معاون وزیرجهادکشاورزی: توسعه صنعت اسانس گیری، زنجیره تولید گل محمدی را تکمیل می کند

به گزارش ایرنا، محمدعلی طهماسبی روزچهارشنبه در دیدار استاندارچهارمحال وبختیاری در شهرکرد گفت: با توجه به ارزش بالای اقتصادی اسانس گیری گل محمدی، راه اندازی این صنعت در کشور با جدیت پیگیری می شود.
وی ادامه داد: هر لیتر اسانس گل محمدی بر حسب کیفیت آن در دنیا بین پنج تا 10 هزار دلار خریداری می شود.
به گفته وی، هم اینک در 14 تا 15 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور گل محمدی کشت می شود و با توجه به ارزش افزوده بالای این محصول، توسعه پرورش گل محمدی از اولویت های وزارت جهادکشاورزی است.
طهماسبی گفت: گل محمدی گیاه کم آبی است و در استان های با بارندگی بالای 400 میلیمتر از جمله استان چهارمحال و بختیاری، این گیاه با آبیاری سبز (کشت دیم) قابل توسعه است.
وی افزود: گل محمدی در شرایط دیم بالای 1.5 تن و در شرایط آبی حدود چهار تن در هکتار گل می دهد و با ارزش ترین کالای صادراتی کشاورزی محسوب می شود.
طهماسبی تصریح کرد: به دلیل اینکه گل محمدی مصرف مستقیم دارویی، بهداشتی، غذایی و انسانی دارد بایستی به صورت ارگانیک و عاری از مواد شیمیایی تولید شود.
معاون امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی افزود: بر اساس برنامه ریزی ها، مقرر شده طی 10 سال آینده در چهارمحال و بختیاری 70 هزار هکتار اراضی مستعد، زیرکشت گیاهان دارویی از جمله گل محمدی قرار گیرد.
به گفته طهماسبی با رایزنی و هماهنگی های انجام شده با مسئولان چهارمحال و بختیاری با توجه به اینکه این استان از مستعد ترین مناطق پرورش و کشت گل محمدی است، صنعت اسانس گیری این محصول نیز با تعیین سرمایه گذار در این استان راه اندازی می شود.
به گزارش ایرنا، هم اکنون در کشور 140 هزار هکتار اراضی کشاورزی زیرکشت گیاهان دارویی است.
استاندار چهارمحال و بختیاری نیز در این دیدار گفت: در برنامه ششم توسعه حدود پنج هزار هکتار از باغات دیم استان توسعه می باید و در دو هزار و 500 هکتار از اراضی کشاورزی این استان نیز گیاهان دارویی از جمله گل محمدی کشت می شود.
قاسم سلیمانی دشتکی ادامه داد: هم اینک حدود 500 هکتار از اراضی استان زیرکشت گل محمدی است و سال گذشته 120 هزار اصله نهال گل محمدی بین شهرداری های استان برای کشت در 400 هکتار از اراضی شهری توزیع شد.
به گفته وی، مطابق برنامه ریزی های انجام شده تا پایان سال 1399، سالانه 100 هکتار زمین کشاورزی در چهارمحال و بختیاری به پرورش و کشت گل محمدی اختصاص می یابد.
به گزارش ایرنا، معاون امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی برای دیدار از طرح های توسعه باغات چهارمحال و بختیاری به شهرکرد سفر کرده است.
7361/ 6014/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون وزیرجهادکشاورزی: توسعه صنعت اسانس گیری، زنجیره تولید گل محمدی را تکمیل می کند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات