عطوان:کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس باردیگر به زیر چتر انگلیس می روند

به گفته عطوان نشست های مشورتی سران شورای همکاری خلیج فارس از زمان شکل گیری این شورا در سال 1998 تا کنون روال عادی داشته است و تنها به انجام دیدار در ریاض و صرف نهار و کنفرانس مطبوعاتی دبیرکل شورای همکاری و وزیر خارجه کشور رئیس اجلاس خلاصه می شد و طی آن عبارت های شناخته شده ای در مورد اتفاق نظر در خصوص مسائل مورد اهتمام مشترک تکرار می شد و پس از آن هواپیماهای حامل پادشاهان و امراء به آشیانه های خود بازمی گشتند.
سردبیر رأی الیوم افزود: اما صحنه این نشست ها طی پنج سال گذشته تغییر یافت و به دلیل تغییر و تحولات گسترده روی داده در صحنه خلیج فارس و شدت گرفتن خطرات پیرامون این منطقه در تمامی سطوح سیاسی ، اقتصادی و نظامی؛ نشست مشورتی دیروز چه بسا مهم ترین آنها بشمار می رود.
وی ادامه داد: دولت های عضو شورای همکاری خلیج فارس هم اکنون دیگر کشورهای حاشیه ای به شمار نمی آیند ونقش آنها در دادن کمک های مالی و نشستن بر صندلی های عقبی نشست های مراکز تصمیم گیری عربی خلاصه نمی شود بلکه آنها همچون یک جناح در صندلی های جلویی می نشینند و به طور مستقیم و یا وکالتی در نبردهای منطقه ای شرکت می کنند که در این میان به عنوان شاهد مثال می توان از عملیات توفان قاطعیت تحت ائتلاف ریاض در یمن و یا سوریه ، عراق و لیبی اشاره کرد. البته در این میان نبرد علیه رژیم صهیونیستی هیچ جایگاهی ندارد.
عطوان اطلاعات درز کرده از این اجلاس و دستور کار آن را به استثنای تشکیل نشست سالانه سران انگلیس بااعضای شورای همکاری را بسیار اندک دانسته و خاطرنشان کرد: اجلاس در بیانیه خود به طور مستقیم و یا غیرمستقیم به هیچیک از تصمیمات اتخاذ شده در مورد پرونده های داغ منطقه ای همانند سوریه ، عراق ولیبی هیچ اشاره ای نداشته است.
این تحلیل گر وکارشناس سرشناس جهان عرب چالش های فراروی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را شش چالش دانست که به گفته وی بر این اجلاس سایه افکنده و در روزها و ماه های آینده باعث ایجاد شکاف خواهند شد وانها عبارتند از:
اول : بحران حج امسال به دلیل تحریم شکل گرفته از سوی ایران که در نتیجه فروپاشی مذاکرات میان تهران و ریاض در خصوص ترتیبات اتخاذ شده در مورد حج 75 هزار حاجی ایرانی پدیدار شد. عربستان از کشورهای عضو شورای همکاری می خواهد تا در این رابطه از او حمایت کنند.
دوم : عملیات توفان قاطعیت پس از گذشت یک سال و سه ماه همچنان در جا می زند و هیچگونه پیشرفت قابل توجهی نداشته است بلکه نتایج کاملا معکوس به همراه داشته است. عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن همچنان در ریاض مقیم است و جنبش انصارالله و علی عبدالله صالح به همسایگان شایسته تبدیل شده اند که می بایست با آنها مذاکره به عمل آید درحالیکه درگذشته کافر وآتش پرست ونوک پیکان طرح ایران بشمار می رفتند که منطقه را در معرض تهدید قرار داده بود. شهرهای آزاد شده مانند عدن هم امن نیستند. نیروهای ائتلاف سعودی وجنگنده هایش عناصر القاعده را ازالمکلا در حضرموت بیرون کردند اما عناصر داعش با کمربندهای انفجاری و خودروهای بمب گذاری شده جایگزین آنها شدند.
سوم : دولت های عربی ساحل جنوبی خلیج فارس در نتیجه کاهش صادرات نفت و درآمد حاصل از آن با بحران اقتصادی شدیدی مواجه هستند و هم اکنون همه آنها به دلیل کمبود شدید بودجه و فرسایش پیش آمده در ذخایر مالی در یک اقدام مشترک سیاست ریاضت اقتصادی را در پیش گرفته اند و همین امر نارضایتی مردم در این کشورها را به همراه داشته است.
چهارم : صدور قانونی از سوی کنگره آمریکا دال بر اینکه اهالی قربانیان حمله به مرکز تجارت جهانی در یازدهم سپتامبر 2001 می توانند در دادگاه های آمریکا از عربستان به دلیل دخالت مستقیم و یا غیرمستقیم برخی از شاهزاده ها در تامین هزینه این حملات درخواست غرامت کنند. این موضوع توقیف دارایی های رسمی و احتمالا غیررسمی عربستان درآمریکا را به دنبال خواهد داشت تا غرامت چند ده میلیارد دلاری این خانواده ها بدین ترتیب تامین و پرداخت شود. البته این احتمال نیز وجود دارد که یمنی ها ، سوری ها و لیبیایی ها به دلیل دخالت نظامی عربستان و برخی از کشورهای عضو شورای همکاری بر اساس قانون یاد شده درخواست دریافت غرامت مشابه از عربستان کنند.
پنجم : آمریکا چتر دفاعی سنتی خود را از سر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس برداشته است که این کشورها دستکم طی هفتاد سال گذشته در زیر آن بسر می بردند. همین امر باعث شد تا نشست مشورتی رهبران شورای همکاری خواستار برگزاری اجلاس سالانه با سران انگلیس شود و به عبارت دیگر این کشورها بار دیگر در حال بازگشت به سوی پدر خوانده خود هستند.
ششم : عقب رفت تدریجی مواضع کشورهای عضو شورای همکاری در سوریه و عراق و دخالت روسیه جهت بر هم زدن معادلات در سوریه باعث شد تا ائتلاف سعودی، ترکی وقطری دچار فرسایش شود و کارآیی گذشته خود را از دست بدهد. مذاکرات دولت و مخالفان سوریه نیز در کما بسر می برد. مخالفان سوریه عضو جناح ریاض با اختلافات و شکاف ها و استعفاهایی روبرو است . ائتلاف آمریکا و کردها جایگزین ائتلاف آمریکا واعراب در خصوص سوریه و عراق شده است. نیروهای عراق با حمایت الحشد الشعبی درحال بازپس گیری فلوجه است درحالی که ائتلاف سنی فقط به تماشا نشسته است. همه عوامل یاد شده با یکدیگر و یا جداگانه باعث انقباض نقش کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و عقب رفت آن شده اند.
عطوان افزود: ما نمی دانیم اجلاس سران ریاض درارتباط با تحولات یاد شده چگونه برخورد کرده است اما اظهارات عادل الجبیر بیانگر احساس ترس و نگرانی است. الجبیر به عنوان مثال درهمین رابطه از نگرش ملک سلمان بن عبدالعزیز در خصوص تقویت کار گروهی مشترک و تشکیل هیات های اقتصادی جدید جهت تعامل با بحران های اقتصادی و تشکیل نشست های دوره ای وزیران دفاع و کشور و خارجه سخن به میان آورد.
عبدالباری عطوان تاکید کرد: اقدامات یاد شده به مثابه اعلام حالت فوق العاده اقتصادی ، سیاسی و نظامی است. البته دولت های عرب حوزه خلیج فارس در همان گردونه سابق خود در حال دور زدن هستند و با هر گونه بازنگری سیاسی ، اقتصادی و نظامی که موارد منفی را رصد کرده و باعث تقویت موارد مثبت خواهد شد، مخالفت می کنند. این بازنگری در بردارنده انتقاد ذاتی است که منجر به در پیش گرفتن سیاست های جدید چه بسا دردناک خواهد شد که اگر باعث برون رفت این کشورها از این بحران ها نشود؛ دستکم منجر به کاهش تلفات و ضرر و زیان ها خواهد شد.
به گفته این روزنامه نگار سرشناس فلسطینی با توجه به اوضاع کنونی و تحولات جاری هیچ گونه نشانه ای دال بر اعتراف به اشتباهات و خطرات انباشته شده و تلاش برای حل و فصل آنها به هیچوجه مشاهده نمی شود.
عطوان از کشورهای عرب ساحلی خلیج فارس خواست تا به جای در پیش گرفتن سیاست چکشی و درگیری راه گفت وگو را در پیش بگیرند که به گفته وی به نظر نمی رسد در حال حاضر آماده انجام چنین کاری باشند. به ویژه با توجه به اینکه آمریکا به عنوان همپیمان تاریخی به این کشورها پشت کرده است.
عطوان از سران شورای همکاری خلیج فارس خواست تا با شهامت روند اصلاحات اقتصادی و سیاست درهای باز را بر روی شهروندان خود و توسعه بخشیدن به دایره تصمم گیری ها و اعطای آِزادی های بیشتر را در پیش بگیرند قبل از آنکه فرصت از دست برود.
وی تاکید کرد: بازوان و انگشت های دولت های کشورهای ساحلی خلیج فارس هم اکنون در بسیاری از مسائل سیاسی ، نظامی و امنیتی جهان عرب دخالت می کنند و ما معمولا هم اکنون شاهد تاثیر معمولا منفی سیاست های این کشورها بر خود هستیم و در واقع این ملت های جهان عرب هستند که بدون استثناء در حال پرداخت هزینه گزاف حاصل از چنین سیاست هایی هستند.
ترجمه:قاسم غضبانپور
خاورم ** 1487 **1859

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عطوان:کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس باردیگر به زیر چتر انگلیس می روند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات