انتقاد از اظهارات اردوغان علیه تنظیم خانواده و کنترل موالید


اظهارات رئیس جمهور ترکیه علیه استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری توسط خانواده‌های مسلمان انتقاد شدید گروه‌های حقوق بشری محلی و انجمن‌های بهداشت و سلامت را برانگیخت که نسبت به تاثیرات "منفی" نادیده گرفتن برنامه‌های مربوط به کنترل جمعیت و تنظیم خانواده ابراز نگرانی کردند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، جامعه زنان و زایمان ترکیه در بیانیه‌ای گفت: طبیعی‌ترین حق زنان در ترکیه که یک کشور دموکراتیک است حقوق مربوط به زاد و ولد است. این حقوق به زن اختیار می‌دهد تا بتواند درباره زمانی که می‌خواهد بچه‌دار شود و تعداد بچه‌هایش تصمیم بگیرد. متاسفانه پس از اظهارات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه علیه استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری در کشورهای مسلمان مجبور به صدور این بیانیه شدیم.
اردوغان در جریان سخنرانی در یک بنیاد آموزشی در شهر استانبول گفت: صریحا تاکید می‌کنم که ما باید اولاد و تبار خود را چند برابر کنیم. هیچ خانواده‌ مسلمانی نباید در برنامه‌های مربوط به تنظیم خانواده و کنترل جمعیت مشارکت کند. ما باید از هر آنچه خدایمان و پیامبر عزیزمان گفته پیروی کنیم.
جامعه زنان و زایمان ترکیه از این اظهارات به عنوان "نقض حقوق زنان" انتقاد کرده و گفت: نباید برنامه‌های پیشگیری از بارداری و تنظیم خانواده کنار گذاشته شوند. حاملگی‌های ناخواسته منجر به سقط‌های ناخواسته می‌شوند.
در ادامه این بیانیه آمده است: هنگامی که روش‌های پیشگیری از بارداری وجود نداشته باشد، حاملگی‌های ناخواسته افزایش خواهد یافت و باعث افزایش سقط جنین می‌شود. اگر سقط جنین غیر قانونی شود، میزان مرگ و میر مادران افزایش خواهد یافت چرا که مردم از روش‌های غیرقانونی وغیر مجاز استفاده خواهند کرد.
سما کندیرچی، رئیس اتحادیه زنان ترکیه نیز ضمن انتقاد از اظهارات اردوغان تاکید کرد: قانون اساسی تنظیم خانواده را جزو وظایف دولت اعلام کرده است؛ ماده 41 قانون اساسی ترکیه آموزش و اجرای تنظیم خانواده را به عنوان یک وظیفه مطرح کرده است. هیچ کس بر روی کره زمین نمی‌تواند خانواده‌ها را برای داشتن فرزندان بیشتر تحت فشار بگذارد.
وی همچنین از اینکه اردوغان به اسلام به عنوان معیاری برای این مساله اشاره کرد، انتقاد کرده و گفت: تنها خانواده‌ها می‌توانند تصمیم بگیرند که از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کنند یا خیر. هیچ راهی وجود ندارد که این مساله را براساس یک جنبه مذهبی تایید کنیم.
انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انتقاد از اظهارات اردوغان علیه تنظیم خانواده و کنترل موالید» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات