روستاهای دوستدار کتاب باید الگو باشند


سیدعباس صالحی در جلسه تقدیر از 10 روستای برگزیده دوستدار کتاب گفت: حمایت‌های دولتی تخریب‌کننده کارهای مردم‌نهاد است.
به گزارش خبرنگار ادبیات و کتاب ایسنا، سیدعباس صالحی در مراسم تقدیر از برگزیدگان جشنواره روستاهای دوستدار کتاب که امروز چهارشنبه (12 خرداد) برگزار شد، با بیان اینکه باید روستاهای دوستدار کتاب الگو قرار بگیرند، گفت: جشنواره روستاهای دوستدار کتاب از دو سال پیش کار خود را آغاز کرد. در ابتدای کار برداشت اولیه ما این نبود که این جشنواره بتواند در طی دو سال به این مرحله برسد. گزارش‌های امروز نشان می‌دهد اتفاقات خوبی در جریان است، اگر این اتفاقات را بهتر ببینیم و توجه کنیم تبدیل به انرژی می‌شود.
او با بیان اینکه پایگاه طبیعی روستاها در امر کتابخوانی‌شان موثر است، اظهار کرد: اگر به 10 روستای برتر سال گذشته نگاه کنیم، متوجه می‌شویم پایگاه طبیعی دارند و فضای فرهنگی آنها به فضای گردشگری طبیعی اضافه شده است.
صالحی درباره پایگاه مذهبی روستاها نیز گفت: پایگاه دینی و مذهبی روستاها زمانی که بحث کتابخوانی مطرح باشد موثر است. با مطالعه‌ی این‌ روستاها می‌توان به ظرفیت آنها در سایر ابعاد پی‌برد. در این جشنواره می‌توان روستاها را فراتر از کتاب دید. در واقع این جشنواره مقدمه‌ای به گسترش روستاها هستند. باید توسعه روستاها را از منظری دیگری ببینیم.
او ادامه داد: باید به سمتی پیش برویم که همه روستاها دوستدار کتاب باشند. چنانچه برای امکانات رفاهی شاخص‌گذاری کرده‌ایم، باید استانداردی هم برای روستای دوستدار کتاب بگذاریم.
صالحی حمایت‌های دولتی را تخریب‌کننده کارهای مردم‌نهاد دانست و بیان کرد: این حرکت مردم‌نهاد بود. نباید مردمی بودنِ آن را گرفت. البته این به معنای عدم کمک نهادهای دولتی نیست، اما از شما می‌خواهم که نگذارید ما دولتی‌ها کار شما را خراب کنیم.
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روستاها را انرژیِ متراکم خواند و گفت: زمانی که به این 20 روستا نگاه می‌کنیم، انرژی در آنها دیده می‌شود. این روستاها کپسول‌های پُری هستند که با حداقل امکانات حداکثر کار را انجام می‌دهد. باید در نظر داشت حفاظت از انرژی مهم است.
او ابتکار را عامل موثر این روستاها دانست و بیان کرد: وقتی طرح‌ها را بررسی می‌کردیم، متوجه شدیم ایده‌های خلاقانه کم نیست. در واقع باید بگویم موفقیت این روستاها به ایده‌هایشان است و همچنان هم می‌توان امیدوار بود این ایده‌های خلاقانه ادامه پیدا کند.
صالحی همچنین افزود: روستاهای دوستدار کتاب باور دارند که کتابخوانی کانون پیشرفت اجتماعی و فرهنگی روستاها است. همچنین علی‌رغم اینکه ما همیشه روستاها را با تصور سنتی می‌بینیم این روستاها به خوبی به ابزار جدید واقف‌اند.
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان تصریح کرد: ما باید یک روستای موفق را مورد بررسی قرار بدهیم. یکی از نکات مهم در این روستاها کار جمعی آنهاست. در حالی که ایرانی‌ها به فردیت‌گرایی معروفند. همچنین زنان در این روستاها فعالیت فرهنگی قابل توجهی دارند، در حالی که روستاها به چهره مردانه معروفند و باید روستاهای دوستدار کتاب الگو شوند.
به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم «علیرضا مختارپور»، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز گفت: معمولا فعالیت‌های فرهنگی زودبازده نیستند، اما طرح روستاهای دوستدار کتاب زود جواب داد. البته این به معنای رضایت کامل ما نیست، اما نشانه‌ای از این است که ما راه را درست می‌رویم.
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ادامه داد: باید حمایت نهادهای مسوول در طول سال از روستاهای دوستدار کتاب ادامه پیدا کنند و اهداف و برنامه‌های این روستاها مورد بررسی قرار بگیرند.
او با بیان اینکه آسیب‌های اجتماعی نکته مورد توجه مقام معظم رهبری و تمام نهادهای نظام است، اظهار کرد: نباید با کتمان مشکل بی‌مسوولیتی از خودمان نشان بدهیم. اما بر همگان واضح است که جامعه کتابخوان از مشکلات مصون‌تر هستند.
مختارپور حمایت از روستاها را عدالت اجتماعی در حوزه فرهنگ خواند و گفت: ما باید از روستاها و مناطق کم‌برخوردار حمایت کنیم. در این دو سال به کتابداران روستایی توجه‌ای ویژه شد و خوشبختانه امروز در وضعیت بهتری هستند. نهاد تصمیم گرفته است حمایت معنوی و پشتوانه مادی از این روستاها و سایر داشته باشند. به همین دلیل قرار است به روستاهایی که کتابخانه ندارند در ابتدای کار وسایل و کتاب داده شود.
انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روستاهای دوستدار کتاب باید الگو باشند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات