جایگاه ضعیف زنان روستایی در رسانه ها

به گزارش مشرق به نقل از روابط عمومی جشنواره زن، خانواده و رسانه، در عصر جدید که به نوعی عصر ارتباطات نامیده می شود،  رسانه‌ها بر محدودیت های مکانی وزمانی غلبه یافته ، مرزها را در نوردیده و فاصله ها را از میان برده اند. سرعت انتقال ودسترسی همگانی ازمهم‌ترین ویژگی  ابزارهای ارتباطی است و دنیارا به دهکده کوچکی تبدیل کرده است. رسانه ها با بهره گیری از ابزارهای مختلف  سمعی وبصری قدرت نفوذ وتاثیرگذاری خود را افزایش می دهند.

از این رو تلاش می کنند از ابزارهایی با ضریب تاثیر گذاری بیشتر وبهتر استفاده کنند. نمونه های فراوانی در تاریخ وجوددارد که نشان می‌دهد چگونه  انتشار یک عکس یا تصویر از رسانه ها توانسته است در کوتاه ترین زمان توجه جامعه جهانی را به سمت موضوعی جلب کرده و تحولات شگرفی را خلق کند. با توجه به سطح تاثیرگذاری رسانه ها در سطوح ملی وبین المللی قطعا انتظار می رود رسانه هاآنچه را که دیگران کمتر به آن می پردازند، مورد توجه قرار دهند وبه آنچه  که دور از دسترس است ،  دست پیدا کنند. رسانه ها باید ، خود، جریان سازی کنند نه آنکه  به دنبال جریان های موجود حرکت كنند. متاسفانه در شرایط کنونی رسانه های کشورمان بیشتر دنباله روی می کنند به جای آنكه مبدع وجریان ساز باشند. 

به همین دلیل روستاها به طور اعم، وزنان روستایی وعشایری به طور اخص، کمتر مورد توجه رسانه ها قرار دارند. رسانه های ملی وسراسری کشور عمدتا به مباحث روز می‌پردازند وکمتر به دنبال کشف استعدادها و توانمندی های پنهان هستند. جایگاه زنان روستایی وعشایر در رسانه ها به ویژه رسانه های همگانی بسیار ضعیف است. به همین دلیل فرآیند تغییرات جمعیتی‌، تغییر نقش های جنسیتی  در مناطق روستایی وعشایری مورد توجه قرار نمی گیرد و همین بی توجهی منجر به وقوع رخدادها و حوادثی می شود که تبعات آن گریبانگیر  جامعه  به طور کلی می شود. این امر نیازمند رویکرد  علمی – تحقیقاتی درکار رسانه ای  است.

کشف واقعیات قبل از وقوع و هشدار لازم برای مواجهه اصولی باآنها از وظایفی است که رسانه ها تنها با رویکرد تحقیقاتی می توانند به آن بپردازند. رویکرد صرفا تبلیغاتی، یا خبر رسانی ، اطلاع رسانی را در سطح ارائه وتحلیل جریان های موجود تقلیل می دهد ومانع از کشف واقعیات وجریان سازی می شود. حوزه زنان روستایی نیازمند جریان‌سازی رسانه ای است تا با اتکا به آمار وارقام تحولات جمعیتی، جامعه را متوجه حضور ومشارکت گروهی نمادین که همواره به عنوان گروه حاشیه ای محسوب می شده اند، کنند.

 این گروه حاشیه ای امروزه در  متن خانواده وجامعه روستایی وعشایری قرار گرفته وبقا ودوام خانوا روستایی وعشایری به توانمندی این گروه وابسته است. با مهاجرت مردان وجوانان از روستا به شهر نقش زنان روستایی در ابعاد اقتصادی- اجتماعی وحتی خانوادگی افزایش یافته است . تعداد ماه هایی که زنان روستایی ناچارند به تنهایی وبدون سرپرستی مردان خانواده را اداره کنند رو به افزایش است. در این ماه‌ها علاوه بر فعالیت های دشوار اقتصادی ، بار سنگین تربیت فرزندان، رسیدگی به امور منزل ورتق وفتق امور آموزشی- اجتماعی اعضای خانواده به عهده زنان است. در واقع نقش زنان روستایی در خانواده وجامعه دچار تحولات جدی شده و نقش های چندگانه آنان نیاز مند حمایت وتوانمندسازی برای ایفای درست آنهاست.

رسانه به عنوان یک ابزارآموزشی وتوانمندسازی، خود می تواند با عطف توجه و سوق دادن برنامه ها به سمت زنان به ویژه زنان روستایی وعشایری ضمن مطرح کردن توانمندی ها وظرفیت های این گروه برای تحقق اهداف توسعه اقتصادی  در چارچوب اقتصاد مقاومتی ، اقدام به برنامه سازی آموزشی در زمینه توانمندسازی زنان روستایی و عشایری كند.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جایگاه ضعیف زنان روستایی در رسانه ها» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات