یادگار امام : اسلام امروز درگیر فاجعه ای غیر قابل اغماض است

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا یادگار امام راحل روز چهارشنبه در همایش بین المللی گفتمان اسلام سیاسی امام خمینی و جهان معاصر افزود: عنوان همایش باید به خوبی بررسی شود تا کج تابی درآن وجود نداشته باشد.
وی اظهار داشت: اسلام سیاسی به این معنا نیست که چند نوع اسلام وجود دارد، اسلام سیاسی یعنی جهات سیاسی اسلام و گفتمانی که در جهات سیاسی وجود دارد.
یادگار امام ادامه داد: باید دید در دنیای معاصر از کدام سیاست ورزی و کدام اندیشه سیاسی استفاده می کنیم و امام راحل کدام گفتمان سیاسی را در اندیشه سیاسی و دینی بارور کرده است.
وی اضافه کرد: اکنون شاهد تلخ ترین درگیری ها در جهان اسلام هستیم، بی تردید آیندگان تاریخ این مقطع از جهان اسلام را جزو ادوار درد آور و دردناک جهان اسلام نقل خواهند کرد.
به گفته یادگار امام جهان اسلام چنین فراز و فرودهایی را بسیار شاهد بوده است، حتی در دوره های نخستین مانند سال 40 جنگ و جدل های فراوانی وجود داشته و مردم دوره های تعالی و سقوط را نیز شاهد بودند.
حجت الاسلام سید حسن خمینی یادآور شد پس از حمله مغول ها جهان اسلام تا قرن ها نتوانست کمر راست کند، ‌این قوم پایه های تمدن اسلام را در ایران، بین النهرین، مرو و سمرقند از بین برد و هیچ ردپایی از تمدن را باقی نگذاشت اما نظیر آنچه را امروز در جهان اسلام شاهد هستیم در هیچ دوره ای سراغ نداریم.
وی توضیح داد: در دوره هستیم که بوسیله سلاح های کشتار جمعی امکان قتل و عام های شدید وجود دارد و هسته اصلی مرکز اسلام درگیر یک فاجعه است که قابل اغماض نیست.
یادگار امام با اشاره به درگیری های سوریه، یمن، بحرین و لبنان خاطرنشان کرد: این جا نیاز به نوعی گفتمان سیاسی هستیم که برآمده از اندیشه و تمدن دینی است گفتمانی که در آن از جنگ و نزاع خبری نیست، روزی جامعه اسلامی همه عظمتش نابودی اسرائیل بود اما اکنون دیگر سخنی از نزاع رژیم صهیونیستی با جامعه اسلامی نیست.
یادگار امام تصریح کرد: اکنون کشتاری مطرح است که مردم نسبت به هم دارند بنابراین نیازمند گفتمانی هستیم که مورد اتفاق همه اندیشمندان جهان اسلام است گفتمانی که می تواند جامعه اسلامی را به آرامش و وحدت درونی برساند.
به گفته سید حسن خمینی گفتمان سیاسی انقلاب اسلامی این امکان را دارد که به عنوان گفتمان غالب و اندیشه جایگزین و ناجی از طرف مردم در جهان اسلام پذیرفته شود.
نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی یکی از ارکان این گفتمان را بازگشت به معنویت دینی و اسلام برشمرد که دین و معنویت در آن پایه های تمدن بشری را معرفی می کند.
یادگار امام گفت: وقتی توجه به رای مردم را ملاک قرار دهیم و بپذیریم کشورهای اسلامی مطابق با آنچه اکثریت می گویند حاکمیت خود را تعریف می کنند آن وقت هر فردی که سلاح در اختیار دارد احساس مسوولیت نمی کند که قیام کند.
وی توضیح داد: اگر مردم سالاری دینی جوهره دینی جوامع باشد آن وقت امکان رقابت سالم درون خانواده جامعه اسلامی وجود خواهد داشت.
نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی خشونت بی منطق امروز در جهان را فاجعه خواند و افزود: بعضا این خشونت ها را در فیلم های هالیوودی شاهدیم، خشونت هایی نظیر سربریدن و سوزاندن انسان ها در قفس اما به اندازه ای این خشونت ها تکرار شده که ساده از کنار آن عبور می کنیم.
وی یادآور شد: این که نپذیریم مردم سالاری دینی در جامعه باشد نتیجه ای جز آنچه امروز شاهدیم ندارد.
وی با بیان این که نفی تحجر، روح سیاسی اسلام را غالب می کند ادامه داد: نفی تحجر یکی از پایه های تفکر امام راحل است که کمتر به آن پرداخته شده. موضوعاتی در خصوص موسیقی، شطرنج، حضور زنان در عرصه اجتماعی و تحصیل و ورزش بانوان در زمان خود بسیار موج شکن بود، انقلاب اسلامی نه خود و نه رهبرانش متحجر نبودند.

** نفی افراط در گفتمان انقلاب اسلامی
سید حسن خمینی گفت: انقلاب اسلامی و رفتار امام (ره) در هیچ دوره ای ترور را تجویز نکرد. بارها از امام خواسته شد اجازه ترور برخی سردمداران شاه را صادر کند اما ایشان این کار را انجام نداد و جز حرکتی که با توده مردم بود انقلاب را به رسمیت نشناخت.
یادگار امام اضافه کرد: تا کنون بمب گذاری کور توسط انقلابیون ایران شکل نگرفته، صدور انقلاب صدور فکر بود نه صدور بمب، برخی کشورها از انقلاب اسلامی به عنوان انقلاب نوار کاست تعبیر می کنند زیرا با بیان و سخن امام توسط کاست ها و نوار مردم وارد خیابان شدند نه قیام مسلحانه، این چه دردی است که به آن دچار شده ایم.
سید حسن خمینی تاکید کرد: امروز نیازمند بازتعریف و بازشناسی گفتمان سیاسی هستیم گفتمانی که نباید مختص به جغرافیای سیاسی ما باشد، برای جامعه اسلامی گفتمانی وسیع تر از گفتمان شیعه نیاز داریم بنابراین باید برای این جامعه گفتمانی سیاسی ارائه دهیم.
به گفته وی هدف این گفتمان باید تعالی جامعه باشد و هر گفتمانی که باعث سقوط اخلاقی در جامعه شود دینی نیست.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، در این مراسم که هم اکنون در سالن همایش های کتابخانه ملی در حال برگزاری است با حضور یادگار امام (ره)، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت ها، رئیس دانشگاه آزاد از پنج جلد کتاب با موضوع گفتمان اسلام سیاسی امام خمینی (ره) و جهان معاصر رونمایی شد.
همچنین پیام آیت الله جوادی آملی به این همایش به صورت کلیپ پخش شد.
طیبی رئیس جهاد دانشگاهی، محسن هاشمی، میرزاده رئیس دانشگاه آزاد، یونسی دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقلیت ها، نمایندگان اقلیت های دینی در مجلس شورای اسلامی و حجت الاسلام دعایی از جمله مهمانان این همایش هستند.
فراهنگ ** 1880 ** 9314 ** 9132 1568

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «یادگار امام : اسلام امروز درگیر فاجعه ای غیر قابل اغماض است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات