احداث کارخانه "های تک" روغن نباتی برای قطع واردات/ تعمیرات اساسی لایروب استراتژیک "دزفول" انجام شد

بندر امام مدیرکل بنادر استان خوزستان با اشاره به برنامه ریزی برای جذب سرمایه ها خارجی از احداث کارخانه "های تک" تولید روغن نباتی با هدف قطع وابستگی کشور به واردات روغن نباتی خبر داد و گفت: تعمیرات اساسی لایروب استراتژیک "دزفول"در صدرا انجام شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سعدالله عبدالهی در نشست خبری با اشاره به این که  بندر امام در بخش صادرات محصولات پتروشیمی در دو ماه  اخیر حدود 1.5 میلیون تن نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است، اظهار کرد: بندر امام سه وظیفه  کنترل کل بنادر استان خوزستان، مدیریت مجموعه اجزاری داخلی بندر و  مدیریت منطقه ویژه اقتصادی را بر عهده دارد و تمام نیازهای بازرگانان را فراهم  می کند.

فضای در دست بهره برداری بندر امام حدود 1200 هکتار است و 750 هکتار طرح توسعه ای را در دست اقدام داریم.

مدیرکل بنادر استان خوزستان با تاکید بر این که وسعت بندر امام 11 هزار هکتار بوده و وسیع ترین بندر کشور است، بیان رد: ظرفیت اسمی بندر 55 میلوین تن است که با احتساب سایر بنادر 58

متوسط عملکرد بندر سالانه 45 میلیون تن در سال است، افزود: این عملکرد شامل تخلیه و بارگیری کالای اساسی مانند روغن، ذرت، نهاده های روغنی و...، کالای متفرقه شامل آهن آلات، قطعات صنعتی، کالاهای کانتینری، کالاهای نفتی است.

وی با تاکید بر این که بیش از 70 درصد کالای اساسی کشور از طریق بندر امام انجام می شود، گفت: 34 درصد ترانزیت کشور از طریق بندر امام خمینی (ره) صورت می گیرد که از این حیث رتبه اول کشور را در اختیار دارد، همچنین سال گذشته 16 قرارداد سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندر امام منعقد شد.

وی با اشاره به برنامه ریزی برای سرمایه گذاری 200 میلیارد تومان پیش بینی شده بود که به دلیل امکانات مناسب حدود 730 میلیارد تومان جذب سرمایه صورت گرفت، بیان کرد: ظرفیت ترمینال کانتینری بندر امام 700 هزار TEU است که در طرح توسعه ای پیش بینی شده به یک میلیون تن افزایش یابد.

مدیرکل بنادر استان خوزستان با اشاره به ساخت سیلو گفت: طرف خارجی در این پروژه خوب عمل نکرد و نتوانست منابع مالی را تامین کند، قرارداد نمی توانست بلاتکلیف بماند به همین دلیل به دنبال واگذاری قرارداد به سرمایه گذاران جدید رفتیم.

عبدالهی با تاکید براین که در حال  تعیین تکلیف قرارداد هستیم، افزود: در حال برنامه ریزی برای احداث ترمینال غلات جهت واردات، صادرات و تزانریت آن هستیم.

وی ادامه داد: برای احداث یک ترمینال تمام مکانیزه علات با سرمایه گذاران داخلی وارد مذاره شدیم و سال گذشته یک قرارداد 151 میلیارد تومانی با یک شرکت ایرانی  امضا شد. بر این اساس برای اسکله  26 و 27 یک ترمینال تمام مکانیزه غلات ساخته می شود که به  5 دستگاه تجهیزات مدرن تخلیه و بارگیری غلات، سیلو 180 هزار تنی، ایستگاه شماره دو آتش نشانی و ... تجهیز خواهد شد. همچنین موقعیت مکانی این سیلو به گونه ای طراحی شده تا علاوه بر تخلیه سریع کشتی ها در توزیع غلات نیز بین انبارهای غلات به صورت مکانیزه عمل کند و تردد خودروها را به حداقل برسانیم.

مدیرکل بنادر استان خوزستان با اشاره به دو شاخص تعداد تردد و سایز کشتی برای ورود و خروج کشتیها، یادآور شد: به لحاظ تعداد 4 درصد کاهش ولی در سایز کشتی ها 60 هزار تن الان 75 هزار تنی تردد دارند البته سال گذشته کشتی  101 هزار تنی هم در بندر امام پهوگیری شد.

عبدالهی با اشاره به این که این موضوع نشان از اعتماد سرمایه گذاران به بازار ایران  است، گفت: در بخش حمل و نقل ریلی سال گذشته به دلیل تمهیدات94  خوبی که انجام شد 2میلیون و 100 هزار تن کالا از طریق ریل حمل شد، البته یک سری گلوگاه وجود دارد که راه آهن برای رفع آنها وارد عمل شده است. دو خطه کردن راه آهن بندر امام و اهواز یکی از این برنامه هاست که بخرهش اصلی آن انجام شده و به زودی افتتاح می شود.

وی با اشاره به این که حدود 140 کیلومتر در داخل بندر امام برای اتصال تمام ترمینال ها ساخته شده است، افزود: نقطه قوت ترانزیت کالا در بندر امام، ترانزیت نفت است که از 4 میلیون تن به 3 میلیون و 200 هزار تن در سال کاهش یافت که این روند به دلیل کاهش قیمت نفت و مسائل عراق روی داده است.

وی  با اشاره به این که هم اکنون 15 فروند کشتی در اسکله های بندر امام پهوگیری کرده اند، اظهار کرد: در مباحث مربوط به تخلیه  و بارگیری کالای اساسی در منطقه رقیب نداریم و سالانه 15 میلیون تن عملکرد داریم.در حوزه کانتینری پسکرانه، پیش کرانه و ترمینال کانتینری و میزان تجهیزات موجود تاثیرگذار است و از این لحاظ بندر امام، رقبای قویتری مانند یندر شهید رجایی دارد.

وی با اشاره به این که بندر امام می تواند بازار ترانشیپی عراق را جذب کند، یادآور شد: برزیل، هند، کانادا، استرالیا از جمله کشورهایی هستند که خطوط لاینری آنها به بندر امام تردد دارند.

مدیرکل بنادر استان خوزستان سال گذشته کار ساخت اسکله های نفتی 17 و 18 به پایان رسید که توانستیم به شناورهای تا 45 هزار تن خدمات دهی کنیم، گفت: ترمنیال کالهای خطرناک به عنوان یک ضرورت در بندر امام خمینی (ره) به پایان رسیده است. علاوه بر این تعمیرات اساسی شناور لایروب ذزفول در صدرای بوشهر انجام شد، جرثقیل های این شناور در حال تخریب بود که خوشبختانه تعمیر و در آستانه بهره برداری قرار گرفته است.

عبدالهی در پاسخ به پرسش تسنیم اظهار کرد: برای سال 95 طرح برنامه ریزی احداث مجتمع تولید روغن اجرا می شود، این کارخانه "های تک" شامل سه فاز است که در مجموع 600 هزار تن روغن و دو میلیون و 400 هزار تن  کنجاله تولید خاهد کرد.

وی با تاکید بر این که این مجموعه نقش به سزایی در قطع وابستگی کشور به روغن نباتی خواهد داشت، کاهش قیمت تمام شده محصول، ایجاد اشتغال و درآمدهای جانبی برای اقتصاد ایران را از جمله مزیتهای این طرح عنوان کرد و افزود: فاز اول این طی دو ماه آینده به بهره برداری می رسد، حجم سرمایه گذاری این فاز با احتساب نرخ ارز 1000 تومانی حدود 94 میلیارد تومان است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «احداث کارخانه "های تک" روغن نباتی برای قطع واردات/ تعمیرات اساسی لایروب استراتژیک "دزفول" انجام شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات