اصلاحات دچار بحران هویت است

برای ادعای اصلاح طبان مبنی بر پیروزی در انتخابات، دو حالت را می توان متصور شد. اول اینکه جریان اصلاحات دچار یک خطای راهبردی از نتیجه انتخابات هفتم اسفند شده اند و دوم اینکه بی صداقتی و خلاف گویی توسط این جریان صورت گرفته است.

بخش سیاست تبیان

اصلاحات ، بحران ، هویت ، اصولگرا ، انتخابات ، لاریجانی ، عارف ، دولت

مهدی فضائلی کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی در تحلیل خود از شکست اصلاح طلبان در انتخابات هیئت رئیسه مجلس دهم گفت: بعد از انتخابات هفتم اسفند هر دو جریان به ویژه اصلاح طلبان ادعای پیروزی در مجالس خبرگان و شورای اسلامی را داشتند و این جریان بیشتر با اتکا به نتیجه انتخابات در تهران سعی کرد، این نتیجه را به کل کشور تعمیم دهد.

وی افزود: برای ادعای اصلاح طبان مبنی بر پیروزی در انتخابات، دو حالت را می توان متصور شد. اول اینکه جریان اصلاحات دچار یک خطای راهبردی از نتیجه انتخابات هفتم اسفند شده اند و دوم اینکه بی صداقتی و خلاف گویی توسط این جریان صورت گرفته است.

اقدامات اصلاح طلبان در مجموع نوعی بهم ریختگی و بحران هویت را در ذهن تداعی می کند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه ادعای پیروزی در انتخابات در هر دو حالت برای جریان اصلاحات اتفاق بدی است، یادآور شد: جریانی که ادعای اداره کشور را دارد و در دوره ای دستگاههای مختلفی را اداره می کرده اگر در ارزیابیهای خود به این صورت دچار خطا شود، نشان دهنده یک ضعف جدی در ارزیابی و برآوردش از شرایط کشور است البته اگر آنها خلاف و به نوعی دروغ گفته باشند، این هم برای سوابق این جریان امتیاز منفی محسوب می شود.

فضائلی گفت: اگر این ادعا مشکوک که تعدادی از منتخبان لیست امید به آقای لاریجانی رأی داده اند را هم بپذیریم، این ادعا نتایج بدی دارد و نشان می دهد افرادی که در این لیست قرار گرفته اند، نفر اول جریان اصلاحات یعنی عارف را قبول نداشته اند بنابراین حاضر نشدند به او رأی دهند و یک نیروی اصول گرا را به جای وی ترجیح دادند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی افزود: این موضوع نشان دهنده یک عدم انسجام و به هم ریختگی تشکیلاتی در جریان اصلاحات است که معلوم نیست این جریان با چنین از هم گسیختگی، چگونه می خواهد در آینده نقش جدی را ایفا کند.

وی درباره نمایندگانی که به نوعی منتسب به دولت هستند، گفت: اولاً که اینها یک فراکسیون مستقلی را هنوز تشکیل نداده اند و کم و کیف این جریان هنوز مشخص نیست اما با توجه به اظهار نظرهای برخی از مقامات دولتی چه به صورت مستقیم و یا تلویحی تمایل خودشان را به آقای عارف نشان داده بودند.

مدیر عامل اسبق خبرگزاری فارس افزود: به نظر می آید یا واقعاً این جریان جایگاه بسیار ضعیفی دارد و تعیین کننده نیست، یا این که با اصلاح طلبان رفتار دوگانه ای داشته اند. یعنی در ظاهر این گونه وانمود کردند که با اصلاحات خواهند بود و تمایل به ریاست آقای عارف دارند اما در عمل رأی شان را به آقای لاریجانی دادند.

این تحلیل گر مسائل سیاسی با بیان اینکه نتیجه انتخابات ریاست مجالس خبرگان و شورای اسلامی در مجموع پیامهای خوبی برای جریان اصلاحات نداشت، عنوان کرد: نتایج این انتخابات ادعاهای اصلاح طلبان را در ارتباط با انتخابات هفت اسفند زیر سوال برد. بدین صورت این امر نشان می دهد گرایش اصول گرایی همچنان در کل کشور از اقبال بیشتری در نزد افکار عمومی برخوردار است.

فضائلی در پاسخ به اینکه آیا اصلاح طلبان دچار بحران هویت شده اند، تصریح کرد: در حال حاضر یک بهم ریختگی را در صورت بندیهای سیاسی شاهد هستیم و جریان اصلاحات هم مشمول این وضعیت است.

وی افزود: جریان اصلاحات قبل از انتخابات برای سرلیست شان آقایان ناطق و لاریجانی را مطرح کردند و بعد از انتخابات بحث ریاست مجلس مطرح شد و بعد از اعلام نتایج برخی از اصلاح طلبان گمان کردند که اکثریت را به دست آورده اند لذا در ریاست آقای لاریجانی تشکیک کردند و تصمیم گرفتن عارف را بعنوان رئیس مطرح کنند. یعنی  مجموع این اظهار نظرها و اعلام مواضع که توسط برخی از چهره های این جریان صورت گرفته نشان دهنده یک بهم ریختگی و از هم گسستگی مواضع و ارزیابیهای آنها است.

این تحلیل گر مسائل سیاسی با بیان اینکه طیف بندیهای موجود در جریان اصلاحات از کارگزاران گرفته تا طیفهای تندتر اصلاحات هر کدام جای بحث دارد، خاطرنشان کرد: اقدامات این جریان در مجموع نوعی بهم ریختگی و بحران هویت را در ذهن تداعی می کند.


منبع : تسنیم

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .

[ منبع این خبر سایت تبیان-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اصلاحات دچار بحران هویت است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات