امروز از مالیخولیایی که تنها به روح اهمیت می‌داد رها شده‌ایم

به گزارش خبرنگار مهر، عصر دیروز ۱۱ خردادماه، نشست بررسی «تن در ادبیات کودک و نوجوان» با تأکید بر آثار فرهاد حسن‌زاده، با حضور دکتر عبدالرحمان نجل رحیم، عصب‌پژوه و عصب‌شناس، جواد مجابی، نویسنده و منتقد، شهرام اقبال‌زاده مترجم و منتقد، سحر ترهنده و جمعی از نویسندگان کودک و نوجوان در شورای کتاب کودک برگزار شد.

عبدالرحمان نجل رحیم، در ابتدای این نشست به ارتباط میان مغز و سایر اندام‌های بدن اشاره کرد و گفت: مغز عضوی است که پنهان است و فعالیتش به وسیله سایر اعضای بدن نمایان می‌شود. همه کارهای بدن مانند بینایی، شنوایی و لامسه از طریق مغز و به‌وسیله عضوهای مختلف انجام می‌شود اما در عین حال اگر تن وجود نداشته باشد ذهن هم وجود نخواهد داشت و اساسی‌ترین جزئی که ما برای زیستن نیاز داریم تن با هدایت مغز است و از زمانی که جنین در رحم مادر شکل می‌گیرد تن و ذهن، همزمان شکل می‌گیرد.

این عصب‌پژوه و عصب‌شناس بیان کرد: حرکت گردشی جنین در رحم مادر، نخستین عاملی که ذهن را به‌وجود می‌آورد است و این حرکت، آغاز تفکر و اندیشیدن است. در مرحله REM ذهن در حال آماده‌سازی تطبیق خود ما محیط است. به تدریج دنیای «خود خویشتن» در ذهن شکل می‌گیرد و این دنیا بسیار رمزآلود است. کار ادبیات هم نزدیک شدن به این دنیا است.

نجل رحیم در ادامه توضیح داد: دنیای درون و فراواقعی، بسیار رازآمیزتر از دنیای واقعی و کاملا غیرقابل دسترسی است. ادبیات می‌خواهد به این دنیا راه پیدا کند، درنتیجه مخاطب را به عالم رویا و خیال می‌برد. در زمان رویاپردازی، مغز به همان صورتی که در زمان بیداری در حال کار کردن است به فعالیت می‌پردازد. فقط بخشی از مغز که حس‌های بیرونی را به ما منتقل می‌کند در حال استراحت کردن است. ذهن در زمان رویاپردازی در حال حرکت کردن است و دنیای رازآمیزی را برای ما تجسم می‌کند و ما احساس می‌کنیم دنیای دیگری است.

این پزشک همچنین توضیح داد: مخاطب در زمان مطالعه رمان بخشی از ذهن خود را به نویسنده می‌سپارد و به این ترتیب به اثر درکی مستقیم و تنانه پیدا می‌کند. در این شرایط است که فهم رمان در بدن ما اتفاق می‌افتد. بنابراین هرچه رمانی به دنیای درونی مخاطبان نزدیک‌تر باشد، درک و فهم بیشتری از فضای داستان به ما می‌دهد و ذهن ما را تسخیر می‌کند. براین اساس نوشتن کاری بسیار سخت است زیرا فقط اثری می‌تواند موفق باشد که بتواند با دنیای درونی مخاطب ارتباط برقرار کند. رویا به ادبیات بسیار نزدیک است زیرا وقتی شعر یا داستانی را می‌خوانیم پدیدآور می‌خواهد از طریق کلام، محتوا را به احساسی در مخاطب تبدیل کند.

جواد مجابی، یکی دیگر از کسانی بود که در این نشست به ارتباط بین جسم و روح در قرون مختلف تاریخ اشاره و بیان کرد: از سه هزار سال پیش ماجرای دوگانگی جسم و روح در تاریخ ادبیات ما مطرح شده و همواره ارزش بسیار زیادی به روح داده شده و جسم بی‌ارزش بوده است. به این موضوع هم در ادبیات و هنر و هم در ادیان مختلف پرداخته شده است و براساس پاکی روح و ناپاکی جسم افسانه‌ها و باورهای عامیانه مختلفی شکل گرفته است.

شاعر مجموعه «فصلی برای تو»   ادامه داد: در تاریخ ادبیات ایران همه چیز از رودکی آغاز می‌شود. این شاعر علاوه براینکه به ناپایداری جهان توجه دارد به شادی و خوش‌گذرانی در زندگی هم توجه دارد. در قرن سوم، چهارم و پنجم هم شاعرانی داریم که بر همین باور بوده‌اند و گذرا بودن زندگی را عاملی می‌دانند برای توجه بیشتر به آن و شاد زیستن. اما با حمله مغول‌ها به ایران در قرن ششم و کشتارهای عجیب و غریبی رخ می‌دهد، فرهنگ ایران تغییر می‌کند و  شاعرانی مانند عطار و مولوی آرام آرام تضاد بین روح و جسم را تقویت می‌کنند تا زمانی‌که جسم در پایین‌ترین حد خود و روح در بالاترین حد خود قرار می‌گیرد.

مجابی به قرن هشتم و روزگار حافظ  اشاره و بیان کرد: در اشعار حافظ وقتی از معشوق گفته می‌شود، نمی‌توان تشخیص داد که معشوق مورد نظر در اشعار او، زن است یا مرد؛ مخلوق است یا خالق و به این ترتیب مخاطب در ابهام قرار می‌گیرد. سعدی نیز از جمله شاعرانی است که در برخی اشعارش به عشق ملکوتی و آرمانی می‌پردازد اما تنها فردی است که به عشق جسمانی هم توجه کرده. بعد از حافظ که عصاره ادبیات قبل از خودش است با انحطاط ادبی روبه‌رو می‌شویم و کل اشعار به یک سلطان و جمعیتی رعیت تبدیل می‌شوند که هیچ اهمیتی برای جسم قائل نیستند و برای رهایی از ظلم و ستم حرکتی نمی‌کنند. در این دوران هم جسم افراد بی‌ارزش است و هم جسم جامعه و کماکان به صورت رعیتی باقی می‌ماند.

نویسنده رمان «مومیایی»،   قرن ۱۴ هجری را آغاز جنبشی در ادبیات فارسی دانست و گفت: در این دوران ملت در برابر رعیت قرار می‌گیرد و جسم ارزش پیدا می‌کند و فرد مهم می‌شود و برای گرفتن حق، سهم و احترام، تلاش می‌کند و نویسندگان و شاعران می‌کوشند از تخیل برای عینیت دادن به جهان بیرون استفاده کنند. امروز ما در حال حرکت به سمت یک مادیت یک‌پارچه هستیم و از مالیخولیایی که هزار سال شعر ما را در ستایش روح محدود کرده بود رها شده‌ایم.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «امروز از مالیخولیایی که تنها به روح اهمیت می‌داد رها شده‌ایم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات