ناتوانی آمریکا برای جلوگیری از قرارداد توسعه بندر چابهار ایران و هند

تحلیلگران معتقدند که علی‌رغم برخی نگرانی‌هایی که سناتورهای آمریکایی از همکاری ایران و هند در توسعه بندر چابهار دارند اما واشنگتن عملا توانایی برای بازداشتن دهلی‌نو از این اقدام ندارد.
به گزارش فارس به نقل از ایکانومیک تایمز، یک کارشناس موسسه کارنگی گفت علی‌رغم برخی نگرانی‌هایی که برخی سناتورها هفته گذشته ابراز کردند اما دولت اوباما به امضای قرارداد توسعه بندر چابهار میان ایران و هند هیچ اعتراضی نکرده است.
اشلی تلیس، کارشناس موسسه کارنگی گفت: « این پروژه صرف نظر از آنچه آمریکا می‌گوید، ادامه خواهد یافت، چراکه هم برای هند و هم برای ایران مهم است.»
تلیس به به گروهی از خبرنگاران کاخ سفید در جریان جلسه توجیهی سفر نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند به آمریکا در هفته آینده گفت: «من اعتقاد ندارم که دولت به هیچ شکلی در مورد سرمایه‌گذاری هند در چابهار شکایت کند.»
وی در پاسخ به پرسشی گفت: «احساس من این است که قطعا سناتورهایی هستند که در مورد معنای این اقدام نگران هستند به ویژه نه تنها در مورد روابط دوجانبه ایران و هند بلکه در مورد اینکه این اقدام به معنای تقویت رژیم ایران است.»
اما این حوزه یکی از حوزه هایی است که هند از ابتدای آغاز آن «استقلال زیادی» در آن نشان داده است.
وی خاطرنشان کرد من فکر می‌کنم، توانایی ما برای بازداشتن هند از حرکت به جلو در مورد این قرارداد بسیار اندک است. هندی‌ها و ایرانی‌ها، در اثبات یک خط جایگزین برای ارتباط با افغانستان و آسیای میانه دور از خط کنونی که از پاکستان می‌گذرد، منافع مشترکی دارند.

[ منبع این خبر سایت تابناک-همه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ناتوانی آمریکا برای جلوگیری از قرارداد توسعه بندر چابهار ایران و هند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات