بقایای «کاخ جهان‌نما» ثبت ملی شد


بقایای کاخ جهان‌نما مربوط به دوره صفویه و آثار مکشوفه واقع در میدان امام اصفهان با شماره 31488 در فهرست میراث ملی جای گرفت.
به گزارش ایسنا، فرهاد نظری، مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی با اعلام این خبر گفت: نخستین نشانه‌های پایه‌های کاخ جهان نما که از کاخ‌های مهم دوره صفوی است و در اکثر متون از آن یاد شده، در کاوش‌های باستان‌شناسی که در فروردین ماه سال گذشته در محدوده دروازه دولت در ابتدای خیابان چهارباغ اصفهان صورت گرفت، کشف شد.
او گفت: ثبت این اثر و کشف دیواری از دوران آل بویه در ادامه حفاری‌ها که بیانگر قدمت طولانی‌تر این منطقه تاریخی شهر اصفهان بود سال گذشته در شورای ثبت استان مطرح و مصوب شده بود.
محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشورکه در اواخر سال گذشته به استناد مصوبه جلسه مشترک شهرداری اصفهان، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و مسئولان اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان از بازسازی این بنای تاریخی به عنوان نماد شهری در طراحی شهر و ورودی خیابان چهارباغ خبر داده بو، در این زمینه گفت: طرح این بازسازی بر اساس نقشه‌ ها، تصاویر، مستندات تاریخی تهیه شده و قرار است پس از بررسی طرح در شورای فنی سازمان و موافقت این شورا نسبت به بازسازی آن اقدام شود.
به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، براساس اسناد مکتوب این کاخ در دوران شاه عباس صفوی ساخته شد. دیولافوا در سفر نامه خود این کاخ را عمارت تفریحی و خارج از دولت‌خانه صفوی ذکر کرده است. این کاخ در 4 طبقه با ارتفاع 30 متر به چهارباغ، سی و سه پل و دیگر بناهای تاریخی از جمله چهل ستون اشراف داشته است. این بنا از سوی ظل السلطان در دوره قاجار با این ادعا که کاخ هشت بهشت مکان اسکان خواهرش در معرض دید قرار داشته تخریب شد.
انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بقایای «کاخ جهان‌نما» ثبت ملی شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات