دود سیگار در محیط کار موجب کاهش تمرکز و دقت افراد می شود

جمال ناصحی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: وجود فرد سیگاری موجب اختلال در عملکرد تمامی کارمندان و کارگران شده و کمیت و کیفیت و ایمنی کار را زیر سوال می برد.
وی اظهار کرد: مطابق ماده 13 قانون جامع کنترل دخانیات استعمال دخانیات در نهادهای موضوع ماده 18 قانون رسیدگی به تخلفات اداری ممنوع است.
ناصحی افزود: حقوق شهروندان محدود به اماکن عمومی و محیط‌های تفریحی نیست و کار در هوای سالم یکی از حقوق اولیه کارگران و کارمندان و از وظایف اصلی و قانونی کارفرمایان به شمار می رود.
وی بیان کرد: محافظت کارکنان و مراجعان در برابر دود محیطی دخانیات،‌ از بروز عوارض این عامل خطر ساز که زمینه‌ساز بسیاری از بیماری های شغلی است، می‌کاهد.
مدیر گروه بهداشت محیط استان زنجان ادامه داد: از سوی دیگر، در محیط های کاری، مواد شیمیایی بالقوه سمی و مضری در فضا وجود دارد که با ترکیب با دود سیگار و یا حرارت دیدن توسط آتش سیگار، به مواد بسیار خطرناک با اثرات ناشناخته و بسیار مهلک تبدیل می شوند.
وی بابیان اینکه تماس دست آلوده به مواد با دهان، در سیگاری‌ها بیشتر است که موجب انتقال بسیاری از بیماری‌های واگیر (مثل بیماری‌های روده‌ای و آنفلوآنزا) می‌شود. اظهار کرد: ثابت شده است افراد سیگاری به دلیل ضعف سیستم ایمنی و ناتوانی سیستم تنفسی در پاک‌سازی هوای وارد شده به این سیستم و رعایت نکردن بهداشت فردی، بیشتر در معرض بیماری‌ها و در نتیجه غیبت از محل کار هستند.
ناصحی افزود: همچنین سیگاری‌ها با انتقال بیماری های تنفسی و نیز ایجاد آلودگی در محیط کار، موجب بیمار شدن همکاران و نیز کاهش عملکرد آنان در محیط کار می‌شوند که بازتاب های منفی اقتصادی کمترین ضرر آن است.
وی بیان کرد: در صورت نظارت نکردن بر استعمال دخانیات در محیط کار، افراد سیگاری یکی از معضلات مهم اداره ها و کارخانه ها را رقم می‌زنند.
مدیر گروه بهداشت محیط استان زنجان خاطرنشان کرد: این افراد با پایمال کردن حقوق دیگران، به طور ناخواسته همکاران خود را در معرض دود سیگار قرار می دهند که این فرایند را سیگار کشیدن غیر فعال می گویند و می توان گفت در دیگر اماکن و خانه ها نیز شایع است.
بر اساس آمارهای اعلام شده در هر پنج ثانیه یک نفر در دنیا و هر2.5 دقیقه یک نفر در ایران به علت مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند.
6085/7320

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دود سیگار در محیط کار موجب کاهش تمرکز و دقت افراد می شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات