دستگاه های اجرایی خراسان جنوبی ایجاد هشت هزار شغل را متعهد شدند

محمد سنجری روز چهارشنبه در جلسه کارگروه تخصصی اشتغال خراسان جنوبی، افزود: بر اساس سند توسعه اشتغال هر ساله باید 10 هزار فرصت شغلی در استان ایجاد شود.
وی ادامه داد: امسال تمرکز دولت در راستای ستاد راهبردی اقتصاد مقاومتی، خروج از رکود اقتصادی و اجرای برنامه اقدام و عمل است که با فعال شدن کارگروه رفع موانع تولید، اهدافی که در این زمینه توسط دولت طراحی شده، پیگیری می شود.
وی تکمیل پروژه های نیمه تمام بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی را از جمله این اهداف ذکر کرد و گفت: در این ارتباط حدود 43 پروژه در ستاد ملی اقتصاد مقاومتی در تعهد خراسان جنوبی پیش بینی شده است.
وی تامین سرمایه در گردش بنگاه های اقتصادی و ارتقای فناوری، تکنولوژی و اصلاح ساختار اقتصادی آنها را از دیگر اهداف پیش بینی شده برای خروج از رکود اقتصادی ذکر کرد و افزود: در این راستا سه هزار و 460 میلیارد ریال اعتبار و حدود 172 میلیارد ریال یارانه سود تسهیلات برای استان پیش بینی شده است.
سنجری ادامه داد: تکمیل ظرفیت های موجود بنگاه های اقتصادی را که به علت نبود سرمایه در گردش با کمترین ظرفیت فعالیت داشتند از دیگر اولویت هاست تا با رفع مشکلات آنها شاهد یک تحرک در بخش اقتصادی باشیم که خروجی همه این اهداف، ایجاد اشتغال است.
وی گفت: همچنین در بحث ارتقای اقتصادی و مشارکت های مردمی و تسهیلاتی که هدف آن توانمند سازی افرادی است که در بافت های فرسوده شهری و حاشیه شهرها زندگی می کنند تکلیفی ما در ستاد بازآفرینی شهری و توسعه پایدار که دبیرخانه آن در راه و شهرسازی قرار دارد بر پیگیری موضوع های مربوط به توانمند سازی اقتصادی تاکید شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی اظهار کرد: در این ارتباط مصوب شد، راه و شهرسازی استان طی مدت یک هفته آینده مناطق هدف را در بحث توانمند سازی پیگیری کند تا پس از اخذ نظرات دستگاه ها در این زمینه، برنامه ها به ستاد بازآفرینی شهری ارسال شود.
وی با اشاره به تبیین طرح حرکت که در شورای عالی اشتغال مطرح شده است، گفت: در هدف اصلی این طرح، شناسایی یک محصول درختی و یک صنایع دستی که بیشتر متناسب با ظرفیت های هر شهرستان است، مورد توجه قرار دارد.
سنجری یادآور شد: مهمترین هدف طرح یاد شده ارتقای کیفیت و کمیت محصول شناسایی شده و برند سازی آن برای جذب گردشگر به منطقه و ورود به بازار و ایجاد زمینه اشتغال است.
وی گفت: در این راستا مقرر شد، فرمانداران شهرستان ها طی دو هفته آینده، یک محصول و صنایع دستی منطقه خود را به عنوان یک ظرفیت شناسایی و به کارگروه اشتغال ارسال کنند و بعد با انجام کار کارشناسی برای هر شهرستان این محصولات به شورای عالی اشتغال اعلام شود.
وی ادامه داد: در شورای عالی اشتغال این طرح برای سال های 95 و 96 با هدف کاهش بیکاری برنامه ریزی شده تا نتایج آن منجر به ایجاد اشتغال و فروش محصولات و توسعه کار کشاورزی نیز شود.
وی با اشاره به تبیین طرح ایجاد نظام جامع اطلاعات بازار کار، گفت: این طرح جزو سیاست های کلان اشتغال و ابلاغی رهبر معظم انقلاب است که در این زمینه اطلاعات از دستگاه های مختلف جمع آوری می شود و مبنایی برای تصمیم گیری، سیاست گذاری و هدف گذاری برنامه های اشتغال در هر منطقه است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی، افزود: در این طرح، ظرفیت ها و پتانسیل های هر منطقه شناسایی می شود و به عنوان پایه ای برای تدوین برنامه های اشتغال در برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار می گیرد که در این زمینه فرم هایی به دستگاه های استان تا 20خرداد ماه جاری ارسال می شود تا پس از جمع بندی آن تا پایان خرداد ماه، اطلاعات مربوط به بازار کار خراسان جنوبی به دبیرخانه شورای عالی اشتغال در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام شود.
وی با اشاره به عملکرد کمیته امداد و بهزیستی استان مربوط به اعتبارات خود اشتغالی و قرض الحسنه، گفت: سال گذشته مجموع اعتبارات کمیته امداد در این زمینه 300 میلیارد ریال بوده که تاکنون 54 درصد آن جذب شده و دو ماه دیگر برای جذب مابقی آن فرصت است.
سنجری یادآور شد: در این ارتباط کمیته امداد استان، دو هزار و 128 طرح به بانک های عامل معرفی کرده که به یکهزار و 198 طرح تسهیلات پرداخت شده است.
وی اعتبارات ابلاغی بهزیستی استان در زمینه خود اشتغالی را طی سال گذشته 116 میلیارد ریال ذکر کرد و افزود: از این میزان تاکنون با معرفی یکهزار و 101 طرح به بانک، معادل 64 درصد تسهیلات جذب شده است.
6054

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دستگاه های اجرایی خراسان جنوبی ایجاد هشت هزار شغل را متعهد شدند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات