استفاده از معماری ایرانی - اسلامی گذشتگان حلقه اتصال معماری امروز با دیروز

علیرضا دباغ عبداللهی روز چهارشنبه در همایش بین المللی 'معاصرسازی سنت های معماری اسلامی - ایرانی' و کنگره استانی معماری و شهرسازی در دانشگاه محقق اردبیلی افزود: ضعف و نبود منابع شناخت و تحلیل مکتوب معماری گذشته مشکلی اساسی بوده و برگزاری چنین کنگره هایی می تواند راه را برای رفع این ضعف هموار کند.
وی گفت: معماری معرفی فضا برای یک عملکرد خاص با استفاده از تمام علوم و فنون و هنرها بر اساس مبانی اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی ، اقلیمی و مذهبی است.
او با بیان اینکه فرار از تاثیرات معماری غیرممکن و تمام لحظات زندگی متاثر از معماری است افزود: کفایت ، درایت و نهایت هنرمندی معماران مسلمان ایرانی ، معماری ایرانی اسلامی را بی نقص و کامل کرده است.
وی اظهار کرد: اگر معمار مسلمان ایرانی به بابت هر الزامی ، محدودیتی برای مخاطب فراهم کرده بلافاصله با یک طرح دیگر مزیتی جایگزین برای جبران محدودیت در نظر گرفته است.
عبداللهی ، ویژگی بارز معماری ایرانی - اسلامی را رعایت اصل هم طرازی در آن دانست و افزود: معمار مسلمان متعهد به تمام ابعاد ماهیت مادی و معنایی معماری است.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی میراث فرهنگی اردبیل ، دانشیار دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران نیز در این همایش معماری را یک علم جهانی معرفی کرد که ضمن برخورداری از هنر می تواند از فرهنگ هر کشور نیز سخن بگوید که در ایران این فرهنگ به صورت معماری اسلامی – ایرانی نمود دارد.
دکتر عبدالحمید نقره کار افزود' تلفیق فرهنگ اسلامی در معماری و شهرسازی در گرو رعایت چهار رکن شامل قوانین اسلامی حاکم بر جامعه و شهر ، وجود مدیران متخصص و متعهد و مراکز آموزشی ایرانی اسلامی و برخورداری شهروندان از سلوک اسلامی است.
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران هدف از برگزاری این همایش را کشف اصول معماری و شهرسازی با استفاده از روش معماری اسلامی برای دستیابی خانواده های ایرانی به آرامش روانی بیان کرد.
دکتر مهدی حمزه نژاد در مورد کاربرد مهندسی باد در شهرسازی و معماری سنتی افزود: معماری هر منطقه ای باید بر اساس ویژگی ها و جهت های وزش باد آن منطقه طراحی شود.
پروفسور یوسف عباسپور ، مدیر پژوهشی دانشگاه محقق اردبیلی هم بر لزوم حرکت در جریان فرهنگ معماری اسلامی - ایرانی و نهادینه و پایدار کردن آن برای ایجاد آرامش بیشتر در خانواده های ایرانی تاکید کرد و گفت: تحقق این مهم باید در کنار حفظ محیط زیست با کاهش اتلاف انرژی همراه باشد.
دکتر بهروز میرزایی ، رییس دانشکده فنی و مهندسی نیز معماری را یکی از مهم ترین علوم مهندسی در مباحث طراحی و زیباسازی بناها و فضاهای شهری و روستایی دانست و گفت: اهمیت و جایگاه ویژه این علم زمانی بیشتر نمود می یابد
که از دیدگاه اسلامی - ایرانی به موضوع پرداخته شود.
دکتر وحید وزیری دبیر اجرایی همایش با اشاره به اینکه خانه های قدیمی با اتاق های مختلف و حیاط های بزرگ دوران کودکی مان در دنیای امروز جایگاه واقعی خود را از دست داده اظهار کرد: امید است برگزاری چنین همایش هایی پلی بین داشته ها و انباشته هایمان باشد.
در پایان این همایش اعضای هیات علمی دانشگاه خارکوف اوکراین مقاله های مربوطه خود را ارائه کردند.
6018/6016

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استفاده از معماری ایرانی - اسلامی گذشتگان حلقه اتصال معماری امروز با دیروز» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات