آموزش زبان‌های کردی و ترکی در مدارسبه گزارش جهان،‌ «دولت دستور داده زبان‌های محلی کردی و تُرکی در مدارس استانهای خاص   آموزش داده شود.»  موضوعی که دیروز علی یونسی، دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی  از آن خبر داد.

به نوشته ایران، این مسأله در حالی مطرح می‌شود که حسن روحانی از همان ابتدای اعلام نامزدی خود نیز البته پیگیر احیای زبان‌های محلی ترکی و کردی بود و در سفر‌های تبلیغاتی اش بر این موضوع تأکید ویژه داشت.

 روحانی بعد از آنکه بر صندلی ریاست جمهوری نشست بر آموزش  این زبان‌ها در مدارس کشور تأکید  کرد و پس از آن  وزیر آموزش و پرورش نیز اعلام کرد  که این موضوع با ماده 15 قانون اساسی ممانعتی ندارد و می‌توان زبان و ادبیات محلی را در مدارس آموزش داد. اتفاقی که البته دو سال پیش در دانشگاه های کردستان افتاد و حالا رشته زبان کردی در دانشگاه‌های کردستان تدریس می‌شود. دانشگاه کردستان در دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری سال ٩٤ توانست بیش از ٤٠ دانشجو برای تحصیل در رشته زبان و ادبیات کردی جذب  کند.

با این همه چندی پیش بود که دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، تأکید کرد: «ما مصر هستیم که آموزش زبان‌ و ادبیات محلی در مدارس و دانشگاه‌ها وجود داشته باشد. این، هم برای زبان‌های محلی لازم است هم برای زبان فارسی. ما این دو را ضد هم نمی‌دانیم و نمی‌دانم چرا بعضی‌ها از این بابت نگرانند؟»

یونسی البته به «ایرنا» گفت: «دولت دستور داده که زبان‌های محلی کردی و تُرکی در مناطقی که زبان اصلی مردم محلی این زبان هاست، در مدارس به دانش آموزان آموزش داده شود. این طرح در مدارس استان کردستان اجرا شده و در صورت فراهم شدن زیرساخت در دیگر مناطق کشور نیز اجرا می‌شود.»  وی با اشاره به تدریس زبان کردی در دانشگاه کردستان اظهار کرد: ایجاد رشته زبان و ادبیات کردی در مراکز آموزش عالی از سال‌ها پیش یکی از مطالبه‌های مردم این استان بود که در دولت تدبیر و امید رنگ واقعیت به خود گرفت.  با این حال آموزش زبان‌‌های محلی در مدارس از سوی نمایندگان کرد و ترک با استقبال روبه‌رو شد.

محمد قسیم عثمانی نمایند مردم بوکان در مجلس  شورای اسلامی در این باره معتقد است: «آموزش زبان محلی در مدارس را می‌توان فرصتی برای حفظ تراز علمی و ادبی زبان‌های بومی‌ دانست .این اقدام بسیار پسندیده است و مردم کردستان هم از این دستور بسیار خوشحال هستند چرا که همین موضوع موجب می‌شود تا علاقه مردم کردستان به دیگر زبان‌ها بیشتر شود.  البته این موضوع انسجام ملی را افزایش می‌دهد و همین طور نسل‌های  بعدی با زبان مادری و بومی خود بیشتر آشنا می‌شود.»

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آموزش زبان‌های کردی و ترکی در مدارس» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات