تبعیت از حاکم اسلامی در موضوع استهلال لازم و ضروری است

به گزارش خبرنگار ایرنا ماموستا عبدالرحمن خدایی روز چهارشنبه در نخستین جلسه ستاد استهلال ماه مبارک رمضان در سالن جلسات مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور در سنندج اظهار کرد: وحدت و انسجام جامعه اسلامی از بزرگترین نعمت هایی است که خداوند متعال به مردم مسلمان ایران ارزانی داشته است و باید از این نعمت الهی حفاظت نماییم.
وی افزود: مبحث استهلال ماه باید به صورت علمی و دقیق مورد کنکاش قرار گیرد و از اظهار نظرهای احساسی و بدون پایه در این خصوص پرهیز شود.
امام جمعه سنندج خاطرنشان کرد: در حوزه فقهی مشکلی در خصوص استهلال وجود ندارد و بیشتر به حوزه حاکمیت اسلامی برمی گردد.
ماموستا سید محمد سعید حسینی عضو شورای افتای اهل سنت کردستان نیز در این جلسه اظهار کرد: حاکم شرع قانون را برای همه مسلمانان تشریح کرده است و امام شافعی(رض) بر اختلاف مطلع معتقد بودند و باید رویت هلال ماه را منطقه ای در نظر گرفت.
وی افزود: برگزاری دو نماز عید در یک شهر جایز نیست و نباید مخالف حکم حاکم اسلامی عمل شود.
مراد جعفری مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری کردستان نیز در این جلسه بر توجه ویژه به جایگاه شورای افتای اهل سنت استان و ضرورت اعلام مواضع این شورا در خصوص مباحث مختلف فرهنگی و اجتماعی تاکید کرد.
وی افزود: شورای افتای اهل سنت می تواند در حوزه هدایت فکری و عقیدتی جامعه نقشی ویژه را ایفا کند و امیدواریم جامعه روحانیت استان در خصوص استهلال ماه با روشنگری و آگهی بخشی به مردم، زمینه همگرایی و وحدت روزافزون را در جامعه فراهم کنند.
محمد اشرف ایل بیگی مدیر پژوهش مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور نیز در این نشست اظهار داشت: عدم تبعیت و پیروی از فقه یکی از دلایل پیش آمدن مشکل استهلال ماه در استان کردستان است و باید به این مهم توجه شود.
وی افزود: اگر کسی موفق به رویت ماه شود تنها بر وی واجب می شود که روزه اش را بشکند و یا روزه بگیرد و تسری دادن این حکم به جامعه به دستور حاکم اسلامی بستگی دارد.
7351/1904

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تبعیت از حاکم اسلامی در موضوع استهلال لازم و ضروری است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات