افزایش قیمت روغن‌ نباتی بررسی می‌شود

در شرایطی که قیمت روغن خام وارداتی به عنوان ماده اولیه اصلی تولید روغن نباتی، طی چهار سال اخیر همواره رو به کاهش بوده است، دبیر انجمن روغن نباتی اعلام کرد که درخواست افزایش 10 درصدی قیمت روغن نباتی بعد از ماه رمضان بررسی می‌شود، چرا که هزینه تمام شده این محصول به عوامل دیگری هم بستگی دارد.
به گزارش ایسنا، بیش از 90 درصد روغن خام برای تولید روغن نباتی وارداتی است و طی چهار سال گذشته قیمت روغن خام در بازارهای جهانی مشمول کاهش 32 درصدی شده است اما در بازار داخل نه تنها قیمت روغن نباتی هیچ کاهشی نداشته بلکه با درخواست افزایش قیمت از سوی صنایع همراه شده است که به گفته داریوش محمودی - دبیر انجمن روغن نباتی - بعد از ماه رمضان مورد بررسی قرار می‌گیرد و با توجه به دیگر هزینه‌های تولید روغن نباتی افزایش قیمت این محصول ضروری است.
وی در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: گرچه قیمت روغن خام در بازارهای جهانی طی سال‌های اخیر روند کاهشی داشته است و حدود 70 درصد از هزینه تمام شده روغن نباتی را قیمت روغن خام تشکیل می‌دهد اما هزینه‌های تولید دیگری نیز مانند دستمزد، انرژی، و هزینه‌های سربار به اضافه هزینه‌های حمل و توزیع برای این محصول وجود دارد که بر این اساس تاثیر 30 درصدی روی قیمت تمام شده روغن نباتی می‌گذارد اما طی سه سال گذشته علیرغم افزایش قیمت این عوامل، قیمت روغن نباتی افزایش پیدا نکرده است.
دبیر انجمن روغن نباتی افزود: اگر 30 درصد عوامل تولید را بر اساس نرخ تورم 15 تا 20 درصدی محاسبه کنیم به این نتیجه می‌رسیم که 90 درصد هزینه تولید در این سال‌ها تغییر پیدا کرده در حالی که قیمت نهایی روغن نباتی ثابت مانده است و با این حساب می‌توان گفت که کاهش قیمت‌های جهانی بی اثر می‌شود.
تخفیف قیمت روغن نباتی ارتباطی به کارخانه‌ها ندارد
محمودی اعلام کرد: تخفیف قیمت روغن نباتی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای ارتباطی به کارخانه‌های تولید کننده این محصول ندارد بلکه هر شرکت توزیعی یا فروشگاه زنجیره‌ای ممکن است برای ترغیب مشتری و مصرف کننده تخفیف‌هایی برای یک محصول خاص در نظر بگیرد اما این تخفیف‌ها ارتباط چندانی به کارخانه‌های تولیدی ندارد.
وی تصریح کرد: باید درست و با تحلیل اقتصادی مناسب با این مسئله برخورد کرد تا به این نتیجه رسید که در صورت رقابتی بودن بازار حتی اگر قیمت فروش یک محصولی هم افزایش پیدا کند، در رقابتی سالم ناگزیر قیمت آن محصول تا حد منطقی و مرز حداقل سود کاهش پیدا می‌کند.

[ منبع این خبر سایت تابناک-پربازدیدها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افزایش قیمت روغن‌ نباتی بررسی می‌شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات