آغاز نشست اقتصاد جهانی با تمرکز بر آ.سه.آن/ بررسی چالش ها و چشم انداز آینده

به گزارش ایرنا، در بیست و پنجمین دوره این نشست اقتصادی که با عنوان 'شکل دهی چشم انداز آ.سه.آن برای دربرگیری و رشد' از امروز چهارشنبه آغاز شد، متخصصان دانشگاهی و نمایندگان سازمان های بین المللی به بررسی اقتصاد 10 کشور عضو آ.سه.آن و آینده پیش رو می پردازند.
در این نشست دو روزه مباحث مختلفی مورد بحث و گفت وگو قرار می گیرد که از کلیدی ترین این مباحث می توان به بررسی ظرفیت آ.سه.آن برای کسب دستاوردهای چهارمین انقلاب صنعتی و بستری برای رشد بیشتر پایدارو ارتقاء معماری منطقه ای اشاره کرد.
با توجه به اینکه آ.سه.آن برای رشد و پایداری خود نیازمند نیروی انسانی بیشتری است تا بتواند خود را در سطح جهانی مطرح سازد، چگونگی افزایش میزان مشارکت زنان و دختران در فضای اقتصادی در آن مطرح و کارشناسان دیدگاه های خود را مطرح می کنند.
در این نشست اقتصادی بیش از 40 نفر از مقامات عالیرتبه سیاسی منطقه از جمله 'نجیب تون رزاق' نخست وزیر مالزی، 'هون سن' همتای کامبوجیایی وی، 'یوسف کالا' معاون رئیس جمهوری اندونزی، 'روی ماریا دی آرایوجو' نخست وزیر تیمور شرقی و 'ترین دین دونگ' معاون نخست وزیر ویتنام حضور دارند.
'سگیو برکی' مدیر عامل 'تله نور' از نروژ، 'یوشیاکی فوجی موری' رئیس گروه 'لیکسیل' از ژاپن و 'جئورج یئو' استاد دانشگاه ملی سنگاپور از دیگر حاضران در این نشست هستند.
آ.سه.آن در مصاف با آنچه که از آن به عنوان 'انقلاب صنعتی چهارم' یاد می شود و ورود فناوری های نوین در بخش تجاری این منطقه، با چالش های عمده ای روبرو است.
این امر باعث بیکاری برخی از کارگرانی شده است که از مهارت بالایی برخوردار نیستند و از اینرو مشکل بیکاری در این منطقه در حال تبدیل شدن به یک معضل اساسی است.
از سوی دیگر شاخص سرمایه انسانی نشست اقتصادی جهانی نشان می دهد، از آنجایی که شمار زیادی از کارمندان ماهر و متخصص در این منطقه کمتر یافت می شوند، کمبود استعدادهای انسانی در منطقه کاملا مشهود است.
اینکه چگونه فعالان تجاری و دولت می توانند جمعیت منطقه را مجهز به مهارت های قابل قبول کند، از دیگر مباحثی که در این نشست مورد بحث و گفت وگو قرار می گیرد.
این موضوع که چرا نشست اقتصاد جهانی این بار توجه خود را به منطقه جنوب شرقی آسیا معطوف داشته است، به سابقه این اتحادیه منطقه ای در سال های گذشته باز می گردد که موفق شده است خود را در سطح بین المللی مطرح کند.
به طور تخمینی، مجموع تولید ناخالص داخلی دو هزار 500 میلیارد دلاری کشورهای منطقه در سال 2014 این منطقه را در رده هفتم جهان قرار داده و پیش بینی می شود منطقه جنوب شرق آسیا در 10 یا 15 سال آینده بتواند از اتحادیه اروپا پیشی گیرد.
این منطقه همچنین از لحاظ محیط زیستی از جایگاه مهمی در سطح جهان برخوردار است و به رغم اینکه در مقایسه با سایر نقاط، وسعت چندانی را به خود اختصاص نداده، اما انواع و اقسام گونه های گیاهی و جانوری را در خود جای داده، به گونه ای که حدود 20 درصد از کل گونه های شناخته شده در این منطقه وجود دارند و یک چهارم از کل تولید ماهی جهان نیز به این منطقه اختصاص دارد.
علاوه بر مصرف که این منطقه را به دلیل جمعیت بالای آن نسبت به سایر نقاط متمایز کرده است، همچنین در این منطقه 227 شرکت بزرگ جهانی فعالیت دارند که تاکنون بیش از یک میلیارد دلار درآمد کسب کرده اند.
با وجود این شرایط، این منطقه با چالش هایی روبرو است و برای قرار گرفتن در مسیر درست توسعه اقتصادی نیازمند برطرف کردن به موقع این چالش ها است.
لزوم مجهز شدن به آخرین فناوری های نوین، یافتن راهکاری برای حفظ نرخ اشتغال با توجه به از بین رفتن فرصت های کاری براثر بکارگیری فناوری های بیشتر، سواد دیجیتالی و نظام آموزش از جمله این چالش ها هستند.
در این نشست که تا فردا (پنجشنبه) ادامه دارد، ارتباط بیشتر رهبران شرکت های مختلف در منطقه آ.سه.آن که در بخش هایی از قبیل انرژی، صنعت هوایی و نوآوری فعالیت دارند، در دستور کار قرار دارد.
سنگاپور، مالزی، اندونزی، فیلیپین، ویتنام، تایلند، برونئی، میانمار، کامبوج و لائوس 10 کشور اتحادیه جنوب شرق آسیا را تشکیل می دهند که جمعیت 600 میلیونی را در خود جای داده اند.
آساق**241**1611

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آغاز نشست اقتصاد جهانی با تمرکز بر آ.سه.آن/ بررسی چالش ها و چشم انداز آینده» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات