بایسته‌ها و الزامات فعالیت حزبی


یادداشت روز - خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)
محمدامین رضازاده - مدیرکل سیاسی وزارت کشور
با عنایت به آرمان‌ها و اهداف مترتب بر حضور و فعالیت احزاب در فضای سیاسی و اجتماعی و همچنین ضرورت تعمیق فرهنگی کارویژه‌های احزاب، این نوع تشکل‌ها می‌بایست سازوکار لازم در ساخت تشکیلاتی و هسته‌های تصمیم‌سازی خود فراهم نمایند به نحوی که هم اعضای وابسته حزب بتوانند در فرایند تصمیم‌سازی‌ها و برنامه‌های عالی حزب تاثیرگذار باشند و هم شهروندان به عنوان جامعه مخاطب حزب بتوانند مطالبات، آرمان‌ها و اهداف مورد نظر خود را در قالب آن پیگیری نمایند. تبدیل احزاب به ساختارهای غیردموکراتیک، بسته، درونگرا و یا محفل خانوادگی و دوستانه در واقع خلاف فلسفه اولیه شکل‌گیری نظام‌هایی حزبی می‌باشد، موضوعی که مع‌الاسف امروزه بخشی از احزاب و تشکل‌های سیاسی قانونی ما به نحوی مبتلا به آن هستند.
تمهید و نهادینه‌سازی چرخه گردش نخبگان در درون ساختارها و تشکیلات حزبی از ضروریات توسعه، تاثیرگذاری و ماندگاری احزاب می‌باشد، یکی از آفات نظام‌های حزبی غیرکارآمد فقدان شرایط و بسترهای مورد نیاز برای حصول فرایند مذکور و در نتیجه رکود عملکردی و ایستایی تشکیلاتی احزاب است.
اصالت در بنیادهای هویتی و عقیدتی، تعهد و صداقت در برنامه‌ها و شفافیت در رویه‌ها برای یک حزب می‌تواند تضمین کننده تداوم حیات و تاثیرگذاری در فرآیند اجتماعی و سیاسی جامعه باشد. عدم وفاداری به اصول مرامنامه (‌مانیفست) تغییرات مستمر در مبانی هویتی به همراه فقدان ثبات در رویه‌های کارکردی در نهایت منجر به عدم شکل‌گیری یک سازواره همگرا و شخصیت سیاسی قاعده‌مند حزبی می‌شود. به عبارت دیگر عدم تداوم فعالیت‌ها و رویه‌های نهادمند یک حزب در بسیاری از موارد متاثر از نبود یک چارچوب فکری و سیاسی منسجم و ماهیت تعریف شده حزبی می‌باشد.
از جمله سازوکارهای تشکیلاتی که یک حزب می‌تواند از طریق آن‌ها با لایه‌های متنوع اجتماعی در جامعه پیوند برقرار نموده و در واقع توان همراهی و جذب اجتماعی خود را ارتقاء دهد، ایجاد زیر مجموعه‌های تخصصی ارتباط محور از جمله کمیته‌های اقشاری ( کارگری، دانشجویی، فرهنگیان، زنان ، جوانان و ... ) است که می‌تواند حوزه شمولیت اجتماعی حزب را گسترش داده و از طرف دیگر رویکردی حرفه‌ای و کارشناسانه در مواجهه با مسائل مبتلا به سیاسی و اجتماعی داشته باشند.
از جمله آسیب‌های ساختاری در کمین بسیاری از احزاب و تشکل‌های سیاسی کشور امکان تبدیل شدن به یک ساختار شخصیت‌محورو جمع‌گریز است، این که هیات تشکیلاتی و شخصیت سیاسی یک حزب در یک فرد یا هسته اولیه ( هیات موسس) محدود شود، نتیجه‌ای جز از دست دادن نشاط و برد اجتماعی و سیاسی و روند کاهنده بدنه انسانی و نهایتا در حاشیه قرار گرفتن از بطن و فرایند تحولات اجتماعی و سیاسی جامعه نخواهند داشت.
حیات و پایایی تشکیلاتی و سیاسی احزاب در گرو تعمیق و تقویت مبانی و پیوندهای همگرایانه جامعه است ، احزاب می‌بایست ضمن انجام کارکردهای سیاسی و تشکیلاتی در برنامه‌ها و رویکردهای خود ملاحظات و حساسیت‌های قومی و مذهبی جامعه را ملحوظ نمایند.
راهبردهای حوزه احزاب و تشکل‌های سیاسی
1- زمینه‌سازی برای تحقق فعالیت مطلوب احزاب در چارچوب:الف) قانون‌گراییب) شفاف‌سازی و نظارت‌پذیریج) اشاعه فرهنگ مسئولیت‌پذیرید) اجتماعی شدنه) توسعه متوازن ملی و محلیی) توانمندسازین) نهادینه‌سازی تشکیلاتی
2- تقویت ساز و کارهای نظارت بر فعالیت احزاب3-توسعه کیفی و پایدار احزاب4-توانمند سازی شعب استانی و شهرستانی احزاب5-توسعه و تقویت فرهنگ تخرب در کشور6-توسعه مشارکت اجتماعی و آگاهی بخشی احزابانتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بایسته‌ها و الزامات فعالیت حزبی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات