بسته حمایتی صادرات غیر نفتی پیشران سیاست های اقتصادی کشور است

 به گزارش خبرنگار مهر، سعید ترکان دهنوی صبح چهار شنبه در اولین نشست کارگروه توسعه صادرات با حضور مدیران ارشد دولتی و خصوصی در محل سالن غدیر استانداری سمنان اظهار داشت: به اعتقاد فعالان بخش خصوصی علی الخصوص صادر کنندگان استان، صادرات زمانی در چرخه رشد قرار خواهد گرفت که مدیران دولتی در موارد قانونی و دستورالعمل ها  بهنگام بوده و تا آنجا که بتوانند شرایط را برای تولید و صادرات مهیا کنند.

وی بسته حمایتی صادرات غیر نفتی را پیشران سیاست های صادرات کشور برشمرد و بیان کرد: برنامه های حمایتی، صيانتی و تشویقی توسعه در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و حمایت از صادرات غيرنفتی است لذا  باید تمام توان خود را برای صادرات جزم کنیم.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان سمنان نگرش بخش خصوصی را نسبت به بخش دولتی متفاوت ارزیابی کرد و ادامه داد: در سنوات قبل تعداد صادرکنندگان استان بیش از پنجاه شرکت بودند ولی در حال حاضر بعلت موارد مختلف تعداد شرکت های صادرکننده به تعداد بسیار کمی تقلیل یافته  است.

دهنوی اضافه کرد: عارضه یابی کاهش صادرات و اینکه صادرکنندگان استان ترجیح می دهند کالاهای خود را از گمرکات دیگری انجام دهند جای تامل و بررسی دارد.

وی پروسه صادرات را مختص گمرک ندانست و تصریح کرد: در فرآیند صادرات سازمان های مختلفی همکار هستند که باید تعاملات لازم و فی مابین صورت پذیرد.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی سمنان نیز در این نشست شفاف نبودن آمار صادرات استان و اختلاف آمارهائی که نهادهای مختلف ارائه می کنند را یکی از مشکلات خواند و بیان داشت: آمار صادرات و سایر موضوعات مرتبط با اقتصاد استان باید بصورت شفاف و واقعی در اختیار نهادهای برنامه ریزی و تصمیم گیری استان قرار گیرد.

سهراب حکیم زاده برای رفع اختلاف آمار سازمان صنعت و معدن و تجارت و گمرک پیشنهاد داد که در سامانه گمرک ترتیبی اتخاذ شود تا  ثبت نام استان مبداء در فرم های ترخیص در گمرکات خروجی الزامی شود تا از این طریق امکان شناسائی و تشخیص آمار واقعی صادرات استان فراهم شود.

دبیر انجمن پسته دامغان، تجارت و صادرات پسته استان سمنان را بسیار مناسب خواند و ادامه داد: تولید ۱۵ هزار تن پسته در دامغان فرصتی مغتم است برای صادرات است ولی متاسفانه  پسته این شهرستان از گمرکات دیگر به کشورهای هدف صادر می شود.

منصور عباسیان از کارگروه توسعه صادرات استان خواست تا شرایطی  فراهم شود که پروسه تجارت و حضور بازرگانان  در این منطقه پرنگ تر شود.

وی تصریح کرد: حجم صادرات و رقم تجارت این محصول برابر تراز تجاری دیگر محصولات صادراتی است،  لذا توجه و عنایت ویژه به صادرات این محصول استراتژیک یک ضرورت راهبردی است.  

در ادامه اولین نشست کارگروه توسعه صادرات استان سمنان موانع و مشکلات صادرکنندگان  با مولفه های همانند  فقدان آزمایشگاه اختصاصی و زمان بر بودن تعیین ماهیت کالا، عدم تفویض اختیار صدور مجوز  به معاونت غذا و دارو، نبود تحقیقات لازم برای کاهش  کاهش هزینه های حمل و نقل ریلی مورد بررسی قرار گرفت.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بسته حمایتی صادرات غیر نفتی پیشران سیاست های اقتصادی کشور است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات