نخستین نشست تخصصی دانشجویی سلولهای بنیادی در بوشهر برگزار شد

به گزارش ایرنا، به نقل از روابط عمومی بنیاد نخبگان بوشهر، نماینده بنیاد نخبگان استان بوشهر درستاد توسعه سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دراین نشست گفت: بیماریهای تحلیل رونده، قلبی عروقی واسکلتی مجال یک زندگی طولانی با کیفیت مناسب را از بشر ربوده است و همواره دانش پزشکی در صدد یافتن راه حلی مناسب برای درمان بیماریهای صعب العلاج و ارتقای کیفیت و کمیت زندگی بشر بوده است.
ماریا ظهیری با بیان اینکه حوزه سلول های بنیادی و طب بازساختی از جمله به روزترین و مهمترین موضوع های مطرح در ارتباط با دانش پزشکی است اظهار کرد: طب بازساختی به مفهوم جایگزینی بافت های از دست رفته بدن با بافتی زنده و دارای عملکرد مناسب است.
وی افزود: استفاده از سلولهای بنیادی خود فرد و یا فرد اهدا کننده به منظور جایگزین کدن سلولهای آسیب دیده، طراحی و استفاده از داربست های زیست سازگار با شرایط داخل بدن به تنهایی و یا همراه با سلول های بنیادی و طراحی های مختلف داخل آزمایشگاهی به منظور ارتقا عملکرد آنها در داخل بدن و جایگزین کردن به جای بافتهای آسیب دیده همگی در سایه توسعه دانش سلولهای بنیادی و طب بازساختی محقق شده است.
ظهیری تهیه مدلهای داخل آزمایشگاهی به منظور ارزیابی و پیش بینی رفتار سلولها و بافت های مختلف در مقابل ترکیبات دارویی و سموم مختلف و تحقیق پیرامون نواقص ژنتیکی و رفع آنها را از دیگر دستاوردهای دانش سلول های بنیادی عنوان کرد.
وی اضافه کرد: امروز با کمک پیشرفتهای پزشکی زیادی که در حوزه سلولهای بنیادی صورت گرفته است، روش هایی برای مقابله با سلول های سرطانی با کمترین آسیب به آنها و بافت های سالم ارائه شده است که باعث تحول در حوزه مبارزه با بیماری های سخت و صعب العلاجی چون سرطان می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهرگفت: دانش سلولهای بنیادی و طب بازساختی، دانشی میان رشته ای و چند رویکردی است و طی آن دانشمندان عرصه های مختلف علوم پایه، علوم زیستی، علوم مهندسی و زیست فناوری همگام با علوم بالینی به منظور دستیابی به فناوری های نوین به منظور شناسایی و درمان بیماریهای مختلف تلاش می کنند.
وی با بیان اینکه ایران جز پیشگامان این عرصه است و مراکز دانشگاهی و پژوهشی متعددی در این زمینه مشغول به فعالیت هستند، گفت:
با توجه به سرعت رشد بالای این شاخه از علم هر گونه غفلت و درنگ باعث ایجاد شکافی عمیق بین دانشمندان بومی از دنیای علم می شود.
ظهیری با اشاره به فعالیتهای صورت گرفته در استان بوشهر در حوزه سلول های بنیادی گفت: با توجه به پتانسیل های علمی استان از جمله حضور محققان فرهیخته، دانشجویان مستعد و اعلام آمادگی و همکاری مراکز علمی و پژوهشی وبهره مندی از پتانسیل های خاص اقلیمی بویژه منابع ارزشمند دریایی که در زمینه طب بازساختی می توان بطور ویژه از آن بهره مند شد، کمیته دانشجویی سلولهای بنیادی و طب بازساختی در استان فعالیت خود را آغاز کرده است.
وی هدف از برگزاری این نشست را معرفی زمینه فعالیت و بهره مندی از نظر همه فرهیختگان واعلام آمادگی به منظور فعالیتهای مشترک، عنوان کرد که با همکاری بنیاد نخبگان استان بوشهر، مرکز تحقیقات زیست فناوری خلیج فارس و مرکز تحقیقات پزشکی هسته ای خلیج فارس در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برگزارشده است.
6047/6043

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نخستین نشست تخصصی دانشجویی سلولهای بنیادی در بوشهر برگزار شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات