واکنش علمای اهل سنت به لغو حج ایرانیان

به گزارش «شیعه نیوز»، اقدامات و بی‌تدبیری‌های اخیر رژیم آل سعود در قبال جامعه جهانی مسلمانان به ویژه ایرانی‌ها چهره واقعی آنها را نه به عنوان خادم الحرمین بلکه به عنوان خائن الحرمین نشان داد.

تجاوز به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه عربستان، سقوط جرثقیل در محوطه مسجد الحرام و حادثه تلخ منا هرگز از ذهن مسلمانان جهان و ایران پاک نخواهد شد که بیش از پیش بی تدبیری و بی لیاقتی ماموران آل سعود را در پاسداری از خانه خدا و میزبانی از میهمانان خدا نمایان کرد.

حال عربستان سعودی سیاست های خصمانه خود در قبال مسلمانان ایران را دو چندان نموده و از ورود حجاج ایرانی به عربستان و انجام مناسک حج تمتع در سال 95 ممانعت کرده است.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز یکشنبه هفته جاری اعلام کرد با توجه به رفتار و گفتار مقامات عربستانی که در دور مذاکرات با هیئت ایرانی داشتند و ایجاد موانع و کارشکنی های آنها، عملا انجام فریضه حج امکان پذیر نیست.

در پی انتشار این خبر سازمان حج و زیارت نیز با انتشار بیانیه‌ای ضمن تاکید بر اقدامات گسترده و مستمری که از سوی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت برای حضور حجاج کشورمان در مراسم حج سال 1395 انجام شده است؛ خبر از لغو حج تمتع سال 95 داد.

در پی این اقدام منفور رژیم آل سعود، علمای اهل سنت کردستان بصورت یکپارچه آن را محکوم کرده و انزجار خود را از اقدامات رژیم آل سعود اعلام کردند.

اعمال آل سعود نشات گرفته از حمایت های دنیای غرب است/ ظلم دولت عربستان نابخشودنی است

ماموستا امین راستی امام جمعه موقت شهرستان سنندج ضمن محکوم کردن اقدام دولتمردان آل سعود و اظهار تاسف از اینکه کنگره عظیم حج در اختیار این دولت است اظهار کرد: عربستان از سال‌های قبل در حوادثی همچون به شهادت رسیدن 300 نفر در مراسم برائت از مشرکین و همچنین حوادث سال قبل نشان دادند که لیاقت اداره حرمین شریفین را ندارند و این مسئله با وقوع حوادث متعدد طی سالهای اخیر بیشتر مشهود است.

وی گفت: متاسفانه امسال رفتار کارشکنانه رژیم وابسته سعودی در اطاعت از راهبرد‌های شوم اربابانش به ویژه آمریکا و رژیم صهیونیستی موجب تعطیلی حج شد.

وی افزود: اقدامات دولت عربستان نسبت به کشورهای اسلامی نابخشودنی است و این اعمال نشات گرفته از دنیای غرب است.

ماموستا راستی خاطر نشان کرد: سعودی‌ها در برابر اعزام حجاج ایرانی کارشکنی می‌کنند و به دنبال جلوگیری از حضور آنها در موسم حج امسال بودند، لذا با اقدامات خود زائران ایرانی را از حج محروم کردند و این اقدام آنها بسیار قابل تأمل است که باید پاسخگو  باشند.

امام جمعه موقت سنندج با تاکید بر اینکه حج ظرفیت‌های عظیمی برای تقویت وحدت امت اسلامی و مقابله با نقشه دشمنان اسلام دارد و اگر از این ظرفیت‌ها استفاده شود، بسیاری از چالش‌های جهان اسلام رفع خواهد شد اظهار کرد: به‌دلیل اهمیت خاص حج، سعودی‌ها برای اینکه ما این صحنه بزرگ اسلامی را خالی کنیم گاهی تنگناهایی را ایجاد می‌کنند، چون نقش جمهوری اسلامی نیز محوری و تأثیرگذار می‌باشد و دشمنان اسلام آرزو دارند که پای جمهوری اسلامی ایران از حج قطع شود و حتی برای دستیابی به این آرزوی خود، دست به برخی اقدامات، کارشکنی‌ها و مانع‌تراشی‌هایی می‌زنند.

وی آل سعود را قاتل حجاج و جنایتکار جهان اسلام نامید و گفت: در برهه ای که جهان اسلام بیشتر از هر زمانی به وحدت و یکپارچگی نیاز دارد و لازمه ی پیشرفت امت حضرت محمد (ص) دوری از تفرقه است و دولت سعودی وظیفه ی اجرای برنامه های امریکا و اسرائیل بر علیه مسلمین را دارد.

ممانعت رژیم آل سعود از اعزام حجاج ایرانی به مراسم حج نشان دهنده بی کفایتی آنان است

ماموستا ملا هاشم نوری امام جمعه اهل سنت قروه با بیان اینکه ممانعت از ورود مسلمانان به مسجد الحرام و به مکه مکرمه گناهی نابخشودنی است اظهار داشت: این اقدام آل سعود در جامعه مسلمانان جهان تاثیرگذار خواهد بود و قطعا از سوی مسلمانان بدون پاسخ نخواهد ماند.

وی افزود: ممانعت رژیم آل سعود که امروز به بازیچه ای در دست دنیای صهیونیست و آمریکای جنایتکار تبدیل شده است باعث ایجاد تنش در منطقه خواهد شد دود آن به چشم آل سعود خواهد رفت و ضرر و زیان آن متوجه رژیم صهیونیستی آل سعود می باشد.

امام جمعه اهل سنت قروه خاطر نشان کرد: امروز آمریکای جنایتکار و حامیان آن در تحریک رژیم آل سعود برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران نقش دارند چرا که آنها به دنبال ایجاد اختلاف در جامعه مسلمانان و در بین اهل تشیع و اهل سنت هستند.

نوری ادامه داد: بی کفایتی رژیم آل سعود در برگزاری مراسم حج سال گذشته که منجر به از بین رفتن و به شهادت رسیدن جمع کثیری از حجاج و همچنین حجاج ایرانی بود نشان داد که این رژیم قادر به برگزاری مناسب مراسم حج نمی باشد و اقدام آنان در سال جاری که مانع از اعزام حجاج ایرانی به بیت الله بوده است نیز نشان دهنده بی کفایتی و بی تدبیری انان است.

خطیب نماز جمعه اهل سنت قروه ادامه داد: رژیم آل سعود امروز تابع دستورات دنیای کفر و دنیای ظلم است و اقدامات این رژیم در جهت ایجاد تنش در منطقه پیش می رود.

وی ادامه داد: قطعا ممانعت رژیم آل سعود از اعزام حجاج ایرانی به مکه مکرمه نتیجه ای جز خسران و زیان برای این رژیم نخواهد داشت که به زودی عواقب آن را نیز مشاهده خواهد کرد.

حج یکی از ارکان دین اسلام و فریضه الهی است و کعبه متعلق به جهان اسلام است

ماموستا یدالله محمدی امام جمعه دهگلان در واکنش به اقدام رژیم عربستان سعودی برای لغو حج تمتع برای حجاج ایرانی در سال 95 گفت: کعبه متعلق به جهان اسلام  بوده و حج یکی از ارکان متقن و یک فریضه الهی است .

 وی افزود: همانگونه که قبل از اسلام حج مرسوم بوده و کلید داران و پرده داران کعبه شریف فقط وظیفه داشتند زائران را اکرام کنند و به آنان احترام بگذارند و وسیله آرامش آنان را فراهم آورند.

 امام جمعه دهگلان گفت: اما امروزه متاسفانه جریان حج یک جریان دینی نبوده و به یک جریان سیاسی تبدیل شده و کلید داران، حج و خانه خدا را از آن خدا نمی دانند بلکه کعبه را در مالکیت خود قرار داده اند و هرکه را بخواهند به حج راه داده و هرکه را بخواهند به قتل می رسانند و هرکه را بخواهند مهمان داری می کنند.

ماموستا محمدی در ادامه افزود: این حرکت عربستان برای جهان اسلام جای بس تاسف است که این چنین اسلام مظلوم شده است .

ماموستا محمدی گفت: باید دارالشورایی از کل جهان اسلام برای پرده داری و کلیدداری کعبه تشکیل شود که در آن همه مسلمانان جهان دخیل و همه نیز به این امر خشنود بوده و در قبال کعبه مقدس احساس مسئولیت کنند و آن را قطب غیرت و ایمانی خود بدانند و از آن به عنوان سنگری بر علیه شیاطین استفاده کنند امید است آن روز محقق شود.

اعمال حکام سعودی و فراعنه مصر در یک ردیف قرار دارند

ماموستا سید احمد سجادی از روحانیون ارشد اهل سنت کردستان و امام جمعه سروآباد با بیان اینکه در بسیاری از آیات قرآن بر انجام فریضه حج تاکید شده خاطر نشان کرد: عربستان سعودی مخالف دستورات الهی عمل کرده و اعمالش در ردیف کارهای فراعنه مصر است.

وی تصریح کرد: بی لیاقتی و بی کفایتی دولت عربستان در ایجاد امنیت مکه باعث بروز چنین کارشکنی هایی شده و روحانیون اهل سنت این اقدامات را به شدت محکوم میکنند.

امام جمعه سروآباد افزود: دولت سعودی باید از این اقدام خود اظهار ندامت و پشیمانی کرده و از مسلمانان ایران به خاطر منع انجام فریضه الهی عذر خواهی کند.

وی در پایان اعتقادات و باورهای دولت سعودی در منع مسلمانان ایران برای انجام فریضه الهی را مشابه صهیونیسم و یهود دانست و این گونه اعتقادات را به شدت محکوم کرد.

منع مسلمانان از حج حرام و گناه کبیره است

ماموستا سید عبدالقادر حسینی امام جمعه موقت سروآباد نیز طی سخنانی اجحاف و حق کشی دولت سعوی را در منع مناسک و فریضه حج بر مسلمانان ایران را به شدت محکوم کرد و دولت سعودی را در زمره خائنین به اسلام و مسلمین تلقی کرد.

ماموستا حسینی این گونه اقدامات دولت سعودی را حرام و مخالف با فرامین الهی تلقی کرد و افزود: از دیدگاه روحانیون اهل سنت حکام سعودی جزء ظالم ترین حکام و در زمره صهیونیست و یهود هستند.

وی افزود : دولت سعودی که ادعای خادمی مکه و حرمین شریفین را دارد می بایست مسلمانان را تشویق به انجام فریضه الهی و زیارت آستانه مقدس پیامبر می کردند نه اینکه مانع آن شوند.

خطیب جمعه سروآباد تاکید کرد: هیچ بهانه ای از سوی دولت آل سعود توجیه پذیر و قابل قبول نیست و ما این را به شدت مردود می دانیم.

دولتمردان آل سعود کفایت برگزاری کنگره عظیم حج را ندارد

ماموستا یدالله امین زاده ماموستای اهل سنت شهرستان سقز ضمن محکوم کردن اعمال دولت‌مردان حکومت آل‌سعود  گفت: سران آل سعودباتوجه به دوستی که با آمریکا و رژیم صهیونیستی دارند بیشتر از این انتظار نمی رود،لذا عربستان سعودی باید از این اقدام خود اظهار پشیمانی کرده و از مسلمانان ایران به خاطر منع انجام فریضه  الهی عذر خواهی کند.

وی گفت: مکه و مدینه سرزمین وحی است و متعلق به تمام مسلمانان جهان است لذا آل سعود نباید کنگره عظیم حج را با کارهای خود زیر سوال ببرد.

وی ادامه داد: بی کفایتی رژیم آل سعود در برگزاری مراسم حج سال گذشته که منجر به از بین رفتن و به شهادت رسیدن جمع کثیری از حجاج و همچنین حجاج ایرانی بود نشان داد که این رژیم قادر به برگزاری مناسب مراسم حج نمی باشد.

ماموستا امین زاده با بیان اینکه از حکام آل سعود انتظاری نیست خاطر نشان کرد: باید از سازمان های مدافع حقوق بشر تاسف خورد که نه اقدامی انجام دادند و نه سخنی قابل توجه گفتند.

وی در پایان این اقدام ظالمانه عربستان سعودی را گناه کبیره دانست و گفت: اقدامات ظالمانه دولت تروریستی آل سعود زیر چتر حمایتی دنیای غرب انجام می گیرد.

انتهای پیام/ 852

[ منبع این خبر سایت شیعه نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «واکنش علمای اهل سنت به لغو حج ایرانیان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات