علی لاریجانی از این پس باید تاوان کارهای مطهری را بدهد/ شعارهای پرطمطراق مدیریت حوزه علمیه تو خالی است!

فعالان اصلاح طلب و اصولگرا در کانال‌های تلگرام خود به تحلیل و بررسی مسائل روز می‌پردازند. برخی از این تحلیل‌ها در ادامه خواهد آمد. علی لاریجانی از این پس باید تاوان کارهای مطهری را بدهد/ شعارهای پرطمطراق مدیریت حوزه علمیه تو خالی است!سرویس سیاسی فردا: فعالان اصلاح طلب و اصولگرا در کانال های تلگرام خود به تحلیل و بررسی برخی مسائل روز می پردازند. گزیده ای از این تحلیل ها را در ادامه می خوانید.

تحلیلی بر نتیجه تحقیق صدا وسیما درباره جایگاه روحانیون در مجلس دهم
حجت الاسلام علی جعفری نوشته است: نتایج تحقیق پیوست نشان می دهد که از قریب به 290 نماینده مجلس فقط 7 نفر تحصیلات حوزوی دارند و از این 7 نفر فقط 3 نفر گفته اند که معلومات حوزویشان در سطح خارج فقه و اصول است.از این سه نفر هم هیچکدام از فضلای شناخته شده حوزوی یا صاحبشان کرسی تدریس سطوح عالی حوزه محسوب نمی شوند. به عبارت صریحتر در مجلس یازدهم که مثل هر مجلس جمهوری اسلامی باید عصاره فضائل ملت باشد حتی یک مجتهد متجزی وجود ندارد چه برسد به مجتهد مطلق؛ در این شرایط یا مجتهدان از عصارگان فضائل ملت محسوب نمی شوند یا مجلس دیگر عصاره فضائل ملت نیست یا مجتهدان عصاره فضائل حوزه علمیه محسوب می شوند تا عصاره فضائل ملت! 
1. این ترکیب روحانی برای مجلس قانونگذار و ناظر در راس امور که اتفاقا بیش از قوه مجریه با  تخصص و مشی مجتهدانه سنخیت دارد نشان می دهد که نخبگان روحانی و حوزوی بر عکس طلاب جوان به تدریج دچار نوعی سیاست گریزی شده اند. سیاست گریزی از دو سو؛ یک سوی آن در اهمیت ندادن به سازوکارهای رسمی و روندهای کلان اداره کشور متجلی است؛ چنانچه هیچ مجتهد مطلق و تقریبا هیچ مجتهد متجزی وارد عرصه کاندیداتوری مجلس نشده است. سویه دیگر سیاست گریزی نخبگان حوزوی در افول کارکردهای اجتماعی و میدان داری آنها در عرصه عمومی متجلی است به نحوی که جریانهای سیاسی اعم از جریانات همگرا و واگرای با انقلاب انگیزه چندانی برای رای آوری و ورود مجتهدین و نخبگان حوزوی به مجلس نشان نمی دهند. کمتر نخبه سیاسی یا اجتماعی را می توان یافت که در موعد انتخابات و لیست نویسی انتخاباتی به نظرش برسد که از ظرفیت‌های اجتماعی مجتهدان برای قرارگرفتن در لیست و تکمیل کردن آن بهره برداری کند. در نظر اغلب نخبگان سیاسی امروز ایران حضور مجتهدان و علمی بلاد در لیستها بیشتر رای سوز است تا رای ساز. این نخبگان سیاسی اگر رودربایستیها را کنار بگذارند حتی بی تمایل نیستند تا از پدرخواندگی سیاسی روحانیون بزرگ در هدایت جریانهای سیاسی در انتخابات ها هم رها شوند.    2. این ترکیب روحانی نشان می دهد که علی رغم همه شعارهای پرطمطراق مدیریتهای عالی حوزوی در ادوار مختلف در مورد کادر سازی برای نظام تقریبا هیچ برنامه و انگیزه ای این خصوص وجود نداشته و نظام حوزوی حداکثر در حال تربیت روحانی حامی نظام بوده تا روحانی کارشناس نظام.
3. این ترکیب نشان می دهد که خود رویشها و تک رویشهای درون روحانیت که فارغ از ساختار آموزشی و سیستم رسمی تربیت حوزه علمیه بعضا در برخی حوزه ها مثل هنر و رسانه خودنمایی می کند نیز در مساله رویشهای سیاسی حوزه یا اتفاق نمی افتد و یا به ندرت اتفاق می افتد. به عبارت دیگر نخبگان حوزوی به نسبت نخبگان دانشگاهی یا نخبگان اصناف دیگر غالبا افرادی بی میل تر به سیاست هستند و بازار میل به هنر و رسانه و حتی فعالیتهای اقتصادی و نیز اجرایی و دولتی مذهبی به نسبت فعالیتهای سیاسی به معنای خاص آن در میان نخبگان حوزوی پررونق تر است.
4. این ترکیب شاید نشان می دهد که برآیند سیاست ورزی روحانیون دخیل در سیاست در فضای عمومی ایرانیان در دو دهه گذشته مثبت ارزیابی نشده است. به نظر می رسد تجربه زیسته ایرانیان از آخوندهای سیاسی دهه های 70 تا 90 ایران چندان شیرین و خاطره برانگیز نبوده است. در حافظه ایشان خاطرات مثبت و برانگیزاننده از "آخوندهای سیاسی" بسیار کمتر از "آخوندهای غیرسیاسی" بوده است.
5. این ترکیب نشان می دهد که نخبگان سیاسی حوزوی که از دهه 60 وارد عرصه سیاست در ایران شده اند برنامه یا انگیزه ای برای تربیت یا تقویت جایگزین های جوانتر نداشته اند.
6. این ترکیب نشان می دهد که در این وانفسای سیاست گریزی اغلب نخبگان حوزوی دور از سیاست و سیاست زدگی اغلب روحانیون معمولی وارد شده به میدان سیاست، ظاهرا این رهبری انقلاب است که با سیاست ورزی طراز خود یک تنه به مایه قوام و آبروی استعاره "آخوند سیاسی" تبدیل شده است. شاید اگر او اندوخته ها و مهارتها و بینش آخوندی خود را وارد میدان سیاست ایران و انقلاب نمی کرد برند آخوند سیاسی حداکثر تا اوایل دهه 90 جمهوری اسلامی دوام می آورد.


مصائب علی مطهری برای علی لاریجانیمهدی محمدی در کانال تلگرام خود نوشت:  ورود علي مطهري به هيئت رييسه بيش از هر كس به ضرر علي لاريجاني تمام خواهد شد چرا كه دائما بايد بر سر مواضع وي با نهادهاي مختلف درگير بوده و جاه طلبي هايش به عنوان نايب رييس را كنترل كند. بنابراين، اگر برخي افراد با هدف ظاهري حمايت از علي لاريجاني براي مطهري لابي كرده باشند، در واقع به لاريجاني ضربه اي كاري زده اند.

پاسداشت شهر سفالی از سوی عضو تیم مذاکره کننده هسته ایبعیدی نژاد معاون وزیر خارجه نوشته است: در جريان سفر امروز به همدان جهت ديدار و گفتگو با دانشجويان عزيز دانشگاه بوعلي سينا در خصوص اجراي برجام، فرصتي دست داد كه بازديدي هم از شهر "لالجين" در نزديكي شهر همدان داشته باشيم. اين شهر را بحق بايد شهر سفال ايران ناميد. بيش از هشتاد و پنج درصد فعاليتهاي اقتصادي و اشتغال شهر به سفالگري اختصاص دارد. به لطف همين هنر و صنعت، نه تنهابيكاري در اين شهر 17000 نفري صفر است بلكه از شهرهاي مجاور نيز براي كار به اين شهر مي آيند. هنرمندان و كار آفرينان اين شهر موفق شده اند با تحول در ميراث سفال بجا مانده از پدران خود و با بهره گيري از خلاقيتهاي هنري،  سفالهايي توليد كنند كه ميتواند جاذبه زيادي را در داخل و خارج از ايران ايجاد كند و نمونه اي زيبا از هنر ايراني باشد. با آنكه توليد كنندگان سفال شهر سال گذشته فقط چيزي حدود بيست ميليون دلار صادرات سفال به خارج از كشور داشته اند، اما ظرفيت توليد سفال در اين شهر خيلي بيش از اين مقدار است و با برنامه ريزي ميتوان هنر سفال در لالجين را به يك برند جهاني تبديل نمود.همدان خود قطب تاريخ و تمدن ايران است و بقاياي شهر هگمتانه شاهدي بر تاريخ كهن ايران است كه بر تارك اين شهر ميدرخشد. علاوه بر فعاليتهاي جاري صنعتي و اقتصادي در استان همدان كه ميتواند توسعه يابد، شهر همدان بخصوص ميتواند خود يكي از قطبهاي اصلي گردشگري ايران باشد. توصيه مي كنم با ديدار از اين شهر و  بازديد از غار عليصدر، تپه عباس آباد شهر همدان، بقاياي هگمتانه، آرامگاه ابن سينا، بابا طاهر و البته شهر لالجين در ايام تعطيلات تابستان، ايام خاطره انگيزي را براي خود و خانواده رقم بزنيد. 

ان شاء الله خبرهای خوشی از سردار متوسلیان برسدمحسن رضایی نیز در کانال تلگرام خود نوشت: چند روز دیگر سالگرد حمله رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان و اعزام نیروهای ایران به سوریه است .                                                                     تازه خرمشهر آزاد شده بود، که رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان حمله کرد با تصویب شورایعالی دفاع قرار شد یک تیپ از سپاه و یک تیپ از ارتش به سوریه برود. من با توجه به اینکه نیروهای سپاه از سوریه به لبنان می رفتند حاج احمد متوسلیان را انتخاب کردم که با تیپ محمد رسول الله (ص) به لبنان برود. احمد یکی از قوی ترین نیروهای سپاه در آزادسازی خرمشهر بود.وقتی ایشان را برای خداحافظی خدمت رهبر معظم انقلاب بردم، ایشان گفتند انشاءالله به لبنان می روید تا با اسراییلی ها بجنگید.احمد با شنیدن این امر دستش را به سوی آسمان برد و خدا را شکر کرد.احمد پاسداری شجاع و فرمانده ای دلیر بود که آمادگی حضور و ایثار در همه صحنه ها و جبهه ها را داشت .انشاالله به یاری خداوند خبرهای خوشی از این سردار عزیزمان به گوش مردم ایران اسلامی برسد.

نباید دیکتاتوری اکثریت شکل بگیردمحمد علی ابطحی معاون دولت اصلاحات نوشته است: بهترين فرصت همكاري دولت و مجلس براي كمك به مردم و رشد اقتصادي است. آقای لاریجانی دوران مهمی برای ریاست مجلس دارد. اصلاح طلبان و طرفداران دولت همگی رای قابل توجهی به او دادند . وزن قوی فراکسیون امید به رهبری آقای عارف و مطالبات اصلاح طلبی از یک سو و فراکسیون مخالفان دولت، اصلی ترین دوگانه مجلس هست که تعامل با آنها از سوی رئیس، کار سختی برای لاریجانی ایجاد میکند. این مجلس می تواند به دور از مشکلات جناحی به مردم خدمت کند.توصیه میکنم رئیس و فراکسیون قوی امید در این مجلس توجه بیشتری به نظرات مخالفان دولت داشته باشند تا بدون اینکه کارشکنی های سابق برای دولت باشد، نظرات آنها شنیده شود و خدای ناکرده دیکتاتوری اکثریت شکل نگیرد. اين انتخابات نشان داد هيچ گروهي قابل حذف نيست

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «علی لاریجانی از این پس باید تاوان کارهای مطهری را بدهد/ شعارهای پرطمطراق مدیریت حوزه علمیه تو خالی است!» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات