شخصی به جای واقعیت مساله بنشیند زمینه های سوء برداشت و انحراف از نقد مهیا می شود.
محمد براتی افزود: امام راحل حرف عمیق و معزداری داشتند که فرمودند خرمشهر را خدا آزاد کرد و این فرمایش خط بطلانی بر انحراف و یا برچسب زنی بر این پیروزی مهم بود.
وی گفت: در حوزه دینی پیامبر (ص) و ائمه آنچه که در قران به عنوان مغز دین وجود دارد را مطرح کرده اند و فقها و مفسران با نگاه خودشان هر یک زاویه ای بر آن گذاشته اند، پس می توان به یک واقعیت از چند پنجره نگریست.
وی عنوان کرد: در زمان پیامبر ( ص) بسیاری از افراد بودند که به نام قرآن و در مقابل پیامبر شمشیر می زدند.
دبیر جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی استان مرکزی گفت: در حالیکه امام صادق (ع) نعمت عظیم را ولایت و اهل بیت عنوان کردند، پس در هر زمان همواره عده ای هستند که برداشت های شخصی می کنند و به نفع خود سعی در مصادره واقعیت ها دارند که این مساله نقد سازنده را با مشکل و چالش همراه می کند.
براتی گفت: افتخار شیعه این است که آمادگی نقدپذیری دارد و این مهم در خطبه فدکیه نیز هست که مقام ولایت نقد را بر مبنای اصول و مبانی مطرح کرده اند.
وی یادآور شد: مساله مهم در تحمل صدای مخالف این است که آیا جامعه کنونی ما مبانی نقد را می شناسد؟ چارچوب تعریف شده ای که مبتنی بر خیرخواهی و قصد اصلاح باشد بر آن قائل است یا خیر؟
دبیر جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی استان مرکزی خاطرنشان کرد: اگر نقد کارشناسی و حساب شده باشد و قصد تخریب، حب و بغض، تشویش اذهان عمومی در آن نباشد، سازنده و نیکو است و در چنین نقدی می توان از بالاترین فرد در قدرت تا نزلترین رکن جامعه مدنی را نقد منصفانه کرد و نتیجه گرفت.
براتی اظهار کرد: لزومی ندارد نقد برخی از لایه های قدرت علنی باشد بلکه می تواند با هدف خیرخواهی موضوعات را به صورت محرمانه و به دور از تشویش اذهان عمومی مطرح کرد.
وی یادآور شد: نقد باید بهنگام باشد و طرح مباحثی که اتفاق افتاده و گذشته دردی را دوا نمی کند مگر با پیشنهادات خیرخواهانه همراه باشد.
دبیر جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی استان مرکزی توضیح داد: همه افراد جامعه باید به این سطح فکر برسند که در برابر نقد مخالف در خلوت خود درنگ کنند و از صفر تا صد موضوع را بدون موضع گیری بررسی کنند چرا که انسان مخلوقی است که احتمال لغزش دارد و ممکن است با تلنگری از سوی مخالف به خود بیاید.
براتی با ذکر پاره ای انتقادات در خصوص امور اجرایی ادامه داد: انتظار دارم که دولتمردان در هر زمان و با هر تفکری آستانه تحمل بالا داشته باشند تا این فرهنگ به مردم نیز منتقل شود.
وی گفت: انتظار است که فعالان حزبی اصلاح طلب در قالب نقد درون گروهی آسیب های مترتب از توهین برخی رسانه ها را گوشزد می کردند، چرا که رسانه باید پایگاه نقد منصفانه باشد .
امینی در این خصوص گفت: برخوردهای تخریبی از ناحیه هر کس باشد خطاست، چه فحش، چه عربده کشی و چه از منظر قلم باشد، نکوهیده است. اگر رسانه محلی حرکتی را انجام داده که توهین بوده پایگاه گفتمان و سخنگوی اصلاح طلبان استان نیست، ضمن آنکه بسیاری از اصلاح طلبان تا پس از انتشار این موضوع از آن بی خبر بودند و فعالان اصلاح طلب استان قایل به اخلاق و نقد منصفانه هستند و تخریب را نمی پذیرند.
شاه حسینی در خصوص این موضوع گفت: با توجه به اینکه در زمان انتخابات نیز فعالان اصولگرا به چاپ تصاویری در یکی از مطبوعات محلی استان اعتراض داشتند در خانه مطبوعات این مساله دوستانه از یکی از مدیران آن نشریه پرسش شد که در جواب توضیح دادند که عمدی در این مساله نبوده و به صورت اتفاقی دو مطلب در کنار هم قرار گرفته که ممکن است تعبیر دیگری را القا کرده باشد..
وی اظهار کرد: اگر میزگردهای تخصصی و باب شفاف و آزادانه طرح موضوعات در ایرنا باز شده به مدد فضایی است که دولت تدبیر و امید مهیا کرده است، بنابراین دولت می کوشد که نقد منصفانه را در بستر جامعه ترویج دهد و ایرنا این مهم را در اولویت کار خود دارد.
رییس ائتلاف اصولگرایان استان مرکزی نیز در ادامه این بحث از غفلت شرکت کنندگان میزگرد از موضوع قانون امربه معروف و نهی از منکر در مقوله نقادی سازنده گلایه کرد و گفت: این قانون با ظرفیت های متعدد موجود است و بهترین چارچوب برای نقادی سازنده است اما شرکت کنندگان در این میزگرد در موضوعاتشان اشاره ای به آن نکردند.
علیپور افزود:پایبندی به اصول و قانون مشکلات ساختاری نقد را حل می کند و ما باید با معرفی این قانون بستر اصولی نقد را در جامعه ترویج دهیم نه اینکه بر مبنای احساس یا برداشت سخن بگوئیم.
وی گفت: نقد نیز باید بستر قانونی داشته باشد در ماده 8 قانون حمایت از آمران به معروف و نهی از منکر آمده که مردم از دعوت به حق و خیر، نصیحت و ارشاد در مورد عملکرد دولت برخوردار هستند و این را در چارچوب شرع و قانون می توانند انجام دهند.
رییس ائتلاف اصولگرایان استان مرکزی خاطرنشان کرد: مقامات، مسئولان، مدیران و کارکنان تمامی اجزای حاکمیت و قوای سه گانه در تمامی وزارتخانه ها و دوایر دولتی، موسسات عمومی غیردولتی، نهادهای انقلابی و نیروهای مسلح در شمول قوانین و مقررات امر به معروف و نهی از منکر هستند.
علیپور افزود: مشکل کنونی جامعه این است که اهتمام به قانون در جامعه ضعیف است و رسانه ها و دستگاه های تبلیغی و صدا و سیما ماهیت و مواد قانون امر به معروف و نهی از منکر و وظایف آن را مطرح نمی کنند.
وی گفت: اگر قانونی بد باشد اما اجرا شود باز هم بهتر از بی قانونی است هرچند که قانون امر به معروف و نهی از منکر مفاد مترقی دارد و نیاز است که در چارچوب این قانون به حوزه نقد سازنده بپردازیم.
امینی رییس شورای اصلاحات استان مرکزی در این خصوص گفت: قوانین مانند متون مقدس نیستند دین می تواند مبنای قانون باشد ولی یک قانون برداشت از متن مقدس را همراه دارد ، ما به سلیقه ای عمل شدن به قانون اعتراض داریم.
وی عنوان کرد: مساله مهم در تحمل مخالفان در استان ما شاید این باشد که به عنوان جناح اصلاح طلب از دوستان اصولگرای خود می خواهم تحمل سیاسی خود را بالا ببرند و همایش و نشست های اصلاح طلبان را برهم نزنند.
امینی خاطرنشان کرد: مستندات متعددی وجود دارد که افرادی منتسب به جناح مخالف اصلاح طلبان در نشست هایی که با هدف روشنگری اذهان عمومی در قالب یک نحله فکری برگزار می شود برهم زننده آرامش و نظم می شوند ، چرا تاب تحمل صدایی جز اندیشه خود را نداریم؟ سخنرانانی که از نحله فکری اصلاح طلبی در اراک هستند همه مسلمان و دیندار هستند و شاید قرائتشان با جناح رقیب تفاوت هایی دارد ولی بر اصول پایبندند.
وی گفت: رشد فرهنگی و اجتماعی مردم نیاز به گفتمان های روشنگرانه دارد، متاسفانه جناح مخالف اجازه استفاده از یک مسجد برای برگزاری همایش نمی دهد و آرامش نشست های اصلاح طلبان را نشانه می گیرد. باید از همین جاها برای نقد سازنده و تحمل مخالف شروع کنیم.
امینی ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر دراین موضوع نیز مصداق دارد و دوستان جناح مخالف باید کسانی که منتسب به آنان هستند وبا اسم و نشانه های مشخص در برهم زدن نشست های اصلاح طلبان شرکت داشته اند را امر به معروف کنند.
وی گفت: مانع شدن در بیان اندیشه مخالف مساله ای است که از دولت اصلاحات تاکنون در اراک به کرات از سوی جناح مخالف اتفاق افتاده و ما خواهان آن هستیم که این مساله در نقد رو در رو و مستند یک بار برای همیشه حل شود ، چرا که اصلاح طلبان حتی یک مورد نیز مانع از برگزاری نشست های اصولگرایان نشده اند و به آن ها احترام گذاشته اند.
وی یادآور شد: در سوره طاها از کلام الله مجید نیز مساله تحمل مخالف و سعه صدر در برابر صدای مخالف مطرح شده و به صراحت به دوستان اصولگرای خود می گویم که از نیروهای ارزشی انتظار است که اجازه ندهند سلامت و نظم سخنرانی اصلاح طلبان خارج از قانون و عرف توسط کسانی که قائل به اصول و مبنای تحمل مخالف نیستند برهم بخورد.
شایان فر فعال سیاسی اصولگرا در پاسخ اظهارات امینی گفت: سپردن حفاظت نشست ها برعهده جناح رقیب نیست و ماموران انتظامی باید آن را حفظ کنند، برداشت اصولگرایان از اصلاح طلبی با جریان اصلاح طلب متفاوت است چرا که به استناد روایات قرآنی اصلاح طلب کسی است که فساد نکند.
امینی در پاسخ اقای شایان فر گفت: این آیه اشاره به منافقان است حال آنکه اصلاح طلبان از نیروهای خودی و فرزندان انقلاب اسلامی هستند.
آقای شایان فر افزود: دولت موسوم به اصلاحات کوشش کرد که تعریفی از اصلاحات ارائه دهد اما این مساله کامل نشد و بعدها در سال 88 شیمون پرز می گوید اصلاحات امید ماست و سئوال ما این است که چرا اسرائیل باید به یک جریان در درون نظام طمع داشته باشد.
وی ادامه داد: موارد زیادی از سخنرانی های اصلاح طلبان هست که در جای جای کشور مبانی اصلی انقلاب و دین را زیر سئوال برده اند مانند مساله شهادت امام حسین (ع) ، ولایت و بسیاری مسایل دیگر و من می پرسم که اگر کسی مبانی دینی و اصول را نشانه گرفت باید به او اجازه طرح افکار مسموم داده شود؟
وی خاطرنشان کرد: اگر نشست ها بر اساس قانون اساسی و اصول پایه دینی باشد کسی مزاحم نمی شود، بر اساس قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان منکر، هر کسی در جامعه حق دارد در صورت مشاهده عدول از شرع و قانون امر به معروف و نهی از منکر کند و اگر نشستی مخل مبانی دین و ارزش ها باشد طبق قانون این حق وجود دارد که جلوی آن گرفته شود.
دبیر حزب کارگزاران سازندگی استان مرکزی گفت: نقد من به دوستان اصولگرا این است که چرا دفاع تمام قد از آقای احمدی نژاد می کنند، دولتی که در مدت هشت سال سکته کامل به ایران داد و اصولگرایانی که او را سرکار آورده بودند سکوت کردند.
لعل بار افزود: در نقد دوستان اصلاح طلب نیز بر این مهم تاکید دارم که باید نقد درون گروهی را جدی بگیرند.
وی گفت: چرا توهین به بزرگان انقلاب نظیر اقای هاشمی رفسنجانی می شود ؟ ما مسلمان و بچه شیعه هستیم نباید تفسیر از اسلام به نفع جریان یا شخص کنیم نباید مخالف خود را کافر بنامیم و آن را منتسب به قران کنیم.
دبیر حزب کارگزاران سازندگی خاطرنشان کرد: در اردوگاه اصلاح طلبی نقد درون گروهی توسط اقای تاجیک برجسته سازی شد و جوانان اصلاح طلب این مهم را در دستور کار قرار داده اند چرا که معتقد به چرخش در ساختار قدرت و بازشدن تجارب هستند.
لعل بار افزود: شاکله احزاب از متخصصان، کارشناسان و فرهیختگان سیاسی است و نقد باید از درون احزاب اشاعه یابد و شیوه های صحیح آن منتشر شود.
وی یادآور شد: احزاب شخص محور به هیچ دردی نمی خورند، احزاب باید حزب محور و جریان ساز باشند و به بالندی و رشد اندیشه ها کمک کنند.
این فعال اصلاح طلب معتقد است: باید به نسل جوان فرصت بروز و سخن داد زیرا جوانان تاوان بیکاری و افسردگی را می پردازند که افراد در قدرت مسئول آن هستند و خودخواهی و منفعت طلبی باید از لایه های قدرت زدوده شود.
شایان فر فعال سیاسی اصولگرا در استان مرکزی بیان کرد: در حال حاضر دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب هر دو به این نتیجه رسیده اند که باید نقد از درون را انجام دهند.
دبیر جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی استان مرکزی نیز گفت: موضوع برهم خوردن نشست های اصلاح طلبان ربطی به جناح مخالف ندارد ما همه فرزندان یک آب و خاک هستیم و با هم مشکلی نداریم.
براتی افزود: اصلاح طلبان متعهد مورد احترام جامعه هستند ولی گاهی موارد در پشت پرده جریان، فکری است که اعتقادات را زیر سئوال می برد و مبانی را که این همه خون برای آن ریخته شده نادیده می گیرد.
وی توضیح داد: من با رادیکالیسم به شدت مخالف هستم چون نگاه صفر تا صدی است و حامی میانه روی هستم، ولی کسانی که با برچسب اصلاحات توهین به مراجع می کنند و یا سعی در زیرسئوال بردن ولایت دارند، باید تمیز داده شوند.
وی یادآور شد: از نگاه من فرقی نمی کند راست یا چپ سرکار باشد و یا از دو جریان چه کرسی هایی در قدرت اشغال شود مهم تکیه بر توانمندی و سلامت افراد است.
براتی خاطرنشان کرد: از هر دو جریان سیاسی موجود هر کدام مدعی است که اگر در راس قدرت باشد بهتر عمل می کند و اگر به این برسیم که نظر مخالف را بشنویم و تحمل کنیم، می توانیم از خلال این نقدها به توسعه و سازندگی برسیم.
وی گفت: باید پیشینه و پسینه نقد تعریف شود همه دولت ها هم نقطه قوت دارند و هم نقاط ضعف و مهم این است که دو جریان فکری باید به دور از حب و بغعض و بر جاده انصاف نقد کنند.
رییس ائتلاف اصولگرایان نیز ادامه داد: هنر انسان منصف این است که نقاط قوت هر دولت یا مسئولی را به خوبی بیان کند به طوریکه اعتماد و نشاط جامعه را بیفزاید و نقاط ضعف را هم در راستای دستورات اسلامی و در حلقه کارشناسان پی بگیرد تا تنها گفتن ضعف مطرح نباشد بلکه مشکلات رفع شود.
علیپور افزود: نباید از افراد بت بسازیم، دولت ها همه سرمایه کشور هستند تخریب دولت ها تخریب نظام است باید با ادب و منطق؛ نقد از دولت ها انجام شود.
وی گفت: در حاکمیت جمهوری اسلامی همه باید زیر پرچم قانون بایستیم اگر قانون ملاک باشد نقاط مثبت، اشتراک و دوستی ها قوی تر می شود ، قرار نیست با شعار آزادی هنجارشکنی کنیم چرا که آزادی حدود شرعی و قانونی خود را دارد.
وی اظهار کرد: جناح اصولگرا در اراک هرگز قصد کارهای فرا قانونی مثل اجازه ندادن به جناح رقیب برای مکان سخنرانی را ندارد و ای کاش در این زمینه ها در نشست کارشناسی دیگری به تفضیل بحث شود.
رییس شورای اصلاحات استان مرکزی نیز گفت: فلسفه کار حزبی به دست آوردن قدرت است که در این راستا آموزش، کادرسازی و ورزیدگی فکری را دنبال می کند و احزاب می کوشند با به دست گرفتن کرسی های دولت و پارلمان های رسمی فضایی داشته باشند تا ایده ها و برنامه هایشان را در جامعه بسط دهند.
امینی افزود: در همه جای دنیا جایگاه احزاب شناخته شده و حریم ها و روابط تعریف شده است و رقابت ها بر سایه اخلاق دور می زند برای همین است که نظارت نهادهای مدنی بر مبنای نقد منصفانه به معنای واقعی است و ما نیز باید در این بخش ها به شکل اساسی حرکت کنیم.
وی گفت: متاسفانه در دولت نهم و دهم احزاب کمرنگ دیده شدند و نگذاشتند مسیر رشد احزاب به شایستگی طی شود و ما در عرصه رسانه ملی نیز اجازه طرح مطالب را نداریم بنابراین کانالیزه شدن جریان های خبری مساله طبیعی است مادامی می توان رقابت خبری را که از آن شکوفایی نقد برمی خیزد توسعه داد که رسانه های آزاداندیش و اخلاقمدار در تکثر باشند و به نظر می رسد برای جبران این نقیصه قانون اساسی باید تغییراتی داشته باشد.
رییس شورای اصلاحات استان مرکزی خاطرنشان کرد: بوته نقد تنها بوته آزمایش نیست بلکه در آن ظرفیت ارزشمند تحمل نهفته است ، اینکه چه کسی برنده نقد است جای نگرانی نیست دستاورد ارزشمند در این زمینه رفتارمندی نقد و فرزانگی در پاسخگویی است.
وی عنوان کرد: بسیاری از بدبینی و توهمانی که جناح رقیب در حوزه اندیشه و فرهیختگان منتسب به آن در جریان اصلاحات دارند به دلیل تفسیر به رای، پایین بودن آستانه تحمل و حاکمیت فضای تخریب است، وقتی در نزاع گرد و غبار می نشیند، عمق میدان قابل دید است و می توان بر مبنای موقعیت شناسی عاقلانه عمل کرد. درخصوص تخریب های فعلی نیز شرایط همین گونه است باید با بالا بردن آستانه تحمل شرایط عقلانی و اخلاقی حاکم شود تا در چارچوب قانون ظرفیت نقد شکوفا شود.
امینی توضیح داد: امید است که میزگردهای تخصصی ایرنا در موضوعات مهم و ضرورت های روز استمرار یابد و عادت به بیان مطالب به صورت رودررو و بدون پرده و ممارست برای پاسخگویی بیشتر جا بیفتد.
وی گفت: یکی از آسیب های مهم کنونی جامعه، تخریب سرمایه های نظام است برای مثال آقای هاشمی رفسنجانی برای جمهوری اسلامی سرمایه هستند، چطور به خود اجازه می دهیم ستون ها را با تخریب ناجوانمردانه بزنیم و این مصداق برای سایر رهبران و اثرگذاران اصلی کشور صادق است.
شاه حسینی در ادامه این نشست ضمن تشکر از مشارکت جویان میزگرد تحمل مخالف گفت: ایرنا به دنبال توسعه برنامه های خبری با حضور مردم و کارشناسان است و اصرار دارد که پایگاه مردمی و وزن نهادهای مردمی در اخبار استان رعایت شود و حرف مردم از کانال رسمی و کارشناسی به خوبی منعکس شود.
6013/6012

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بررسی گفتمان نقد منصفانه و تحمل نظر مخالف در میزگرد ایرنا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات