نظر قرئتی درباره قاری برجسته قرآنی

به گزارش جهان به نقل از فارس، «شهریار پرهیزکار» استاد پیشکسوت قرآن کریم سال 1364 زمانی که کم‌تر به ترتیل قرآن توجه می‌شد و افراد برای گوش دادن به ترتیل از تلاوت‌های اساتیدی همچون «خلیل الحصری» و «منشاوی» استفاده می‌کردند، در رادیو ترتیل کل قرآن کریم را خواند و از آن پس، این ترتیل در محافل مختلفی مورد استفاده قرار گرفت.

به گفته پرهیزکار پس از گذشت 30 سال از ضبط این ترتیل، هنوز هیچ‌ نهادی تقدیری شایسته و در خورقرآن از این اثر ماندگار نداشته‌ است؛ بر همین اساس خبرگزاری فارس در آستانه ماه مبارک رمضان برای نخستین‌بار اقدام به برگزاری مراسمی برای بزرگداشت خدمات شایسته این استاد قرآن کریم به ویژه ترتیل ماندگاری که منشأ حرکت به سوی حفظ قرآن کریم شد، کرده است.

این مراسم یک‌شنبه 16 خردادماه ساعت 15 با حضور چهره‌های قرآنی و مدیران فرهنگی کشورمان در خبرگزاری فارس برگزار می‌شود. به بهانه این مراسم گزارشی از زندگی «شهریار پرهیزکار» استاد قرآن کریم که فعالیت در عرصه‌های دینی را با تلاوت قرآن آغاز کرد و به سمت حفظ کلام الهی پیش رفت، تقدیم می‌‌شود.

نخستین جرقه یادگیری قرآن/ تحولی برای زندگی قرآنی

«شهریار پرهیزکار» 25 مرداد 1343 در خانواده‌ای مذهبی در تهران متولد شد. وی از قاریان و حافظان بزرگ ایران اسلامی است که از کودکی به سوی فعالیت‌های قرآنی رفت.

فعالیت در عرصه‌های دینی در خانواده وی نهادینه شده بود به طوری که پرهیزکار همیشه سعی می‌کرد از همان دوران کودکی با قرآن مأنوس باشد و حتی با بازی‌های قرآنی خود را سرگرم کند.

وی سال 1352 با تلاوت قرآنی که از رادیو پخش شد، تحت تأثیر قرار گرفت تا اینکه زمانی که کمتر از 10 سال داشت هنگام پخش مسابقات بین‌المللی قرآن از تلویزیون و شنیدن تلاوت‌های کلام‌وحی، انقلابی در وجود این استاد قرآن کریم ایجاد شد. تلاوت «محمدتقی مروت» که رتبه نخست مسابقات بین‌المللی قرآن مالزی آن سال را کسب کرد بر وی اثری ویژه گذاشت و زندگی آینده‌اش را در مسیر قرآن رقم زد. استاد مروت در آن رقابت‌ها آیاتی از سوره مبارکه «آل‌عمران» را تلاوت کرد که شنیدن صوت آیه 183 این سوره منجر به تحولی در وجود استاد پرهیزکار شد.

استادی که پرهیزکار را تشویق به حفظ قرآن کرد

خانواده پرهیزکار پس از مشاهده استقبال از امور قرآنی وی را در کلاس‌های قرآن مسجدی نزدیک منزل‌شان ثبت‌نام کردند. «ادیب‌زاده» استاد آن جلسه بود که با احترام خاصی با همه رفتار می‌کرد. پرهیزکار روخوانی، روان‌خوانی و مباحث اجمالی در زمینه تجوید مقدماتی را در محضر استاد «ادیب‌زاده» آموخت. با حضور در کلاس‌های قرآن، زندگی وی شرکت در مسابقات قرآن و کسب رتبه نخست شده بود و همواره سعی می‌کرد در این عرصه به موفقیت‌هایی دست یابد.

پس از آن با تلاش‌های پدرش در 11 سالگی در جلسات قرآن استاد «مروت» شرکت کرد و با تجوید، صوت و لحن آشنا شد و با راهنمایی‌های وی، بعد از مدتی در جلسات استاد «مولایی» حضور یافت. در کلاس‌های استاد مولایی علاوه بر تلاوت به حفظ نیز پرداخته می‌شد بر همین اساس با گذشت زمان و کسب توانمندی‌هایی در عرصه تلاوت با پیشنهاد پدر و تشویق‌های اساتید قرآن به سمت حفظ پیش رفت و حفظ کلام وحی را از جزء 30 آغاز کرد و به پیشنهاد مرحوم مولایی حفظ را از جزء یک قرآن از سر گرفت.

استاد پرهیزکار در میانه راه حفظ جزء یک قرآن کریم، از ادامه روند حفظ خسته می‌شود اما با تشویق‌های پدرش این راه را طی می‌کند. نوارهای قرآن استاد «خلیل الحصری» یکی از مهم‌ترین منابع برای یادگیری حفظ این استاد برجسته قرآن کریم بود.

اولین حضور در مسابقات قرآن به صورت رسمی

وی پس از کسب توانمندی‌های مختلف در زمینه‌های قرآنی به حضور در جلسات مختلف قرآن اهتمام داشت و برای نخستین‌بار به‌صورت رسمی در مسابقات قرآنی که در سال 1356 در مسجد لاله‌زار تهران برگزار شد، به تلاوت آیاتی از سوره مبارکه «یوسف» پرداخت که با استقبال زیادی مواجه شد.

پرهیزکار در مدرسه نیز همواره به تلاوت قرآن علاقه‌مند بود و در کنار تحصیل به ارتقای توانمندی‌هایش در این زمینه توجه داشت. با وجود خفقان در زمان طاغوت، پرهیزکار یادگیری قرآن را مورد توجه قرار داد و همواره سایر افراد را نیز تشویق به فعالیت در این عرصه می‌کرد.

در زمانی که مشغول حفظ قرآن بود پدرش وی را تشویق به یادگیری صرف و نحو کرد، به طوری سال‌های 1355- 1356 در کلاس‌های استاد «محمدرضایی» حضور یافت. کلاس سوم راهنمایی بود که موفق به حفظ 8 جزء از کلام الهی شده بود و در مسابقات قرآن دارالتحفیظ شرکت کرد و نفر اول این رقابت‌ها شد. جایزه این مسابقات نیز اعزام به مکه مکرمه بود که به لطف خداوند همراه با پدرش برای نخستین‌بار به مکه رفت.

فعالیت‌های پرهیزکار پس از پیروزی انقلاب

پس از حفظ 10 جزء از قرآن کریم انقلاب اسلامی شکل گرفت و همین امر وقفه‌ای در ادامه روند حفظ پرهیزکار ایجاد کرد تا اینکه پس از شکوفایی انقلاب اسلامی و توسعه برنامه‌های قرآنی، پرهیزکار مجدد حفظ را ادامه داد و موفق شد کل قرآن کریم را بدون هیچ‌گونه امکانات آموزشی در مجموع حدود 3 سال حفظ کند.

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن‌ماه سال 1357 و رشد فعالیت‌های قرآنی، توانمندی‌های استاد پرهیزکار نیز شکوفا شد. در آن زمان جلسات قرآن توسعه یافت و پرهیزکار با توجه به توانمندی‌هایی که کسب کرده بود در محافل مختلف تلاوت می‌کرد.

این استاد قرآن کریم سال 1359 برای نخستین‌بار همراه با «سیدمرتضی سادات‌فاطمی» در جلسه قرآن مقام معظم رهبری که در آن زمان نماینده امام در شورای عالی دفاع بودند، شرکت کرد. پس از آن حضور در جلسات قرآن حضرت آقا یکی از بهترین مشوق‌هایش برای فعالیت در عرصه‌های قرآنی بود. نخستین بار نیز در همان سال آیاتی از سوره مبارکه «آل‌عمران» را نزد معظم‌له از حفظ تلاوت کرد که تشویق‌های رهبری را به همراه داشت.

حضور در اولین مسابقات بین‌المللی قرآن

سال 1360 که قرار شد به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران به مسابقات بین‌المللی قرآن لیبی اعزام شود، پیش از سفر به خدمت مقام معظم رهبری که در آن زمان رئیس جمهور وقت بودند، رفت و آیاتی از قرآن کریم را به روشی که رهبر معظم انقلاب فرموده بودند، تلاوت کرد. وی در مسابقات بین‌المللی قرآن لیبی متوجه می‌شود که نامه‌ای که به اوقاف زده بودند برای اعزام حافظ کل به این رقابت‌ها بوده اما وی تا آن زمان حافظ 20 جزء از قرآن بود. در نهایت در مسابقات بین‌المللی قرآن لیبی به دو سؤال به خوبی پاسخ می‌دهد و یکی از سؤالات را نیز بدون جواب می‌گذارد.

سال بعد یعنی 1361 پرهیزکار در مسابقات قرآن که برای اعزام قاریان به حج بود، شرکت می‌کند و بر اساس قرعه آیاتی از سوره مبارکه «انعام» را می‌خواند و موفق به کسب حدنصاب نمره می‌شود و دومین سفر خود را به مکه مکرمه را تجربه می‌کند. پیش از اعزام به این سفر نورانی، کاروان اعزامی به حج، به دیدار امام خمینی(ره) رفتند که بر اساس قرعه سه نفر (مولوی سالارزهی، ابوالفضل علامی و اصغر میری) انتخاب شدند تا در محضر امام تلاوت کنند.

جایزه‌ای که استاد پرهیزکار از دستان رهبر معظم انقلاب دریافت کرد

اواخر سال 1361 نیز سازمان تبلیغات اسلامی تصمیم می‌گیرد که هیأتی از قاریان و حافظان را به جبهه اعزام کنند که پرهیزکار نیز همراه با این هیأت به جبهه اعزام می‌شود و در نوروز 1362 را در جبهه سپری می‌کند و به امور قرآنی می‌پردازد.

پرهیزکار از آن پس به عضویت سپاه درآمد و در مسابقات بین‌المللی قرآن کشورمان در رشته حفظ 15 جزء شرکت کرد و موفق به کسب رتبه نخست شد و نخستین جایزه برتری در رقابت‌های بین‌المللی را از دستان رئیس جمهور وقت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دریافت کرد و در سال 1363 مجدد به حج اعزام شد.

وی پس از این برتری به سفرهای تبلیغی بسیاری رفت و تأثیرگذاری زیادی در ترویج فرهنگ قرآنی داشت.

ماجرای ضبط ترتیل کامل قرآن کریم استاد پرهیزکار

در آن دوران ترتیل کامل قرآن کریم توسط قاریان کشورمان وجود نداشت و تنها یک دوره ترتیل از سیدمرتضی سادات‌فاطمی در دسترس بود. پرهیزکار سال 1364 به پیشنهاد داود عبدالرحیمی تهیه‌کننده برنامه رادیو، بیست جزء از قرآن به سبک تلفیقی از اساتید مصری را در استودیو رادیو خواند و در ماه مبارک همان سال برای نخستین‌بار این ترتیل از رادیو پخش شد.

وی هم‌زمان با کار در سازمان تبلیغات اسلامی، سال 1365 ادامه ضبط ترتیل 10 جزء باقی‌مانده از قرآن را در رادیو ادامه داد. این ترتیل به عنوان نخستین ترتیل جامع و کامل از قرآن کریم به حساب می‌آید که نه تنها در ایران بلکه در کشورهایی همچون عربستان، کویت، عراق و لبنان پخش شده و مورد استقبال قرار گرفته است.

دوره کامل تلاوت ترتیلى با صداى استاد پرهیزکار که از سال‌ها پیش و به برکت نظام مقدس جمهورى اسلامى ایران ضبط

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نظر قرئتی درباره قاری برجسته قرآنی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات