ابعاد پشت‌پرده لابی‌های صهیونیستی

به گزارش جهان به نقل از تسنیم، در دایره المعارف بریتانیا واژه «لابی» اینگونه تعریف شده است: لابی عبارت است از گروهی کارگزار فعال که منافع خاصی دارند و بر کارمندان رسمی به ویژه قانونگذاران فشار می آورند تا آنها را در کاری که انجام می دهند تحت تأثیر قرار دهند.

در چاپ بین الملل فرهنگ وبستر درباره لابی آمده است: اشخاصی هستند که به راهروهای پارلمان رفت و آمد دارند، یا اشخاصی که عضو پارلمان نیستند و سمت رسمی ندارند، یا اشخاصی که سمت‌های دولتی دارند، و تلاش می کنند از طریق ارتباطات ویژه و با هدف تصویب یک قانون مشخص یا اتخاذ یک سری تصمیمات خاص، بر شرکا یا شخصیتهای عمومی  تأثیر بگذارند.

لابی ها قدرت های در سایه  و متنفذ در لایه های تصمیم سازی کشورهای مختلف هستند، رژیم صهیونیستی با تأسیس لابی‌های مختلف در کشورهای دنیا به ویژه آمریکا و اروپا سیدعرب سیاست‌ها این کشورها را با رویکردهای خود همراه کرده و حاکمیت این کشورها را تحت نفوذ خود داشته باشد.

گیلاد آتسمون نویسنده انگلیسی که قبلا شهروند رژیم صهیونیستی بوده و حالا به یکی از فعالان ضدجریان صهیونیسم بین الملل تبدیل شده، لابی صهیونیستی را سکاندار فضای سیاسی غرب توصیف می کند. وی اعتقاد دارد : قدرت صهیونیست ها در این است که بحثها درباره قدرت این جریان را خاموش می کند و اجازه بحث در این خصوص را نمی دهد. ما سالها می ترسیدیم که به این موضوع بپردازیم. لابی هایی همانند آیپک از سالها قبل، فضای سیاسی غرب را در سلطه خود داشته اند. این مسئله در آمریکا و انگلیس و فرانسه مشهود است. بدترین نتیجه مخرب این وضع، ادامه داشتن مناقشه ها و جنگ ها در جهان است.


وی می‌افزاید: لابی آیپک در آمریکا، عامل و مسبب شروع جنگ عراق در سال 2003 بود که حالا شاهد آثار آن در سراسر منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) هستیم. در فرانسه نیز لابی مشهود سبب شد فرانسه در جنگ لیبی آن اقدامات را صورت بدهد. شاهد تسلیم کامل سیاستمداران غربی درمقابل این جریان هستیم. این وضع بسیار تاسف آور است. بسیار تاسف آور است که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کنگره آمریکا حاضر شود و سخنرانی کند و همه سیاستمدارن آمریکایی تا آن اندازه، مجیز او را بگویند. همین مسئله نشان دهنده قدرت این جریان صهیونیستی است.

گرچه آیپک به‌عنوان بزرگ‌ترین لابی صهیونیستی در آمریکا مشهورتر از کشورهای دیگر است، اما فعالیت‌های رژیم صهیونیستی تنها منحصر به این کشور نبوده و تل آویو اقدام به تاسیس شبکه های پیچیده در کشورهای قدرتمند دنیا کرده است تا بتواند بر سیاست‌گذاری‌های آنها تأثیرگذار باشد.

لابی صهیونیستی در آمریکا

لابی صهیونیسم در آمریکا از شبکه‌ای پیچیده، تاکتیک‌های گسترده و نفوذ بالا برخوردار است و از این طریق مانع از هر اقدام سیاست خارجی آمریکا در تعارض با منافع تل‌آویو می‌شود.

صهیونیستها تا قبل از سال 1948 متمایل به بریتانیا بودند، اما از این تاریخ به بعد با توجه به نفوذ و قدرت آمریکا در عرصه روابط بین الملل، متوجه این کشور شدند. روش صهیونیسم برای تحقق هدف مذکور، به صورت تاکتیکهای مختلف آشکار شد. مهمترین و اساسی ترین این تاکتیکها تاکتیک مرحله به مرحله است؛ این تاکتیک مهمترین وجه مشخصه صهیونیسم است و صحبت کردن درباره روش یا طرح صهیونیسم در حقیقت حول محور تاکتیک مرحله به مرحله می چرخد. این تاکتیک در همه لحظات و حرکات صهیونیسم به چشم می خورد و در چارچوب نظریه « طرح صهیونیسم » به معنای تعامل میان چهار اصل است:

1- واقع گرایی، که سقف خواسته های جنبش صهیونیسم در همه شرایط زمانی را با توجه به پتانسیلها و اوضاع این جنبش، مشخص می کند.
2- انعطاف پذیری، که مبتنی بر استفاده از ابزارها و قالبهای مختلف است.
3- اصل عدم عقب نشینی، که کف خواسته های صهیونیسم در همه شرایط زمانی را تعیین می کند.
4- صعود به مرحله بعد، به گونه ای که صهیونیسم بعد از کسب همه دستاوردهای طراحی شده در یک شرایط زمانی مشخص، خواسته های جدیدی را مطرح می کند که کف آن، سقف و خواسته کامل مرحله قبلی، محسوب می شود. با توجه به این اصول می توان روابط صهیونیسم با کشورهای جهان را ارزیابی کرد.

کمیته آیپک از یک رئیس و مدیر اجرایی تشکیل شده و شورای فدراسیون یهودیان و سازمان « بنای بریث » نیز به آیپک کمک می کنند تا از طریق حمایت از لابی یهودی و گسترش نفوذ آن در کنگره و سایر پایگاههای تصمیم گیری در آمریکا، جنبش صهونیسم و اسرائیل را تقویت کنند.

کمیته آیپک اصرار دارد که نماینده ای در همه نشستهای علنی کنگره داشته باشد تا کارتها [ی رأی گیری] را توزیع نموده و بی هیچ واهمه ای با همه کارمندان بلندپایه و معمولی در ارتباط باشد. در نشستهای غیر علنی هم همیشه یکی از اعضای فراکسیون حمایت از اسرائیل در کنگره، شرکت دارد و دستور کار کنگره را به صورت مستمر مطالعه می کند تا اگر نکته نگران کننده ای وجود داشته باشد کمیته آیپک را مطلع کند و این کمیته برای رفع نگرانی ها به دیدار اعضای کنگره برود.

لابی یهودی از طریق سازمانهای متعددی که در آمریکا دایر کرده، از ثروت و پول خود برای جلب حمایت اعضای کنگره از اسرائیل، استفاده می کند و همیشه توانسته است دولتهای آمریکا را تحت فشار قرار دهد تا به کمکهای خود به اسرائیل که ارزش تراکمی آن از سال 1951 تا 2013 بالغ بر 136 ملیارد دلار می شود، ادامه دهند، کمکهایی که 61٪ آن کمک نظامی بوده است.

در اینجا باید اضافه کنیم که به رغم ثروتمندی یهودیان ایالات متحده ( 140 نفر از 400 ثروتمند آمریکا یهودی هستند ) سرمایه های یهودی به صنایع زیربنایی آمریکا ( آهن ، فولاد و اتومبیل ) وارد نشده و نیز بانک های اصلی این کشور در اختیار واسپ ( پروتستان های سفیدپوست ) قرار دارد.

در مورد رسانه ها و سیطره یهودیان بر آنها نیز می توان به همین منوال بحث کرد . یهودیان در بخش رسانه ها حضور چشمگیری دارند.

لابی اسرائیل در آمریکا حرکت یکپارچه ای با رهبریت مرکزی نیست ونیز ممکن است اعضای آن درباره مسائل خاصی با هم اختلاف نظرنیزداشته باشند. هسته مرکزی لابی را یهودیان آمریکا تشکیل می دهندکه در زندگی روزمره شان٬ تلاش چشمگیری ازخود نشان می دهند تا سیاست خارجی آمریکا را به سمتی سوق دهند تا منافع اسرائیل را محقق کند. فعالیتهای آنها صرفاً محدود به دادن رأی به نامزدهای طرفداراسرائیل نیست وشامل نامه نگاری٬کمک های مالی وحمایت ازسازمان های طرفداراسرائیل نیز می شود.

تمام یهودیان آمریکا جزو لابی نیستند٬ چرا که اسرائیل دغدغه اصلی بسیاری ازآنها نیست.برای مثال دریک نظرسنجی درسال 2004حدود36درصد از یهودیان آمریکا گفتند که آنها"نه زیاد"و یا"اصلاً "علاقه ای به اسرائیل ندارند.همچنین یهودیان آمریکا در قبال سیاستهای اسرائیل با هم اختلاف نظردارند. بسیاری از سازماهای کلیدی مانند آیپک و کنفرانس روسای سازمانهای مهم یهودی ازسوی تندروهایی اداره می شوند که عمومآ  از سیاستهای توسعه طلبانه احزابی چون لیکود دراسرائیل حمایت می کنند وبه نوعی مخالف مساله صلح اسلو نیز به شمارمی روند.

شگفت انگیز نیست که رهبران یهودیان آمریکا٬ اغلب با مقامات اسرائیل مشورت می کنند. از این  رو رهبران سابق می توانند نفوذ مقامات اسرائیلی را در ایالات متحده به حداکثر برسانند. یکی ازفعالان سازمانهای یهودی می نویسد: برای ما عادی است که بگوییم با آنکه سیاست ما درباره مسائل خاصی است ولی باید بررسی کنیم که اسرائیل به دنبال چیست.ما به عنوان یک جامعه این کار را همیشه انجام می دهیم.همچنین یک هنجارقوی علیه انتقاد ازسیاستهای اسراییل وجود دارد و رهبران یهودیان آمریکا به ندرت ازاعمال فشارعلیه اسرائیل حمایت می کنند.

آیپک بعد از انجمن بازنشستگان آمریکا (AARP) و جلوتر ازلابی های پرنفوذی چون سازمان انجمن کارگری آمریکا(CIO.AFL)و انجمن تفنگداران آمریکا در رده دوم بزرگترین موسسات لابی آمریکایی قرار دارد. بررسی نشنال ژورنال  (NATIONAL JORNAL) نیز درمارس 2005به نتیجه مشابهی رسید و آیپک را در رده بندی قدرت در واشنگتن در جایگاه دوم قرار داد.

تأثیر لابی صهیونیستی بر شورای امنیت

شورای امنیت که از 15 عضو دائم و موقت تشکیل می شود تابعی از اراده آمریکا و لابی صهیونیستی است و نمی تواند در خصوص وضعیت مربوط به اراضی اشغالی تصمیم سرنوشت سازی اتخاذ کند.

از سال 1948 تا کنون حدود 85 قطعنامه مربوط به اراضی اشغالی توسط آمریکا وتو شده و لذا اسرائیل به خوبی می داند که شورای امنیت نمی تواند بدون رضایت آمریکا و لابی صهیوینستی اقدامی به سود ملت فلسطین انجام دهد. از سال 1945 که شورای امنیت به صورت فعلی خود شکل گرفت، 5 قدرت اتمی و پیروز جنگ دوم جهانی از جمله آمریکا، انگلیس ، فرنسه ،روسیه و چین با بر خورداری از حق وتو بر مقدرات جهان سیطره پیدا کردند. همچنین نهادهای زیر مجموعه سازمان ملل از جمله آژانس بین المل&am

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ابعاد پشت‌پرده لابی‌های صهیونیستی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات