جزئیات پرونده‌‌های بزرگ مالی/ارتباط پارتی‌های شبکه‌ای بایک سفارت

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محسنی اژه ای در حاشیه دیدار استانی رییس قوه قضاییه در نشست خبری با اشاره به اهداف این سفر گفت: مسئولان ستادی و همه فکر می کنند تهران از همه شهرها برخودار تر است اما طبق گزارش معاونت راهبردی و بنا به گفته های استاندار در برخی از موارد استان تهران از همه محروم تر است.

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به اینکه معاونت راهبردی گزارش جامع از اجزای دستگاه تهیه کرده اند، گفت: ۳۰ تیم در قالب تیم های سه نفره به مدت دو ماه تمام نهادهای قضایی استان را رصد کرده اند و در ۵۰۰ صفحه این تیم سه نفره گزارشی تهیه و ارسال کردند.

وی در خصوص بازدیدهای مسئولان عالی قضایی در شهرستان ها و استان ها گفت: معاونت ها همه به شهرستان ها سفر کرده و رییس قوه قضاییه نیز بازدیدهایی از زندان و نهادها و محاکم استان داشتند. بنده هم از ناحیه ۱۰ دادسرا و از مجتمع اطفال بازدید داشتم.

اژه ای به پرونده های پیچیده استان اشاره کرد و گفت: یک قاضیبه طور متوسط ماهانه ۲۰۰ تا ۲۴۰ پرونده را بررسی می کند که حداقل این تعداد ماهانه ۱۶۰پرونده است. از سویی کسانی که مراجعه می کنند هم انتظارات خود را دارند.

معاون اول قوه قضاییه در خصوص دستاوردهای سفر سه روزه گفت: به صورت ویژه کمک هایی از حیث کارمند و قاضی در سال جاری و سال بعد مقرر شد و علاوه بر این بحث تجهیز ساختمان ها و احداث ساختمان های قضایی هم قرار است در دستور کار استان قرار گیرد.

وی از تشکیل هیئتی ویژه برای رصد مشکلات زندان خبر داد و گفت: ماندن در زندان افرادی که حبسشان تمام شده است و به عنوان مثال برای رد مال مانده اند، دردی دوا نمی کند و حتی می توان پیشنهاد عفو برخی از زندانیان که مشمول عفو می شوند را داد.

اژه ای اطهاز داشت: بیش از چهار هزار نفر که شاکی خصوصی داشتند و رد مال کرده بودند با تقسیط یا بخشش بدهی آزاد شدند و قرار شد این مسئله ادامه داشته باشد که این از برکات بازدید مستمر مسئولان عالی قضایی از زندان است.

سخنگوی دستگاه قضا به مصادیق محروم بودن استان تهران اشاره و تصریح کرد: شورای حل اختلاف استان تهران تنها شورای حل اختلاف در سراسر کشور است که یک ساختمان ملکی از خودش ندارد.

اژه ای به مشکلات سازمان ثبت و پزشکی قانونی اشاره کرد و گفت: با توجه به وضعیت ساختمان های این دو سازمان نیز قرار شد کمک‌هائی اختصاص یابد.

وی افزود: هزار و ۴۰ میلیارد تومان پیش بینی کرده بودند که اگر بخواهیم یک سرویس قابل قبول ارائه بدهیم نیازمندیم که این بودجه اختصاص یابد. برای یک سال ممکن است این بودجه تخصیص داده نشود اما قوه متحول شد که ظرف دو الی سه سال این میزان را تامین کند.

صدور حکم شلاق برای شرکت در پارتی طبق قانون بوده است

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص حکم صادره شلاق برای عده ای جوانان برای شرکت در پارتی شبانه گفت: عنوانی که تحت پارتی از آن یاد می شود و عمدتا هم جوانان و نوجوانان در آن شرکت می کنند، قرائن و شواهدی هست که از هدایت این مجامع از جای دیگری خبر می دهند که نهادهای انتظامی این مسئله را بررسی می کنند.

وی افزود: برخی از جرائم باید مستقیما به دادگاه برود و قانون این مسئله را ذکر کرده است. برخی از جرائم منافی عفت به دادگاه می رود. اگر حکم، صادر و به دادگاه رفته است و الزامی نیست که حتما یک پرونده پروسه طولانی را طی کند.

اژه ای تصریح کرد: حکم صادره مرتبط با آیین دادرسی کیفری بوده است و اگر کسی اعتراض دارد بگوئید به چه چیز آن معترض است.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر میزان و چگونگی وضعیت زمین خواری در استان تهران، گفت: مسئله زمین خواری در تهران در دو سال اخیر با هماهنگی سایر نهادها رصد شده است. برخی از این زمین خواری ها در حریم رودخانه ها صورت گرفته است اما به طور کلی میزان تصرفاتی که در داخل حریم تهران بوده است در دو سال اخیر کاهش داشته است.

در برخی از پرونده های اقتصادی تهران پولشویی صورت گرفته است

اژه ای در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر جزئیات ۱۰ پرونده مفتوح اقتصادی تهران گفت: این پرونده ها پرونده های سنگینی است یه طور مثال تنها در پرونده رستمی صفا میزان مبلغ بدهی پرونده به هفت هزار میلیارد تومان رسیده است که دادستانی وارد شده است. بخشی از این میزان در اختیار بانکها قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در برخی از این پرونده ها پولشویی صورت گرفته است، گفت: تسهیلاتی از بانکها گرفته شده است که با ضابطه در اختیار افراد قرار گرفته شده بود.

وی به یکی دیگر از این پرونده های مفتوح اشاره و تصریح کرد: از لحاظ پیچیدگی و مبلغ در پرونده نفتی که دادستان تهران هم به آن اشاره کرده بودند مبلغ بالایی در این پرونده مطرح است به طوری که از بانکها سویفیت آورده بودند اما در نهایت دیدیم که واقعی نبوده است.

وی افزود: وقتی پولشویی صورت گرفته است و متهم همراهی نکند پرونده پیچیدگی هایی خواهد داشت.

اژه ای در رابطه با یکی دیگر از این پرونده ها گفت: ادامه پرونده فساد سه هزار میلیاردی هنوز مطرح است و بحث اجرای برخی از  احکام این پرونده مانده است.

سخنگوی دستگاه قضا به پرونده بیمه توسعه به عنوان یکی دیگر از پرونده های مفتوح اقتصادی اشاره و تصریح کرد: در این پرونده مبلغ بدهی بسیار بالاست و کار زیادی می برد که این ها هم در حال رسیدگی است.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونگی هدایت برگزاری برخی از پارتی های شبانه گفت: برخی شواهد، حاکی از این است که افرادی که در برگزاری پارتی ها دست داشتند در تهران و برخی استان های دیگر از جمله مازندران و خراسان و... یکی بوده اند. به عنوان مثال بعضی از افراد با افرادی که از سفارتخانه ای آمده بودند صحبت کرده و آنها را نشان می گرفتند و قرار و مدار را تحت پارتی می گذاشتند.

وی افزود: یکی از افرادی که در پارتی سعادت آباد تهران بوده در پارتی مشهد و مازندران هم بوده و این نشان می دهد کسی آنها را هدایت می کرده اما افراد مدعو از قشر مشخصی نبوده اند و شواهد حاکی از این است. مسائل خلاف قانون از جمله مشروبات در اینها استفاده می شده که خلاف شرع و قانون است.

آخرین وضعیت پرونده رسیدگی به پرونده مالباختگان ثامن الحجج

محسنی اژه ای در خصوص آخرین وضعیت پرونده رسیدگی به پرونده مالباختگان ثامن الحجج گفت: بیشترین توجه دستگاه قضا این است که مردم به حقوقشان برسند برای دستگاه قضایی راحت ترین کار زندانی کردن فرد است. با این کار چه اتفاقی می افتد آیا این به ضرر یا نفع مردم است.

وی افزود: در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی با حضور بانک مرکزی، وزارت اطلاعات و قوا تدبیر در اقداماتی است که مردم کمتر متضرر شوند.

اژه ای افزود: در اینجا مسئولان تعاونی اعتبار بر اساس گفته وزارت اطلاعات به هیچ وجه در رابطه با میزان سود و اموال و تعداد شعبات تا مدت های طولانی همکاری نمی کردند. مدیر این تعاونی هم گفته بود که دو میلیون و ۴۰۰ سپرده گذار و ۵۰۰ شعبه در کشور داشته است و احساس می شد اگر سپرده گذار آن اضافه شود مشکلات جدی تر می شود.

وی تصریح کرد: بیش از یک میلیون نفر از سپرده گذاران آن تعیین تکلیف شده اند.

هزار میلیارد از منابع بانک پرداخته شده است اما کسانی که تا سپرده 35 میلیونی دارند پرداخت می شود.

پرونده ریخته گران به دادگاه نرفته است/ بازداشت یک متهم

محسنی اژه ای در رابطه با آخرین وضعیت پرونده ریخته گران گفت: بیش از دو سال تحقیقات در این پرونده ادامه داشته اما طبق قانون جدید چنانچه کسی بیش از دو سال پرونده اش طول بکشد و تحقیقات ادامه پیدا کند قرار بازداشت موقت باید به قرار مناسب تبدیل شود که در پرونده مالی احتساب می شود. پرونده ریخته گران یک بازداشت وارد و بقیه با قرار آزاد شده اند، کیفرخواست صادر نشده و هنوز پرونده به دادگاه نرفته است.

ادامه دارد...

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جزئیات پرونده‌‌های بزرگ مالی/ارتباط پارتی‌های شبکه‌ای بایک سفارت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات