توضیحات شورای شهر مشهد در برائت شهرداری از ایرادهای شورای عالی شهرسازی

در نشست سوم خرداد جاری شورای عالی معماری و شهرسازی تخلفات گسترده شهرداری مشهد در صدور پروانه‌های ساخت خارج از مصوبه‌های کمیسیون ماده پنج مطرح شده بود.
در این نشست اعلام شده بود که تخلف در شهرسازی با شهرفروشی در بسیاری از شهرداریها به رویه جاری تبدیل و به موضوع شهرفروشی به منظور تامین درآمد شهرداریها مبدل شده است.
در پی این امر، روسای کمیسیونهای اقتصادی، برنامه و بودجه و فنی عمران شوری اسلامی شهر مشهد روز چهارشنبه در نشستی ایرادهای شورای عالی شهرسازی و معماری را بررسی و ابلاغها آن نهاد را خلاف قانون اعلام کردند.

* عدم ابلاغ طرح جامع اصلی ترین دلیل اختلاف
رئیس کمیسیون برنامه بودجه شورای اسلامی شهر مشهد در این نشست گفت: طرح جامع فعلی شهر مشهد مصوبه 18 سال پیش شورای عالی شهرسازی و معماری است.
محمد سهیلی افزود: بازنگری طرح جامع مشهد از سال 83 شروع و دی 93 به شورای عالی شهرسازی و معماری ارسال شد اما هنوز به شهر مشهد ابلاغ نشده است.
وی ادامه داد: طبق قانون تا زمان ابلاغ طرح جدید طرحهای مصوب موجود لازم الاجرا هستند لذا شهرداری نیز با استناد به طرح جامع موجود پروانه های ساختمانی را صادر کرده و طبق طرح موجود هیچ تخلفی انجام نشده است.
رئیس کمیسیون برنامه بودجه شورای اسلامی شهر مشهد گفت: اگر طرح جامع جدید ابلاغ می شد خیلی از اختلافات موجود بین شهرداری مشهد و شورای عالی شهرسازی و معماری وجود نمی داشت.
وی افزود: طبق قانون،صدور پروانه برای ساختمانهای ایجاد شده در شهر از وظایف شهرداریهاست و شهرداری در شهرهایی که نقشه جامع تهیه شده ملکف است طبق نقشه کاربریها را مشخص کند.
سهیلی ادامه داد: هیچیک از ابلاغهای اخیر شورای عالی شهرسازی و معماری به مشهد مصوبه شورای شهر و شورای عالی برنامه ریزی خراسان رضوی را ندارد لذا شهرداری مکف به اجرای آنها نیست.
وی گفت: یکی از ابلاغهای شورای عالی شهرسازی توقف پروژه طرح نوسازی در اطراف حرم رضوی است و طبق این ابلاغ هر اقدامی باید با هماهنگی مشاور انجام شود.
رئیس کمیسیون برنامه بودجه شورای اسلامی شهر مشهد افزود: این ابلاغ نیز رویکرد قانونی ندارد زیرا طبق قانون طرحهای تفصیلی موجود تا زمان ابلاغ طرحهای جدید قابل اجراست.
وی ادامه داد: منطقی نیست به دلیل خواسته شورای عالی شهرسازی و معماری 10 هزار میلیارد ریال پروژه در اطراف حرم مطهر رضوی تعطیل شود.
سهیلی گفت: هنوز طرح جدیدی برای نوسازی اطراف حرم مطهر رضوی تعریف نشده لذا ملاک عمل شهرداری طرح مصوب موجود است و قانون را نمی توان به دلیل ابلاغ دبیر شورای عالی شهرسازی کنار گذاشت و شهر را متوقف کرد.

* در کار آستان قدس رضوی دخالت نمی کنیم
رئیس کمیسیون اقتصادی و مشارکتهای شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این نشت گفت: یکی از تخلفات منتسب به شهرداری مشهد صدور پروانه ساخت و ساخت برای پروژه جهان مال متعلق به آستان قدس رضوی است.
علی اصغر نخعی افزود: در صدور پروانه جهان مال از سوی شهرداری مشهد تخلفی صورت نگرفته است زیرا با مصوبه کمیسیون ماده پنج که زیرمجموعه شورای عالی شهرسازی و معماری می باشد صادر شده است.
وی ادامه داد: طبق ابلاغ شورای عالی شهرسازی باید این پروژه در کاربری باغ و فضای سبز باقی بماند.
رئیس کمیسیون اقتصادی و مشارکتهای شورای اسلامی شهر مشهد گفت: طبق منویات رهبری مبنی بر توقف ساخت و ساز در ارتفاعات جنوبی مشهد نیز از دو سال پیش تاکنون از هرگونه ساخت و ساز در این ارتفاعات جلوگیری شد.
وی افزود: ارتفاعات جنوبی مشهد خط قرمز شهر بود ولی پروژه جهان مال خط قرمز نیست و آستان قدس رضوی به عنوان مالک این پروژه تحت نظر ولایت فقیه ادراه می شود لذا به کار این مجموعه به عنوان نهاد بالادستی ورود پیدا نمی کنیم.
نخعی ادامه داد: اگر طرح جامع مشهد به موقع ابلاغ می شد این کلانشهر دچار خسران و مشکل نمی شد.

* توسعه متوازن شهر در گروی ابلاغ طرح جامع
رئیس کمیسیون فنی و عمران شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این نشست با تاکید بر شتاب در روند ابلاغ طرح جامع گفت: طرح جامع جدید کلانشهر مشهد دارای ظرفیتهای جدیدی برای بلندمرتبه سازی و توسعه شهر است.
مهدی ذاکرالحسینی افزود: تا زمانی که طرح جدید ابلاغ نشده طرحهای مصوب موجود ملاک عمل است لذا شهرداری خلافی مرتکب نشده است.
وی ادامه داد: طرح جامع ما طرح توسعه و عمران مشهد است و اگر این طرح ابلاغ شود توسعه متوازن و یکپارچه حاصل می شود.
رئیس کمیسیون فنی و عمران شورای اسلامی شهر مشهد گفت:
شورای عالی شهرسازی و معماری باید تخلفات را با مستندات ارائه دهد تا بتوان به آنها رسیدگی کرد.
وی گفت: چنانچه مستندات ارائه شود به سرعت موضوع پیگیری می شود.
7505/1858

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «توضیحات شورای شهر مشهد در برائت شهرداری از ایرادهای شورای عالی شهرسازی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات