عطر خوش سمنو، شیرینی بخش چهار فصل همدان

سمنو که در تاریخ سفره هفت‌سین به‌ عنوان نماد برکت و فراوانی شناخته شده است خواص بسیاری دارد و با داشتن کلسیم و پتاسیم برای سالمندان، فسفر برای رشد مغزی کودکان و آهن، اسید فولیک و ویتامین‌های گروه ب برای رفع خستگی افراد بسیار مفید است.
سمنو داروی طول عمر و آرامش اعصاب بوده و بسیار مغذی و انرژی‌زا است و به ویژه برای ورزشکاران و مادران شیرده و زنان باردار بسیار مفید است.
در سال‌های اخیر مردم همدان به ارزش غذایی و فواید بسیار سمنو برای سلامتی بیشتر پی برده‌اند و این باعث شده در تمامی فصول سال ، سمنو در سبد غذایی دوستدارانش جایگاه ویژه ای داشته باشد.
مراحل تهیه این ماده خوراکی شیرین و خوشمزه که از پخت شیره گندم به همراه آرد به دست می‌آید صبر و حوصله و تبحر خاصی می خواهد که بانوان همدانی به خوبی آن را فرا گرفته و از دیرباز در پخت سمنو حرف ها برای گفتن داشته اند.
یکی از این بانوان متبحر در پخت سمنو در همدان به ایرنا گفت: در گذشته گندم‌ جوانه زده را در‌ هاون ‌های چوبی می‌کوبیدند و در آب خیس می‌کردند، بعد از آبکش‌کردن به آن آرد اضافه می‌کردند و بعد از ریختن در دیگ‌های بزرگ آن را داخل تنور می‌گذاشتند و آنقدر ماده تولید شده را هم می‌زدند تا به رنگ قهوه‌ای روشن درآید.
مریم اکبری که سالیان سال است تنها برای مصرف خانواده اش سمنو می پزد اضافه کرد: این روزها تهیه سمنو آسان‌تر شده است و خانم‌ها به جای کوبیدن جوانه‌ها در‌ هاون آنها را چرخ می‌کنند و به جای تنور، سمنو را روی اجاق‌های بزرگ می‌پزند.
وی ادامه داد: در گذشته بانوان همدانی، سمنو را به صورت دسته جمعی و در کوچه ها می پختند اما امروزه پخت سمنو به خانه‌ها کشیده شده و انفرادی انجام می‌شود.
اما روزگاری است که پخت سمنو به راهی برای کسب درآمد اقتصادی مردم بویژه بانوان همدانی تبدیل شده است و این روزها بازار داغ سمنو در همدان فضای کسب و کار خوبی پیدا کرده و گواه آن تعدد ماشین هایی است که در بلوار بعثت شهر همدان قدم به قدم با یک دیگ سمنو توقف کرده و آن را به مشتریان می‌فروشند.
در این میان یکی از بانوان سخت کوش همدانی، همت به خرج داده و با کمک و راهنمایی متولیان امر برای نخستین بار در کشور موفق به دریافت پروانه کسب تولید سمنو برای واحد صنفی خود شده است.
فریده جعفری بانوی 47 ساله ای است که نخستین پروانه کسب سمنو را در کشور کسب کرد.
او که 12 سال است به پخت سمنو مشغول است به خبرنگار ایرنا گفت: مادربزرگ من و بسیاری از اقوام نزدیکم از سالیان قبل به پخت سمنو اشتغال داشته اند و من از کودکی با این کار آشنایی دارم و بهره گیری از تجربه آن ها کمک کرد تا بتوانم سمنوپز ماهری شوم.
وی انگیزه خود برای اقدام به دریافت پروانه کسب تولید سمنو را اینگونه ذکر کرد: من همیشه دوست داشتم سمنوی بهداشتی و سالم به مردم بفروشم و می دانستم اگر مشتریانم از سلامت محصولاتم مطمئن باشند مشتری دایمی من خواهند بود لذا سه سال پیش به مرکز بهداشت استان مراجعه و از آنها کارت سلامت درخواست کردم و آن موقع بود که متوجه شدم دریافت کارت سلامت نیاز به پروانه کسب دارد.
این کدبانوی همدانی ادامه داد: برای دریافت پروانه کسب به اداره اصناف مراجعه کردم و بعد از گذشت چندین ماه با تلاش های اتحادیه قنادان همدان موفق به دریافت نخستین پروانه کسب تولید سمنو در کشور شدم.
این بانوی تولید کننده سمنو که از کسب و کارش بسیار رضایت دارد اضافه کرد: در همه فصل های سال سمنوی تازه می پزم و از آنجا که کارت سلامت و جواز کسب دارم تمامی مشتریانم با اطمینان از سلامت محصولات با خیال راحت از من خرید می کنند و تاکنون همگی از کیفیت سمنوی عرضه شده در مغازه من رضایت کامل داشته اند.
رییس اتحادیه قنادان همدان هم اعطای پروانه کسب به رسته تولیدکنندگان سمنو را موفقیتی برای همدان دانست و گفت: تاکنون در هیچ یک از استان های کشور پروانه کسب برای رسته تولیدکنندگان سمنو صادر نشده است و همدان در این زمینه پیشتاز است.
محمد ارغوان افزود: 2 سال پیش با پیگیری های انجام شده در اتحادیه قنادان همدان، یکی از بانوان همدانی توانست نخستین پروانه کسب تولید سمنو را در کشور دریافت کند و از آن زمان تاکنون دو مورد پروانه کسب تولید سمنو در استان صادر شده و صدور سومین پروانه کسب در این رسته نیز در حال انجام است.
وی با بیان اینکه برای هر رسته ای از اصناف به شرط دارا بودن شاخص های مشخص شده می توان پروانه کسب صادر کرد افزود: ایجاد رسته سمنوپزان در اصناف همدان برای ساماندهی این قشر در استان انجام شد و کسانی که بدون پروانه کسب در رسته سمنو در همدان فعالیت دارند می توانند برای گرفتن پروانه به اتحادیه قنادان مراجعه کنند.
ارغوان ادامه داد: ساماندهی این افراد در راستای نظارت صنفی و بهداشتی بر تولیدکنندگان این محصول انجام می شود و اگر تولیدکنندگان سمنو پروانه کسب داشته باشند می توان بازرسی صنفی و نظارت بهداشتی بهتر و کیفی‌تری بر روی تولیدات آنها انجام داد.
وی توضیح داد: بیشتر تولیدکنندگان سمنو در شهر همدان قدیمی بوده و سالیان سال است در منازل خود اقدام به تولید سمنو می کنند به طوری که در انتهای خیابان هنرستان محله ای در قدیم به نام محله سمنو پزان وجود داشت که هنوز هم بسیاری از آنها فعال هستند که به همه این تولید کنندگان توصیه می شود برای دریافت پروانه کسب اقدام کنند.
وی به شهروندان و بویژه گردشگران توصیه کرد: برای خرید سمنو به مراکز دارای پروانه کسب مراجعه کنند و از خرید سمنو از مراکز سیار خودداری کنند چرا که هیچ گونه نظارتی بر تولیدات این مراکز وجود نداشته و احتمال مسمومیت وجود دارد.
مدیرگروه بهداشت محیط مرکز بهداشت استان همدان نیز به ایرنا گفت: عرضه کنندگان سیار سمنو در همدان به شکل خانگی به تولید سمنو می پردازند و تحت پوشش هیچ اتحادیه ای نیستند.
حسین علی نوروزی افزود: محل کار این افراد یک محل صنفی نیست که ماموران ما بتوانند مراجعه کنند و نظارت بر روی عملکرد این افراد نسبت به واحدهای صنفی شناسنامه دار بسیار کم است.
وی ادامه داد: با این حال ماموران بهداشت محیط ، آموزش و راهنمایی های لازم را به عرضه کنندگان سیار سمنو ارایه می دهند و توصیه ها و مسایل بهداشتی را به آنها گوشزد می کنند.
نوروزی ادامه داد: گاهی از اوقات سمنوهایی که در وانت بارها و به صورت سیار در کنار خیابان عرضه می شود توسط ماموران بهداشت محیط ضبط و معدوم می شود اما از آنجا که سمنو ماده غذایی اولیه حساسی ندارد و عمده سمنوهای تولیدی در همان روزی که تولید می شوند به فروش می رسند تعداد این معدوم سازی ها بسیار اندک است.
وی اضافه کرد: فروش سیار سمنو از نظر متولیان بهداشت محیط استان یک اقدام غیر بهداشتی است چرا که تولیدکنندگان این محصول فاقد کارت سلامت و محل های تولید سمنو فاقد شناسنامه بهداشتی است.
وی با بیان اینکه نظارت های ماموران بهداشت محیط بر عملکرد واحدهای پروانه دار تولید سمنو بسیار منظم انجام می شود توصیه کرد: تمامی تولیدکنندگان سمنو برای دریافت پروانه کسب اقدام کنند تا نظارت ها به عنوان یک واحد صنفی بر تولیدات آنها انجام شود و مشتریان با اطمینان خاطر بتوانند از این افراد خرید کنند.
1181/6993

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عطر خوش سمنو، شیرینی بخش چهار فصل همدان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات